Հայ-ռուսական կապերում վերընթաց զարգացում կա, ասել է Մեդվեդեւը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւն այսօր ասել է, որ Հայաստանի հետ հարաբերություններում վերընթաց զարգացում կա, ինչի մասին է վկայում տարբեր մակարդակներում բարձրաստիճան պաշտոնական հանդիպումների եւ շփումների հաճախականությունը՝ թե՛ երկրների ղեկավարների, թե՛ միջկառավարական, թե՛ միջխորհրդարանական ձեւաչափերով։
Այս մասին, ինչպես հաղորդում են ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունից, նա նշել է Ղրղզստանում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը:
Նիկոլ Փաշինյանն էլ դրական է գնահատել Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ռազմավարական համագործակցության ընթացքը:
Նա գոհունակությամբ խոսել է, մասնավորապես, զբոսաշրջության ոլորտում արձանագրված առաջընթացի մասին: 2019թ. առաջին 6 ամիսների արդյունքներով Հայաստան այցելած ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների թիվն աճել է 19 տոկոսով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Նիկոլ Փաշինյանը նաեւ գոհունակությամբ նշել է, որ Վերին Լարսում ծագող հարցերի լուծման օպերատիվ մեխանիզմն արդյունավետ գործում է։
Վարչապետերը փաստել են, որ երկկողմ հարաբերություններում արձանագրվում է դինամիկ աճ, եւ պետք է շարունակել ակտիվ աշխատանքը հայ-ռուսական դաշնակցային կապերն ամրապնդելու եւ զարգացնելու ուղղությամբ։

Медведев: В наших отношениях наблюдается поступательное развитие - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр России Дмитрий Медведев заявил сегодня, что в отношениях с Арменией наблюдается поступательное развитие, о чем свидетельствует частота официальных встреч и контактов на высшем уровне как на уровне глав государств, так и в межправительственном и межпарламентском форматах.
Как сообщают из пресс-службы правительства Армении, об этом он заявил на встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Киргизии.
Никол Пашинян, в свою очередь, положительно оценил процесс стратегического сотрудничества между Арменией и Россией.
В частности, он с удовлетворением отметил прогресс в сфере туризма. По итогам первых 6 месяцев 2019г. число посетивших Армению российских туристов выросло на 19 процентов по сравнению с тем же периодом прошлого года.
Никол Пашинян подчеркнул, что механизм решения проблем, возникающих на пропускном пункте Верхний Ларс, эффективно действует.
Премьер-министры отметили, что в двусторонних отношениях наблюдается динамичный рост, и следует продолжать активную работу для укрепления и развития армяно-российских союзнических связей.