Փաշինյանը «բարեկամական» է որակում իր հարաբերությունները Պուտինի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հարաբերությունները ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ որակում է «ազնիվ եւ լավ, նույնիսկ կարող եմ ասել՝ բարեկամական»:
«Հատկապես արժեքավոր է այն, որ մենք կայուն հարաբերություններ ենք պահպանել Ռուսաստանի հետ: Ընդհանուր առմամբ, ռուսաստանյան ուղղությամբ կա երկու մակարդակ՝ Ռուսաստանի նախագահի հետ իմ անձնական եւ պետական հաստատությունների միջեւ հարաբերությունները: Իմ անձնական հարաբերությունները Վլադիմիր Վլադիմիրովիչի հետ արագ հաստատվեցին: Ես դրանք համարում եմ ազնիվ եւ լավ, նույնիսկ կարող եմ ասել՝ բարեկամական: Որոշ հաստատությունների միջեւ հարաբերություններում կան որոշակի խնդիրներ: Ես վստահ եմ, որ դրանք շուտով կհաղթահարվեն», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը «Նեզավիսիմայա գազետա»-ի  հետ հարցազրույցում:
«Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերություններում ոչինչ տեղի չի ունեցել: Եթե ինչ-որ բան փոխվել է, ապա միայն դրական ուղղությամբ: Ինչպես խոստացել էի, մեր հարաբերություններում չկան մութ անկյուններ, մեր դիրքորոշումն աշխատանքային զրույցներում ու շփումներում չի տարբերվում հանրայինից, եւ դա շատ լավ հնարավորություն է՝ մեր հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրացնելու համար: Իհարկե, Ռուսաստանը մեր ռազմավարական գործընկերն է եւ դաշնակիցը»,- նշել է ՀՀ վարչապետը:
«Մեր հարաբերությունները Եվրամիության հետ ավելի ակտիվ են դարձել: Բայց այդ մասին մեր ռուս գործընկերները տեղեկացված են: Մենք, ինչպես եւ խոստացել էինք, թափանցիկ ենք մեր ռուս գործընկերների հետ հարաբերություններում», - շեշտել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян считает «дружественными» свои отношения с Путиным - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает свои отношения с президентом России Владимиром Путиным «честными и хорошими, даже могу сказать – дружественными».
«Особенно ценно то, что мы сохранили стабильные отношения с Россией. Вообще в российском направлении два уровня: мои личные отношения с президентом России  и отношения между государственными институтами. Личные отношения с Владимиром Владимировичем быстро наладились. Я их считаю честными и хорошими, даже могу сказать – дружественными. В отношениях между некоторыми институтами есть кое-какие проблемы. Уверен, что они будут преодолены в скором времени», - сказал Никол Пашинян в интервью «Независимой газете».
«В наших отношениях с Россией ничего не произошло. Если что-то и изменилось, то только в позитивную сторону. Как я и обещал, в наших отношениях нет никаких темных углов, наша позиция и в рабочих беседах, в рабочем общении не отличается от публичной, и это очень хороший шанс поднять на новый уровень наши отношения. Конечно, Россия – наш стратегический партнер и союзник», - отметил премьер-министр Армении.
«Наши отношения с Европейским союзом стали более активными. Но наши российские коллеги информированы об этом. Мы, как обещали, остаемся прозрачными для российских партнеров в наших отношениях», - подчеркнул Никол Пашинян.