Հայ-ուզբեկական կապերը «լիովին նոր թափ են ստանում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Աշխատանքային այցով Թուրքմենստանում գտնվող ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Ուզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիյոեւի հետ։
ՀՀ վարչապետի խոսքով՝ այն հանգամանքը, որ սա Հայաստանի եւ Ուզբեկստանի ղեկավարների նման ձեւաչափով առաջին հանդիպումն է՝ մեր երկրի անկախության օրվանից ի վեր, վկայում է հայ-ուզբեկական հարաբերություններին լիովին նոր թափ հաղորդելու երկկողմ քաղաքական կամքի եւ պատրաստակամության մասին։
Շավքաթ Միրզիյոեւն ընդգծել է՝ Ուզբեկստանը եւս կարեւորում է Հայաստանի հետ կապերի զարգացումը, եւ նման հանդիպման առիթը պետք է օգտագործել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը շարունակելու, համագործակցությանը նոր շունչ եւ որակ տալու նպատակով։
Հայաստանի վարչապետն իր գոհունակությունն է հայտնել տեղացի հայերի նկատմամբ ուզբեկ ժողովրդի տածած հարգանքի եւ բարեկամական վերաբերմունքի համար։

Yerevan/Mediamax/. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has met President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev during the working visit to Turkmenistan.
According to Pashinyan, the fact that it is the first meeting between heads of Armenia and Uzbekistan in such format since Armenia gained independence demonstrates the political will and readiness of the two states to give a new impetus to bilateral relations.
Shavkat Mirziyoyev underlined that Uzbekistan attaches importance to developing relations with Armenia and the meeting should serve for continuation of the political dialogue at a high level and for giving new impetus and quality to bilateral cooperation.
Nikol Pashinyan expressed appreciation for the respect and friendly attitude of Uzbek population towards Uzbekistan’s Armenian community.