Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանն այսօր ասել է, որ հայկական կողմը դիմել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակին՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի նախիջեւանյան հատվածում դիտարկում անցկացնելու առաջարկով։
«Վերջին շրջանում սահմանի այդ հատվածում Ադրբեջանի կողմից իրականացված սադրիչ քայլերի լույսի ներքո հայկական կողմը պարբերաբար դիմել է դեսպան Կասպշիկի գրասենյակին՝ դիտարկում կազմակերպելու առաջարկությամբ, սակայն մինչ օրս Ադրբեջանը համաձայնություն չի տվել»,- հայտարարել է ԱԳՆ խոսնակը:
Տիգրան Բալայանի խոսքով՝ Հայաստանը կարեւորում է դիտարկման անցկացումը, քանի որ դա կարող է «զսպող գործոն լինել Ադրբեջանի հնարավոր արկածախնդրության դեմ»։

Армения предложила ОБСЕ провести мониторинг на нахичеванском участке - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Армянская сторона обратилась к офису Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ с предложением провести мониторинг на нахичеванском участке армяно-азербайджанской границы.
«В последнее время, в свете провокационных действий на этом направлении со стороны Азербайджана Армения регулярно обращалась к офису посла Каспшика с предложением провести мониторинг, но Азербайджан по сей день не дал своего согласия», - сказал сегодня на брифинге пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян.
По сего словам, Армения считает важным проведение мониторинга, поскольку это может «стать сдерживающим фактором против возможной авантюры со стороны Азербайджана».