Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԽԽՎ մոնիտորինգային հանձնաժողովի՝ Հայաստանի մասով համազեկուցողներն այսօր հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ դատարանների մուտքերն ու ելքերն արգելափակելու ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մայիսի 19-ի կոչի վերաբերյալ։
«Քաղաքական շահագրգիռ կողմերը պետք է ձեռնպահ մնան գործողություններից եւ հայտարարություններից, որոնք կարող են ընկալվել որպես ճնշում դատական համակարգի վրա»,- ասել են ԵԽԽՎ մոնիտորինգային հանձնաժողովի Հայաստանի մասով համազեկուցողներ Յուլյա Լովոչկինան եւ Անդրեյ Շիրցելը։
«Առանց այս որոշման սկզբունքների վերաբերյալ կանխակալ կարծիք հայտնելու՝ մենք ցանկանում ենք ընդգծել, որ դատական համակարգի անկախությունն օրենքի գերակայության նախապայմանն է, եւ որ օրենքի գերակայությունը լավագույնս արտահայտվում է քաղաքական ուժի կողմից որեւէ միջամտության բացակայության դեպքում։ Գոյություն ունեն օրինական գործընթացներ, ինչպիսիք են բարձրագույն դատական համակարգին դիմելը, դատարանի կողմից կայացված կասկածելի թվացող որոշումները բողոքարկելը։ Օրենքի գերակայության նկատմամբ հարգանքը ենթադրում է հարգանք այն գործընթացների նկատմամբ, որոնք գոյություն ունեն բոլոր քաղաքացիներին պաշտպանելու համար՝ անկախ նրանից, թե ովքեր են նրանք»,- հավելել են ԵԽԽՎ համազեկուցողները:
Մյուս կողմից, նրանք ընդգծել են, որ «տվյալ դատական որոշման (Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու մասին-խմբ.) վերաբերյալ հանրության արձագանքն ընդգծում է, որ դատական համակարգի հանդեպ վստահությունը դեռեւս ցածր է»:
«Դատական համակարգի բարեփոխումները շարունակում են առաջնային լինել եւ մենք ողջունում ենք վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները ոլորտի բարեփոխումների վերաբերյալ, մասնավորապես՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարը, ինչպես նաեւ դրանք Եվրոպայի խորհրդի հետ իրականացնելու նրա ցանկությունը»,- ասել են համազեկուցողները։

Yerevan/Mediamax/. Co-rapporteurs of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) for the monitoring of Armenia, Yuliya Lovochkina and Andrej Šircelj commented the statement by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan calling on citizens to block the entrances and exits of courts on May19.
“Political stakeholders must refrain from actions and statements that could be perceived as exerting pressure on the judiciary,” they said.
“Without prejudice to the merits of this decision, we wish to emphasise that the independence of the judiciary is a pre-requisite for the rule of law, and that the rule of law is therefore best served by the absence of any interference from political actors. There are clear legal procedures, such as appeals to a higher court, to challenge a court decision that seems questionable. Respecting the rule of law requires respecting the procedures that exist to protect all citizens, irrespective of who they are.”
"However, we recognise that the reaction of the public to this court decision underscores the still low level of public trust in the judiciary. Judicial reforms remain a priority and we welcome Prime Minister Nikol Pashinyan's stated desire for far-reaching reform of the judicial system, particularly with regard to the fight against corruption, as well as his wish to associate the Council of Europe with it,” said the co-rapporteurs.