Թրամփի փաստաբանը չեղարկել է այցը Երեւան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Նյու Յորքի նախկին քաղաքապետ, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի փաստաբան, Giuliani Security and Safety ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Ռուդի Ջուլիանին չեղարկել է իր այցը Երեւան, որտեղ նա պետք է մասնակցեր Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողովին:
Սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան Ռուդի Ջուլիանին The Washington Post-ին հաստատել էր իր մասնակցությունը կոնֆերանսին, սակայն ավելի ուշ հայտնել էր, որ Երեւան չի մեկնի:
«Ես չգիտեի, որ Պուտինն էլ է գնում», - ասել է Ջուլիանին The Washington Post-ին տված հարցազրույցում եւ ավելացրել է. «Խելամտությունը խիզախության լավագույն մասն է»:
The Washington Post-ը գրում է, որ Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողովին մասնակցելու Ռուդի Ջուլիանիի որոշումը «ապշեցրել էր» ազգային անվտանգության փորձագետներին:
Ռուդի Ջուլիանին հաստատել էր The Washington Post-ին, որ վարձատրվելու է կոնֆերանսին մասնակցելու համար, սակայն չէր նշել գումարի չափը, ասելով միայն, որ այն փոխանցվելու իր ընկերությանը:
Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողովի կայքում ներկայացված ծրագրում նշված է, որ հոկտեմբերի 1-ին Ջուլիանին պետք է մասնակցեր «Ֆինանսական թվային տեխնոլոգիաներ-Եվրասիա մայրցամաքում տրանսպորտային փոխադրումների վճարային համակարգերի ինտեգրացիան եւ նոր հնարավորությունները» թեմայով քննարկմանը, որը վարելու է Ռուսաստանի նախագհի խորհրդական Սերգեյ Գլազեւը:
Համաժողովի առիթը հոկտեմբերի 1-ին Երեւանում կայանալիք Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստն է, որին մասնակցելու են Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ Ժոմարտ-Տոկաեւը, Ղրղզստանի նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովը: Համաժողովի կայքում նշվում է, որ նրանք մասնակցելու են միջոցառման փակմանը:
Ռուդի Ջուլիանին The Washington Post-ին ասել է, որ համաժողովի ծրագրին ծանոթ չի եղել: «Ես կարծում էի, որ պետք է խոսեմ անվտանգության հարցերով հայկական կոնֆերանսին», - ասել է նա:
Համաժողովի նախաձեռնողն ու համակարգող խորհրդի նախագահը Արա Աբրահամյանն է՝ Ռուսաստանի հայերի միության նախագահը:
Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Ռուդի Ջուլիանիին
Մեդիամաքսը նշում է, որ Ռուդի Ջուլիանին 2018 թվականի հոկտեմբերին մասնավոր այցով եղել էր Հայաստանում: Մասնավորապես, նա հանդիպել էր պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի հետ:

Адвокат Трампа отменил поездку в Ереван - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Бывший мэр Нью-Йорка, адвокат президента США Дональда Трампа, президент совета директоров компании Giuliani Security and Safety Руди Джулиани отменил свой визит в Ереван, где он должен был участвовать в международной конференции Евразийского партнерства.
Утром 27 сентября Руди Джулиани подтвердил The Washington Post свое участие в конференции, однако позднее сообщил, что не поедет в Ереван.
«Я не знал, что Путин тоже едет»,- сказал Джулиани в интервью с Washington Post и добавил: «Благоразумие - лучшая часть отваги».
The Washington Post пишет, что решение Руди Джулиани принять участие в международной конференции Евразийского партнерства «ошарашило» специалистов по национальной безопасности.
Руди Джулиани подтвердил The Washington Post, что ему заплатят за участие в конференции, однако не указал размер суммы, лишь отметив, что она будет передана его компании.
В программе, представленной на сайте международной конференции Евразийского партнерства, отмечается, что 1 октября Джулиани должен был участвовать в панельной сессии по теме «Цифровые финансовые технологии – новые возможности интеграции платёжных систем Евразийского континента в транспортной логистике», модератором которой будет советник президента России Сергей Глазьев.
Конференция состоится в рамках предстоящего 1 октября в Ереване заседания Высшего Евразийского экономического совета, в котором будут участвовать премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент России Владимир Путин, президент Беларуси Александр Лукашенко, президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, президент Киргизии Сооронбай Жээнбеков. На сайте конференции отмечается, что они примут участие в закрытии мероприятия.
Руди Джулиани сообщил The Washington Post, что не был знаком с программой конференции. «Я думал, что буду выступать на армянской конференции по вопросам безопасности»,- сказал он.
Инициатором конференции и председателем координационного совета является Ара Абрамян - президент Союза армян России.
Давид Тоноян встретился с Руди Джулиани
Медиамакс отмечает, что в октябре 2018 года Руди Джулиани был в Армении с частным визитом. В частности, он встречался с министром обороны Армении Давидом Тонояном.