Փաշինյանը մեկնաբանել է Կարասինի եւ Լավրովի հայտարարությունները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր արձագանքել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարարության պետքարտուղար Գրիգորի Կարասինին, որը հույս էր հայտնել, թե Հայաստանի նոր ղեկավարությունը «քաջություն կգտնի՝ դիմակայելու ԱՄՆ-ի շանտաժին ու ճնշմանը»:
«ԱՄՆ-ը շանտաժի է ենթարկում Հայաստանին», ասել է Կարասինը
«Ես անպայման առիթը կօգտագործեմ եւ մեր ռուս գործընկերներից կփորձեմ ճշտել, թե ինչի վրա է հիմնված նրանց տեղեկությունները։ Հայաստանը վարում է ինքնուրույն քաղաքականություն ու այդպես էլ շարունակելու է»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է նաեւ ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությանը, թե Երեւանն ու Մոսկվան համաձայնագիր են նախապատրաստում, որը կբացառի օտարերկրյա զինվորականների ներկայությունը Հայաստանում տեղակայված կենսաբանական լաբորատորիաներում:
Լավրովի հայտարարությունը հստակեցվել է
«Նման պայմանագիր նախկինում քննարկվել է ՀՀ իշխանությունների հետ, իսկ մեր կառավարության օրոք մենք երբեք Ռուսաստանի հետ այդպիսի թեմայով հարց չենք քննարկել։ Անհրաժեշտ է պարոն Լավրովից ավելի մանրամասն տեղեկանալ, թե նա ինչ նկատի ունի»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян прокомментировал заявления Карасина и Лаврова - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. И.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян прокомментировал сегодня заявление статс-секретаря МИД России Григория Карасина, который выразил надежду, что новые власти Армении «найдут в себе мужество противостоять шантажу и давлению США».
«Я обязательно воспользуюсь случаем и попытаюсь выяснить у моих российских коллег, на чем основана их информация. Армения ведет самостоятельную политику, которую продолжит и дальше»,- отметил Никол Пашинян в беседе с журналистами.
Глава правительства коснулся также заявления главы МИД России Сергея Лаврова о том, что Ереван и Москва готовят соглашение, которое исключает присутствие иностранных военных в биологических лабораториях Армении.
«Подобное соглашение обсуждалось с предыдущими властями Армении, а наше правительство никогда не обсуждало с Россией подобные вопросы. Необходимо уточнить у господина Лаврова, что он имеет в виду»,- добавил Никол Пашинян.