Երեւանը նոր թափ կհաղորդի հայ-մոլդովական կապերին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնը կարեւորել են երկկողմ կապերի հետագա զարգացմանն ուղղված հետեւողական աշխատանքների իրականացումը:
ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունը տեղեկացնում է, որ այսօր Սոչիում կայացած հանդիպմանը Նիկոլ Փաշինյանն անհրաժեշտ է համարել նոր թափ հաղորդել երկկողմ տնտեսական փոխգործակցությանը եւ ընդգծել, որ այն չի համապատասխանում քաղաքական հարաբերությունների մակարդակին:
«Մենք պետք է համապատասխան քայլեր իրականացնենք տնտեսական ոլորտում համագործակցությունը խթանելու ուղղությամբ: Այդ առումով, կարեւորում եմ երկկողմ միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ գործունեությունն ու առաջիկայում նիստի անցկացումը»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Մոլդովայում դեսպանություն բացելու որոշումը վկայում է այն մասին, որ Հայաստանը պատրաստ է նոր ազդակ հաղորդել երկկողմ կապերին:

Armenia to give new impetus to relations with Moldova - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and President of Moldova Igor Dodon have met in Sochi today. The two leaders attached importance to consistent efforts aimed at further development of bilateral relations.
According to Armenian government’s press service, Pashinyan has remarked on the need to give a new impetus to economic partnership between Armenia and Moldova and stressed it must be on level with the political relations.
“We should make efforts to facilitate economic cooperation. In that sense, I attach importance to active cooperation and organization of a session of the Armenia-Moldova intergovernmental commission in the near future,” said the Armenian Prime Minister.
Nikol Pashinyan has emphasized that the decision to open an embassy in Moldova demonstrates Armenia’s readiness to give a new impetus to the bilateral relations.
Igor Dodon has expressed the hope that the mutually beneficial relations will continue to grow stronger and involve more sectors.