Հայաստանը պատրաստակամ է ընդլայնել Իսրայելի հետ կապերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս:ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծել է Հայաստանի հետաքրքրությունն ու պատրաստակամությունը՝ առավել խորացնելու Իսրայելի երկկողմ փոխգործակցությունը տարբեր բնագավառներում:
ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն՝ նախարարն այս մասին նշել է օգոստոսի 21-ին՝ Իսրայելի ԱԳՆ գլխավոր տնօրենի տեղակալ, Եվրասիայի վարչության պետ Ալեքսանդր Բեն Ցվիի հետ հանդիպմանը:
Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է, որ վերջին շրջանում հայ-իսրայելական հարաբերությունները զարգացում են ապրել, ընդլայնվել է քաղաքական երկխոսությունը եւ համագործակցության օրակարգը։
Կողմերը համակարծիք են եղել, որ Հայաստանի եւ Իսրայելի միջեւ առկա է առեւտրատնտեսական մեծ ներուժ, ինչը համատեղ քայլերով հնարավոր կլինի առավել արդյունավետ օգտագործել:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման եւ դատապարտման գործընթացին՝ ԱԳ նախարարը նշել է, որ դա առաջին հերթին բարոյական պատասխանատվություն է, միաժամանակ՝ կարեւոր ներդրում ցեղասպանությունների եւ մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման միջազգային ջանքերում։
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման մասին՝ Զոհրաբ Մնացականյանը նշել է, որ մեր գործընկերները պետք է ձեռնպահ մնան բոլոր այն գործողություններից, որոնք հանգեցնում են տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքին եւ ավելացնում անկայունության վտանգները։

Армения готова расширить связи с Израилем - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян подчеркнул заинтересованность и готовность Армении максимально углубить двустороннее сотрудничество с Израилем в различных сферах.
Согласно сообщению МИД Армении, министр заявил об этом 21 августа на встрече с заместителем генерального директора, начальником департамента Евразии МИД Израиля Александром Бен Цви.
Зограб Мнацаканян заявил, что в последнее время армяно-израильские отношения претерпели развитие, расширились политический диалог и повестка сотрудничества.
Стороны были едины во мнении, что между Арменией и Израилем есть большой торгово-экономический потенциал, что можно будет максимально эффективно использовать совместными усилиями.
Коснувшись международного признания и осуждения Геноцида армян, министр иностранных дел Армении отметил, что это в первую очередь моральная ответственность и, одновременно, большой вклад  в международные усилия по предотвращению геноцидов и преступлений против человечества.
Коснувшись урегулирования Карабахского конфликта, Зограб Мнацаканян отметил, что «наши партнеры должны воздержаться от всех тех действий, которые приводят к гонке вооружений в регионе и увеличивают угрозы нестабильности».