Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Հայաստանում մեկնարկել է «ՆԱՏՕ-ի շաբաթը»:
«ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա» մեկնարկը Երեւանում ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոնում ազդարարել են Հայաստանի ԱԳՆ Սպառազինությունների վերահսկման եւ միջազգային անվտանգության վարչության պետ, դեսպան Արմեն Եդիգարյանը, ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լեւոն Այվազյանը, Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերը եւ Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի կապի գրասենյակի ղեկավար Ռոզարիա Պուլյիսին:
Արմեն Եդիգարյանն ու Լեւոն Այվազյանը նշել են, որ ՆԱՏՕ-ն շարունակում է կարեւոր գործընկեր լինել Հայաստանի համար, իսկ համագործակցությունը դաշինքի հետ ընթանում է բնականոն եւ արդյունավետ հունով:
Արմեն Եդիգարյանը տեղեկացրել է, որ աշխատանքներ են ընթանում ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի Անհատական գործակցության գործողությունների ծրագրի (ԱԳԳԾ-IPAP) 6-րդ փուլի մշակման ուղղությամբ: Ծրագիրն, ամենայն հավանականությամբ, ուժի մեջ կմտնի 2020 թվականի գարնանը: Մինչ այդ ուժի մեջ է ԱԳԳԾ գործող տարբերակը, ընդգծել է դիվանագետը:
Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերը կարեւորել է հանրության լայն շրջանակների ներգրավվումը «ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա» միջոցառումներին։ Նրա խոսքով, դա թույլ կտա, որպեսզի ոչ միայն փորձագետները տեղեկացված լինեն ՆԱՏՕ-ի եւ Հայաստանի հետ դաշինքի համագործակցության մասին:
«Նախորդ տարվա թավշյա հեղափոխությունը Հայաստանում հզոր ազդակ էր առ այն, որ ժողովուրդը ցանկանում է ստանձնել երկրում տեղի ունեցող զարգացումների պատասխանատվությունը»,- ասել է Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի կապի գրասենյակի ղեկավար Ռոզարիա Պուլյիսին: Նա նկատել է, որ հեղափոխությունից հետո դաշինքը առավել կարեւորում է համագործակցությունը Հայաստանի հետ բարեվարքության (building integrity) ոլորտում, որը վերաբերում է զինված ուժերում կոռուպցիոն երեւույթների դեմ պայքարին:
Հայաստանն ու ՆԱՏՕ-ն կարեւորում են նաեւ քաղաքացիական վերահսկողությունը զինված ուժերի նկատմամբ՝ այդ թեմային է նվիրված համաժողովը, որը կանցկացվի Հայաստանի Ազգային ժողովում «ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա» ընթացքում: Իրենց փորձը համաժողովում կներկայացնեն ՆԱՏՕ-ի մի շարք անդամ-երկրների ներկայացուցիչներ:
«ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա»-ի ընթացքում Հայաստան կայցելեն Հարավային Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայը եւ ՆԱՏՕ-ի՝ կանանց, խաղաղության եւ անվտանգության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Կլեր Հաթչինոսոնը:

Yerevan/Mediamax/. NATO Week has kicked off in Armenia today.
The launch of the series of NATO Week events has been announced at Information Center on NATO in Yerevan by Head of Arms Control and International Security Department of Armenian MFA, Ambassador Armen Yedigaryan, Head of Defense Policy Department of Armenian Ministry of Defense Levon Ayvazyan, German Ambassador to Armenia Matthias Kiesler and Head of NATO Liaison Office in Georgia Rosaria Puglisi.
Armen Yedigaryan and Levon Ayvazyan have noted that NATO remains an important partner for Armenia and cooperation with the alliance proceeds orderly and productively.
Ambassador Yedigaryan has revealed that Armenia and NATO are negotiating the drafting of the 6th phase of the Individual Partnership Plan (IPAP). Most likely, the plan will come into force in spring 2020. Until then the current version of IPAP is applied, Yedigaryan stressed.
German Ambassador to Armenia Matthias Kiesler attached importance to engaging general public in NATO Week events. According to him, it will make the information about Armenia-NATO cooperation accessible to people beyond the small group of experts.
“The Velvet Revolution that took place in Armenia last year was a powerful sign that people want to take the responsibility for what happens in their country,” said Head of NATO Liaison Office in Georgia Rosaria Puglisi. She has noted that after the revolution the alliance especially values cooperation with Armenia in building integrity, which concerns the fight against corruption in the army.
Armenia and NATO also attach importance to the civil oversight of the armed forces, which is the topic of the conference to be held at the Armenian National Assembly during NATO Week. Representatives of a number of NATO member states will share their countries’ experience in this field at the conference.
During the NATO Week, Armenia will welcome NATO Secretary General’s Special Representative for the Caucasus and Central Asia James Appathurai and NATO Secretary General’s Special Representative for Women, Peace and Security Clare Hutchinson.