Ամենակարեւորը Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս հարթակի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հունիսի 4-ին Նիկոսիայում կայացել է Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս ձեւաչափով առաջին եռակողմ հանդիպումը՝ արտաքին գործերի նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի, Յորգոս Կատրուգալոսի եւ Նիկոս Քրիստոդուլիդեսի մասնակցությամբ:
Ներկայացնում ենք ամենակարեւորը նոր ձեւաչափի մասին:
Խաղաղության խթանում
Արտգործնախարարները համաձայնության եկան Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ գործընկերության հաստատման շուրջ, որի նպատակն ընդլայնված քաղաքական երկխոսության եւ համագործակցության միջոցով երեք երկրների միջեւ խաղաղության, կայունության եւ բարգավաճման խթանումն է։
Նախարարները վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունն ընդլայնելու եւ խորացնելու փոխգործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ ոլորտներում, ինչպիսիք են տնտեսությունը, առեւտուրը, ներդրումները, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները եւ նորարարությունը, զբոսաշրջությունը եւ մշակույթը:
Հետագա քայլերը
Մասնակիցներն ուրվագծեցին եռակողմ ձեւաչափով ձեռնարկվելիք հետագա քայլերը: Մասնավորապես, որոշում կայացվեց է Հայաստանի, Հունաստանի եւ Կիպրոսի ղեկավարների եռակողմ ձեւաչափով առաջին հանդիպումն անցկացնել Հայաստանում 2020թ. հունվարին։
Հակամարտություններ
«Նախարարները մտքեր փոխանակեցին Կիպրոսի հիմնախնդրի եւ Թուրքիայի կողմից Կիպրոսի Հանրապետության բացառիկ տնտեսական գոտու խախտումների, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո լարվածության նվազեցմանն ուղղված ջանքերի եւ Պրեսպայի համաձայնագրի կիրարկման շուրջ», - ասված է նախարարների համատեղ հայտարարության մեջ:
«Շատ կարեւոր հարթակ»
Հանդիպումից հետո մամուլի համար արված հայտարարության մեջ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է.
«Սա շատ կարեւոր հարթակ է մեր երեք երկրների միջեւ գոյություն ունեցող ավանդական բարեկամությունն ամրապնդելու տեսանկյունից: Սա պատմական բարեկամություն է, սա քաղաքակրթական, արժեքների վրա հիմնված բարեկամություն է, որը մենք՝ որպես ինքնիշխան պետություններ, որպես ազգ-պետություններ պետք է վերածենք գործնական համագործակցության՝ ի շահ մեր ազգերի եւ ժողովուրդների»:

Ереван /Медиамакс/. 4 июня в Никосии состоялась первая встреча в формате Армения-Греция-Кипр с участием министров иностранных дел трех стран - Зограба Мнацаканяна, Йоргоса Катругалоса и Никоса Христодулидиса.
Рассказываем главное о новом формате.
Содействие миру
Министры пришли к согласию вокруг утверждения формата трехстороннего сотрудничества Армения-Греция-Кипр, целью которого является расширенный политический диалог и содействие миру, стабильности и процветанию.
Министры подтвердили приверженность расширению и углублению сотрудничества в представляющих взаимный интерес сферах - экономика, торговля, инвестиции, информационные технологии и инновации, туризм и культура.
Дальнейшие шаги
Участники встречи наметили дальнейшие шаги сотрудничества в трехстороннем формате.
В частности, было принято решение провести первую встречу в трехстороннем формате лидеров Армении, Греции и Кипра в январе 2020 года в Армении.
Конфликты
«Министры обменялись мнениями по кипрскому конфликту и нарушениях исключительной экономической зоны Республики Кипр со стороны Турции, карабахскому конфликту и усилиях под эгидой Минской группы ОБСЕ по снижению напряженности, а также реализации соглашения в Преспе»,- говорится в совместном заявлении министров.
«Очень важная платформа»
По итогам встречи министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян заявил:
«Это очень важная платформа с точки зрения укрепления традиционной дружбы между нашими странами. Это историческая, цивилизационная, основанная на ценностях дружба, которую мы, как суверенные и государства-нации, должны превратить в практическое сотрудничество во благо наших наций и народов».