Փաշինյանն ու Մատարելլան քննարկել են կապերի զարգացումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի եւ Իտալիայի միջեւ առկա բարեկամությունը՝ նշելով, որ պատրաստ է ջանքեր գործադրել կապերի հետագա զարգացման ուղղությամբ:
Այս մասին վարչապետը նշել է պետական այցով Հայաստանում գտնվող՝ Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելլայի հետ հանդիպմանը:
«Մեր ժողովուրդներին միմյանց է կապում ամուր բարեկամությունը եւ մենք անհրաժեշտ ենք համարում Իտալիայի եւ Հայաստանի գործընկերության էլ ավելի զարգացումը»,- ասել է Սերջիո Մատարելլան:
Կողմերն ընդգծել են պաշտպանության ոլորտում արդյունավետ փոխգործակցությունը, մասնավորապես՝ Լիբանանում համատեղ խաղաղապահ առաքելության շրջանակում:
ԼՂ հակամարտության մասով Սերջիո Մատարելլան նշել է, որ այսուհետ եւս Իտալիան շարունակելու է իր հավասարակշռված քաղաքականությունը:
Անդրադառնալով ԵՄ-Հայաստան կապերին՝ Սերջիո Մատարելլան վստահեցրել է, որ կներդնի բոլոր ջանքերը, որպեսզի Իտալիայի խորհրդարանում հնարավորինս շուտ վավերացվի Հայաստանի ու Եվրամիության միջեւ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը:

Armenia and Italy agree to strengthen bilateral ties - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan highly appreciates the friendly relations between Armenia and Italy and is ready to work towards further development of bilateral ties, he said at the meeting with Italian President Sergio Matarella.
“A strong friendship connects our nations, and we believe the cooperation with Armenia needs to be developed,” said President Matarella, currently on a state visit to Armenia.
Both parties highlighted efficient collaboration in defense, particularly within the peacekeeping mission in Lebanon.
Sergio Matarella spoke about the Nagorno-Karabakh conflict settlement as well, noting that Italy will maintain its balanced approach.
Touching on the EU-Armenia relations, President Matarella assured he will contribute his best efforts so that the Italian parliament ratifies the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement between Armenia and the European Union as soon as possible.