Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Հայաստանում մեկնարկել է «ՆԱՏՕ-ի շաբաթը»:
«ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա» մեկնարկը Երեւանում ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոնում ազդարարել են Հայաստանի ԱԳՆ Սպառազինությունների վերահսկման եւ միջազգային անվտանգության վարչության պետ, դեսպան Արմեն Եդիգարյանը, ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լեւոն Այվազյանը, Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերը եւ Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի կապի գրասենյակի ղեկավար Ռոզարիա Պուլյիսին:
Արմեն Եդիգարյանն ու Լեւոն Այվազյանը նշել են, որ ՆԱՏՕ-ն շարունակում է կարեւոր գործընկեր լինել Հայաստանի համար, իսկ համագործակցությունը դաշինքի հետ ընթանում է բնականոն եւ արդյունավետ հունով:
Արմեն Եդիգարյանը տեղեկացրել է, որ աշխատանքներ են ընթանում ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի Անհատական գործակցության գործողությունների ծրագրի (ԱԳԳԾ-IPAP) 6-րդ փուլի մշակման ուղղությամբ: Ծրագիրն, ամենայն հավանականությամբ, ուժի մեջ կմտնի 2020 թվականի գարնանը: Մինչ այդ ուժի մեջ է ԱԳԳԾ գործող տարբերակը, ընդգծել է դիվանագետը:
Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերը կարեւորել է հանրության լայն շրջանակների ներգրավվումը «ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա» միջոցառումներին։ Նրա խոսքով, դա թույլ կտա, որպեսզի ոչ միայն փորձագետները տեղեկացված լինեն ՆԱՏՕ-ի եւ Հայաստանի հետ դաշինքի համագործակցության մասին:
«Նախորդ տարվա թավշյա հեղափոխությունը Հայաստանում հզոր ազդակ էր առ այն, որ ժողովուրդը ցանկանում է ստանձնել երկրում տեղի ունեցող զարգացումների պատասխանատվությունը»,- ասել է Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի կապի գրասենյակի ղեկավար Ռոզարիա Պուլյիսին: Նա նկատել է, որ հեղափոխությունից հետո դաշինքը առավել կարեւորում է համագործակցությունը Հայաստանի հետ բարեվարքության (building integrity) ոլորտում, որը վերաբերում է զինված ուժերում կոռուպցիոն երեւույթների դեմ պայքարին:
Հայաստանն ու ՆԱՏՕ-ն կարեւորում են նաեւ քաղաքացիական վերահսկողությունը զինված ուժերի նկատմամբ՝ այդ թեմային է նվիրված համաժողովը, որը կանցկացվի Հայաստանի Ազգային ժողովում «ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա» ընթացքում: Իրենց փորձը համաժողովում կներկայացնեն ՆԱՏՕ-ի մի շարք անդամ-երկրների ներկայացուցիչներ:
«ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա»-ի ընթացքում Հայաստան կայցելեն Հարավային Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայը եւ ՆԱՏՕ-ի՝ կանանց, խաղաղության եւ անվտանգության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Կլեր Հաթչինոսոնը:

Матиас Кислер и Розария Пульиси
О старте «Недели НАТО» в Информационном центре НАТО в Ереване объявили начальник Департамента по контролю над вооружениями и международной безопасности МИД Армении, посол Армен Едигарян, глава Управления оборонной политики минобороны Армении Левон Айвазян, посол Германии в Армении Матиас Кислер и руководитель офиса связи НАТО на Южном Кавказе Розария Пульиси.
Армен Едигарян и Левон Айвазян отметили, что НАТО продолжает оставаться важным партнером Армении, а сотрудничество с альянсом развивается естественным и эффективным путем.
Армен Едигарян сообщил, что ведутся работы по разработке 6-го этапа Плана действий индивидуального партнерства Армении (IPAP) с НАТО. Программа, по всей вероятности, вступит в силу весной 2020 года. До этого в силе остается текущий этап IPAP, подчеркнул дипломат.
Посол Германии Матиас Кислер подчеркнул важность вовлеченя широких слоев общественности в мероприятия «Недели НАТО». По его словам, важно, чтобы о НАТО и сотрудничестве Армении с альянсом были осведомлены не только специалисты.
Армен Едигарян Армен Едигарян
«Бархатная революция стала мощным сигналом того, что народ Армении готов взять на себя ответственность за развития в стране»,- отметила руководитель офиса связи НАТО на Южном Кавказе Розария Пульиси. Она заметила, что после революции альянс придает особую важность сотрудничеству с Арменией в сфере усиления борьбы с коррупционными явлениями в вооруженных силах.
Армения и НАТО также придают важность гражданскому контролю над вооруженными силами: этой теме посвящена конференция, которая пройдет в Национальном Собрании Армении в рамках «Недели НАТО». На конференции своим опытом поделятся представители ряда стран НАТО.
Матиас Кислер и Розария Пульиси Матиас Кислер и Розария Пульиси
В течение «Недели НАТО» Армению посетят спецпредставитель генерального секретаря НАТО на Южном Кавказе и в Центральной Азии Джеймс Аппатурай и специальный представитель НАТО по вопросам женщин, безопасности и мира Клэр Хатчинсон.