Հայաստանը կշարունակի ԵԱՀԿ-ի հետ ակտիվ գործակցությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերի հետ հանդիպմանն այսօր ասել է, որ հայկական կողմը պատրաստակամ է շարունակել ԵԱՀԿ-ի հետ ակտիվ փոխգործակցությունը։
Զոհրաբ Մնացականյանը նշել է, որ Հայաստանն արժեւորում է ԵԱՀԿ-ն՝ որպես տարածաշրջանային կարեւոր հարթակ, եւ վերջինիս հետ տարբեր բնագավառներում համագործակցությունը նշանակալի տեղ է զբաղեցնում երկրի արտաքին քաղաքական օրակարգում։
Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծել է, որ հայկական կողմի համար ԼՂ բանակցային գործընթացում առաջնայնություններն են Արցախի կարգավիճակը եւ անվտանգությունը, իսկ գործընթացի առաջմղման համար կարեւոր է խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ձեւավորումը։ ԱԳ ղեկավարն առաջնային է որակել նախկին պայմանավորվածությունների անշեղ կատարումը, հրադադարի ռեժիմի խախտումների եւ ռազմատենչ հռետորաբանության դադարեցումը։

Армения продолжит активное сотрудничество с ОБСЕ - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян заявил сегодня на встрече с генеральным секретарем ОБСЕ Томасом Гремингером, что армянская сторона готова продолжить активное сотрудничество с ОБСЕ.
По словам министра, Армения ценит ОБСЕ как важную региональную платформу, и сотрудничество с организацией в различных сферах занимает значительное место во внешней политике страны.
Зограб Мнацаканян подчеркнул, что для армянской стороны в переговорном процессе по Нагорному Карабаху приоритетными являются статус Арцаха и безопасность, а для продвижения процесса важно сформировать атмосферу, способствующую миру. Глава МИД Армении заявил, что в этом контексте приоритетами являются реализация достигнутых ранее договоренностей, а также предотвращение нарушений режима прекращения огня и воинственной риторики.