Հայաստանն ու Ղազախստանը կընդլայնեն «բարեկամական կապերը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւն այսօր վերահաստատել են հայ-ղազախական հարաբերությունների հետագա ընդլայնման ու խորացման ուղղությամբ սերտ համագործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամությունը:
«Մենք մեծապես հետաքրքրված ենք՝ շարունակելու ընդլայնել ձեր պետության հետ մեր բարեկամական հարաբերությունները»,- Նուր-Սուլթանում Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանն ասել է Ղազախստանի նախագահը:
Նրա խոսքով՝ հայկական շուկան գործնականում մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում իր երկրի արդյունաբերության համար եւ հնարավորություն կա սերտ համագործակցել Ղազախստանի լոգիստիկ հնարավորությունների կիրառման համատեքստում:
Նիկոլ Փաշինյանն էլ ընդգծել է, որ պետք է լիարժեք օգտագործել այն ներուժը, որ կա տնտեսական ոլորտում։
«Պետք է շարունակել աշխատել այդ ուղղությամբ, որպեսզի ԵԱՏՄ բոլոր անդամ երկրների միջեւ առկա ներուժը լիարժեք ծավալով իրագործվի»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:

Армения и Казахстан будут расширять «дружественные связи» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев подтвердили сегодня свою готовность развивать тесное сотрудничество по дальнейшему расширению и углублению армяно-казахских отношений.
«Мы очень заинтересованы в продолжении расширения дружественных отношений с вашим государством»,- заявил президент Казахстана на встрече с Николом Пашиняном в Нур-Султане.
По словам Токаева, армянский рынок представляет большой интерес для промышленности его страны, и есть возможность тесно сотрудничать в контексте использования логистических возможностей Казахстана.
Никол Пашинян, в свою очередь, подчеркнул, что нужно полноценно использовать тот потенциал, который есть в экономической сфере.
«Нужно продолжить работать в этом направлении, чтобы существующий потенциал между всеми странами ЕАЭС был полностью реализован»,- отметил премьер-министр Армении.