Հայ-ռուսական կապերում վերընթաց զարգացում կա, ասել է Մեդվեդեւը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւն այսօր ասել է, որ Հայաստանի հետ հարաբերություններում վերընթաց զարգացում կա, ինչի մասին է վկայում տարբեր մակարդակներում բարձրաստիճան պաշտոնական հանդիպումների եւ շփումների հաճախականությունը՝ թե՛ երկրների ղեկավարների, թե՛ միջկառավարական, թե՛ միջխորհրդարանական ձեւաչափերով։
Այս մասին, ինչպես հաղորդում են ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունից, նա նշել է Ղրղզստանում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը:
Նիկոլ Փաշինյանն էլ դրական է գնահատել Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ռազմավարական համագործակցության ընթացքը:
Նա գոհունակությամբ խոսել է, մասնավորապես, զբոսաշրջության ոլորտում արձանագրված առաջընթացի մասին: 2019թ. առաջին 6 ամիսների արդյունքներով Հայաստան այցելած ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների թիվն աճել է 19 տոկոսով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Նիկոլ Փաշինյանը նաեւ գոհունակությամբ նշել է, որ Վերին Լարսում ծագող հարցերի լուծման օպերատիվ մեխանիզմն արդյունավետ գործում է։
Վարչապետերը փաստել են, որ երկկողմ հարաբերություններում արձանագրվում է դինամիկ աճ, եւ պետք է շարունակել ակտիվ աշխատանքը հայ-ռուսական դաշնակցային կապերն ամրապնդելու եւ զարգացնելու ուղղությամբ։

Russian PM: Upward development is observed in Armenian-Russian relations - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Prime Minister Dmitry Medvedev said today that upward development is observed in the relations with Armenia, which is evidenced by the frequency of high-level meetings and contacts between the heads of the states, representatives of the governments and parliaments.
According to the press service of the Armenian government, he said this at the meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in Kyrgyzstan.
Nikol Pashinyan estimated positively the strategic cooperation between Armenia and Russia.
Particularly, he pointed out with satisfaction the progress in the sector of tourism. As of the results of the first 6 months of 2019, the number of tourists from Russia to Armenia has grown by 19% as compared to the same period last year.
The Prime Ministers noted the dynamic growth in bilateral relations and stressed that active work should be continued to strengthen and develop the Armenian-Russian allied relations.