Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանն այսօր ասել է, որ հայկական կողմը դիմել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակին՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի նախիջեւանյան հատվածում դիտարկում անցկացնելու առաջարկով։
«Վերջին շրջանում սահմանի այդ հատվածում Ադրբեջանի կողմից իրականացված սադրիչ քայլերի լույսի ներքո հայկական կողմը պարբերաբար դիմել է դեսպան Կասպշիկի գրասենյակին՝ դիտարկում կազմակերպելու առաջարկությամբ, սակայն մինչ օրս Ադրբեջանը համաձայնություն չի տվել»,- հայտարարել է ԱԳՆ խոսնակը:
Տիգրան Բալայանի խոսքով՝ Հայաստանը կարեւորում է դիտարկման անցկացումը, քանի որ դա կարող է «զսպող գործոն լինել Ադրբեջանի հնարավոր արկածախնդրության դեմ»։

Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Ministry Spokesman Tigran Balayan has revealed today that Armenia has applied to the office of the Personal Representative of OSCE Chairperson-in-Office with the request to organize monitoring of the Nakhijevan sector of Armenia-Azerbaijan border.
“Armenia has regularly applied to the office of Ambassador Kasprzyk in light of provocations carried out by Azerbaijan in that sector of the state border and suggested to conduct a monitoring, but Azerbaijan has refused every suggestion,” said Balayan.
According to the Armenia MFA Spokesman, Armenia attaches importance to the monitoring, as it can “serve as a restraining factor for Azerbaijan’s possible adventurism”.