Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «Գերմանիայի վերամիավորումը նոր էջ բացեց համաշխարհային քաղաքականության եւ միջազգային հարաբերությունների պատմության մեջ»:
«Այսօր Գերմանիան զարգացման, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, օրենքի գերակայության վրա հիմնված երկրների լավագույն օրինակներից է:
Հայաստանի Հանրապետությունը մեծապես կարեւորում է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության հետ երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափով հարաբերությունների հետեւողական զարգացումն ու խորացումը»,- ասված է Գերմանիայի Ազգային տոնի առթիվ կանցլեր Անգելա Մերկելին հղված ուղերձում:
«Այսօր Հայաստանն անցնում է մարտահրավերներով լի բարեփոխումների ճանապարհ, որոնց հաղթահարման գործում մեծապես կարեւորում ենք մեր գործընկերների աջակցությունը: Այս հարցում Գերմանիան մեր հուսալի գործընկերն է, ժողովրդավարական բարեփոխումների հաստատուն աջակիցն ու ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության ընդլայնման սատարողը»,- հավելել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Germany is a reliable partner for Armenia, says Pashinyan - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has stated that "the reunification of Germany opened a new page in the history of global politics and international relations”.
“Today Germany is one of the best examples of a country built on development, democracy, protection of human rights and the rule of law.
The Republic of Armenia attaches great importance to consistent development and strengthening of relations with the Federal Republic of Germany in bilateral and multilateral format,” Pashinyan said in the letter he addressed to Chancellor Angela Merkel on the occasion of German Unity Day.
“Armenia is on the path of reforms, which is full of challenges, and we greatly appreciate the support of our partners in tackling them. In this regard Germany is a reliable partner for Armenia, a firm supporter of democratic reforms and expansion of Armenia-EU cooperation,” added Nikol Pashinyan.