Կիպրոս-Հայաստան-Հունաստան խորհրդարանական հարթակ կձեւավորվի
Երեւան: Մեդիամաքս: Կիպրոս-Հայաստան-Հունաստան փոխգործակցության ձեւաչափի շրջանակում կստեղծվի եռակողմ համագործակցության խորհրդարանական հարթակ:
Ազգային ժողովում նշել են, որ հարթակի ստեղծման պատրաստակամություն են հայտնել ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ու Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Դիմիտրիս Սիլուրիսը:
Ամենակարեւորը Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս հարթակի մասին
Կիպրոսում կայացած հանդիպմանն առանձնահատուկ կարեւորվել է երկու խորհրդարաններում գործող համագործակցության հանձնաժողովների ձեւաչափը, ինչպես նաեւ փոխգործակցությունը տարբեր խորհրդարանական վեհաժողովներում՝ միմյանց համար զգայուն հարցերի բարենպաստ լուծմանը հասնելու նպատակով:
Դիմիտրիս Սիլուրիսը նշել է, որ ակտիվորեն կանդրադառնա եռակողմ ձեւաչափի միջխորհրդարանական հարթակի ձեւավորմանը:

Будет сформирована парламентская платформа Кипр-Армения-Греция - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В рамках формата Кипр-Армения-Греция будет сформирована парламентская платформа трехстороннего сотрудничества.
В парламенте Армении отметили, что готовность создать платформу выразили председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян и председатель Палаты представителей Кипра Димитрис Силурис.
На встрече в Кипре стороны придали особую важность формату сотрудничества комитетов, действующих в двух парламентах, а также взаимодействию в различных парламентских ассамблеях с целью достичь благоприятного решения чувствительных вопросов.
Димитрис Силурис отметил, что будет активно способствовать формированию межпарламентской платформы в трехстороннем формате. Он также подтвердил поддержку Кипра армянской стороне во всех принципиальных вопросах.