Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «Գերմանիայի վերամիավորումը նոր էջ բացեց համաշխարհային քաղաքականության եւ միջազգային հարաբերությունների պատմության մեջ»:
«Այսօր Գերմանիան զարգացման, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, օրենքի գերակայության վրա հիմնված երկրների լավագույն օրինակներից է:
Հայաստանի Հանրապետությունը մեծապես կարեւորում է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության հետ երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափով հարաբերությունների հետեւողական զարգացումն ու խորացումը»,- ասված է Գերմանիայի Ազգային տոնի առթիվ կանցլեր Անգելա Մերկելին հղված ուղերձում:
«Այսօր Հայաստանն անցնում է մարտահրավերներով լի բարեփոխումների ճանապարհ, որոնց հաղթահարման գործում մեծապես կարեւորում ենք մեր գործընկերների աջակցությունը: Այս հարցում Գերմանիան մեր հուսալի գործընկերն է, ժողովրդավարական բարեփոխումների հաստատուն աջակիցն ու ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության ընդլայնման սատարողը»,- հավելել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что «объединение Германии открыло новую страницу в истории мировой политики и международных отношений».
«Сегодня Германия является одним из лучших примеров стран, основанных на развитии, демократии, защите прав человека, верховенстве закона.
Армения подчеркивает важность последовательного развития и углубления отношений с Германией в двустороннем и многостороннем форматах»,- отмечается в послании премьер-министра канцлеру Германии Ангеле Меркель по случаю Дня германского единства.
«Сегодня Армения на пути к реформам сталкивается с множеством вызовов, и в вопросе их преодоления мы придаем большое значение поддержке от наших партнеров. В этом плане Германия является нашим надежным партнером, твердым сторонником демократических реформ и расширения сотрудничества Армения-ЕС»,- добавил Никол Пашинян.