Հայ-ուզբեկական կապերը «լիովին նոր թափ են ստանում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Աշխատանքային այցով Թուրքմենստանում գտնվող ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Ուզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիյոեւի հետ։
ՀՀ վարչապետի խոսքով՝ այն հանգամանքը, որ սա Հայաստանի եւ Ուզբեկստանի ղեկավարների նման ձեւաչափով առաջին հանդիպումն է՝ մեր երկրի անկախության օրվանից ի վեր, վկայում է հայ-ուզբեկական հարաբերություններին լիովին նոր թափ հաղորդելու երկկողմ քաղաքական կամքի եւ պատրաստակամության մասին։
Շավքաթ Միրզիյոեւն ընդգծել է՝ Ուզբեկստանը եւս կարեւորում է Հայաստանի հետ կապերի զարգացումը, եւ նման հանդիպման առիթը պետք է օգտագործել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը շարունակելու, համագործակցությանը նոր շունչ եւ որակ տալու նպատակով։
Հայաստանի վարչապետն իր գոհունակությունն է հայտնել տեղացի հայերի նկատմամբ ուզբեկ ժողովրդի տածած հարգանքի եւ բարեկամական վերաբերմունքի համար։

Армяно-узбекские связи «получают новый импульс» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Находящийся с рабочим визитом в Туркменистане премьер-министр Армении Никол Пашинян встретился сегодня с президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым.
По словам премьер-министра Армении, то обстоятельство, что это первая встреча в таком формате руководителей Армении и Узбекистана с момента независимости нашей страны, свидетельствует о двусторонней политической воле и готовности придать новый импульс армяно-узбекским отношениям.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что для Узбекистана также важно развитие связей с Арменией, и повод такой встречи нужно использовать для продолжения политического диалога на высшем уровне, чтобы придать сотрудничеству новый импульс и качество.
Глава армянского правительства выразил удовлетворение уважением и дружелюбным отношением узбекского народа к местным армянам.