Երեւան: Մեդիամաքս: Իրաքում ՀՀ դեսպան Հրաչյա Փոլադյանն ու Իրաքյան Քուրդիստանի Անվտանգության խորհրդի կանցլեր Մասրուր Բարզանին (Masrour Barzani) ընդգծել են հայ եւ քուրդ ժողովուրդների պատմականորեն ձեւավորված հարաբերությունները զարգացնելու անհրաժեշտությունը։
ՀՀ ԱԳՆ-ում նշել են, որ կողմերը մտքեր են փոխանակել երկկողմ առեւտրական հարաբերությունները խորացնելու շուրջ, ինչպես նաեւ պայմանավորվել են շարունակել իրենց շփումները։
Հրաչյա Փոլադյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Իրաքյան Քուրդիստանի կողմից հայ համայնքին անվճար տրամադրած հողատարածքի, ինչպես նաեւ կառավարության ֆինանսավորմամբ՝ Էրբիլի Սուրբ Խաչ հայկական եկեղեցու կառուցման համար (եկեղեցու օծման արարողությունը տեղի է ունեցել ապրիլի 6-ին)։
Իրաքի Քուրդիստանի ինքնավարության արտաքին հարաբերությունների դեպարտամենտի նախարար Ֆալահ Մուստաֆայի (Falah Mustafa) հետ հանդիպման էլ անդրադարձ է կատարվել Էրբիլում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության բացման հավանականությանը։

Ереван/Медиамакс/. Посол Армении в Ираке Грачья Поладян и канцлер Совета безопасности Иракского Курдистана Масрур Барзани подчеркнули необходимость развития исторически сформированных отношений между армянским и курдским народами.
В МИД Армении отметили, что стороны обменялись мнениями по вопросам укрепления двусторонних торговых отношений, а также договорились продолжить общение.
Грачья Поладян выразил признательность Иракскому Курдистану за бесплатное предоставление земельного участка армянской общине, а также строительство церкви «Сурб Хач» в Эрбиле, которое было профинансировано правительством (церемония освящения церкви состоялась 6 апреля).
На встрече с министром департамента внешних связей автономии Иракский Курдистан Фаллахом Мустафой посол обсудил перспективу открытия генерального консульства Армении в Эрбиле.