Երեւան: Մեդիամաքս: Իրաքում ՀՀ դեսպան Հրաչյա Փոլադյանն ու Իրաքյան Քուրդիստանի Անվտանգության խորհրդի կանցլեր Մասրուր Բարզանին (Masrour Barzani) ընդգծել են հայ եւ քուրդ ժողովուրդների պատմականորեն ձեւավորված հարաբերությունները զարգացնելու անհրաժեշտությունը։
ՀՀ ԱԳՆ-ում նշել են, որ կողմերը մտքեր են փոխանակել երկկողմ առեւտրական հարաբերությունները խորացնելու շուրջ, ինչպես նաեւ պայմանավորվել են շարունակել իրենց շփումները։
Հրաչյա Փոլադյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Իրաքյան Քուրդիստանի կողմից հայ համայնքին անվճար տրամադրած հողատարածքի, ինչպես նաեւ կառավարության ֆինանսավորմամբ՝ Էրբիլի Սուրբ Խաչ հայկական եկեղեցու կառուցման համար (եկեղեցու օծման արարողությունը տեղի է ունեցել ապրիլի 6-ին)։
Իրաքի Քուրդիստանի ինքնավարության արտաքին հարաբերությունների դեպարտամենտի նախարար Ֆալահ Մուստաֆայի (Falah Mustafa) հետ հանդիպման էլ անդրադարձ է կատարվել Էրբիլում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության բացման հավանականությանը։

Yerevan/Mediamax/. Ambassador of Armenia to Iraq Hrachya Poladian and Chancellor of the Kurdistan Region Security Council in Iraqi Kurdistan Masrour Barzani have emphasized the necessity of development of historically formed relations between the Armenian and Kurdish people.
According to the Armenian MFA, the sides exchanged ideas on deepening bilateral trade relations and agreed to continue communication.
Hrachya Poladian expressed his gratitude for the free land, provided to the Armenian community by Iraqi Kurdistan, as well as for construction of the Church of the Holy Cross in Erbil (consecration held on April 6) accomplished with the government’s financial support.
At the meeting with Minister Falah Mustafa Bakir, Head of the Kurdistan Regional Government (KRG) Department of Foreign Relations, the sides touched upon the possibility of opening Consulate General of Armenia to Erbil.