Փաշինյանը մեկնաբանել է Կարասինի եւ Լավրովի հայտարարությունները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր արձագանքել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարարության պետքարտուղար Գրիգորի Կարասինին, որը հույս էր հայտնել, թե Հայաստանի նոր ղեկավարությունը «քաջություն կգտնի՝ դիմակայելու ԱՄՆ-ի շանտաժին ու ճնշմանը»:
«ԱՄՆ-ը շանտաժի է ենթարկում Հայաստանին», ասել է Կարասինը
«Ես անպայման առիթը կօգտագործեմ եւ մեր ռուս գործընկերներից կփորձեմ ճշտել, թե ինչի վրա է հիմնված նրանց տեղեկությունները։ Հայաստանը վարում է ինքնուրույն քաղաքականություն ու այդպես էլ շարունակելու է»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է նաեւ ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությանը, թե Երեւանն ու Մոսկվան համաձայնագիր են նախապատրաստում, որը կբացառի օտարերկրյա զինվորականների ներկայությունը Հայաստանում տեղակայված կենսաբանական լաբորատորիաներում:
Լավրովի հայտարարությունը հստակեցվել է
«Նման պայմանագիր նախկինում քննարկվել է ՀՀ իշխանությունների հետ, իսկ մեր կառավարության օրոք մենք երբեք Ռուսաստանի հետ այդպիսի թեմայով հարց չենք քննարկել։ Անհրաժեշտ է պարոն Լավրովից ավելի մանրամասն տեղեկանալ, թե նա ինչ նկատի ունի»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Pashinyan reacts to Karasin and Lavrov’s remarks - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenia’s acting Prime Minister Nikol Pashinyan has responded to the remarks by State Secretary, Deputy Foreign Minister of Russia Grigory Karasin, who said he hoped that the new Armenian authorities could “find courage to resist the blackmail and pressure of the United States”.
“I will definitely use this occasion to clarify with our Russian partners the basis for their information. Armenia conducts independent policy and will continue to do so,” Pashinyan told the press today.
The head of the government also spoke about Russian FM Sergey Lavrov’s statement that Yerevan and Moscow have drafted an agreement preventing the presence of foreign military personnel in biological laboratories in Armenia.
Russia clarifies Lavrov’s remarks
“The former Armenian authorities discussed that agreement with Russia, but the government I lead has never had talks about this with Russia. We have to ask Mr. Lavrov for a more detailed explanation,” said Nikol Pashinyan.