Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի ներքին գործերի նախարար Հորսթ Զեեհոֆերը (Horst Seehofer) մտադիր է հասնել նրան, որպեսզի Վրաստանն ու Հայաստանը դասվեն, այսպես կոչված, «անվտանգ երկրների» շարքին:
Ինչպես հայտնում է Deutsche Welle-ի ռուսական ծառայությունը, այդ մասին Westdeutsche Allgemeine Zeitung թերթին տված հարցազրույցում ասել է Գերմանիայի ներքին գործերի նախարարության պետքարտուղար Շտեֆան Մայերը (Stephan Meyer):
Նրա խոսքով` ապաստան տալու մասին դիմումների մշակման գործընթացն արագացնելու նպատակով նախարարը մտադիր է հասնել նրան, որպեսզի Վրաստանը եւ Հայաստանը՝ Մարոկկոյի, Թունիսի եւ Ալժիրի պես ճանաչվեն «անվտանգ երկրներ»:
Վրաստանի եւ Հայաստանի քաղաքացիների խնդրագրերի թիվը մեծ է, սակայն ընդունվում են շատ քիչ թվով դրական որոշումներ, ասել է Շտեֆան Մայերը:
2017թ. Գերմանիայում ապաստան ստանալու խնդրագիր է ներկայացրել Վրաստանի 3 462 եւ Հայաստանի 3 857 քաղաքացի:
2018թ. սկզբին գործող խորհրդարանական կոալիցիայի ստեղծումից առաջ նրա մասնակիցները՝ CDU/CSU կոնսերվատիվ դաշինքը եւ սոցիալ-դեմոկրատները Ալժիրը, Մարոկկոն եւ Թունիսը «անվտանգ երկրների» ցուցակում ընդգրկելու վերաբերյալ պայմանավորվածություն էին ձեռք բերել: Դեպի այդ երկրներ արտաքսումը կատարվում է պարզեցված եւ արագ ընթացակարգով:
2014թ. սեպտեմբերին հավանության էր արժանացել Սերբիան, Մակեդոնիան, Բոսնիան եւ Հերցեգովինան «անվտանգ երկրների» ցուցակում ընդգրկելու վերաբերյալ Գերմանիայի կառավարության նախաձեռնությունը: Ավելի ուշ այդ ցուցակում ընդգրկվեցին Ալբանիան, Կոսովոն եւ Չեռնոգորիան:

German Minister wants to include Armenia and Georgia among “safe countries”
Yerevan /Mediamax/. German Federal Minister of the Interior, Building and Community (BMI) Horst Seehofer intends to put efforts in recognizing Georgia and Armenia among so-called "safe countries”.
According to Russian service of Deutsche Welle, Parliamentary State Secretary at BMI Stephan Meyer told this in an interview to Westdeutsche Allgemeine Zeitung.
According to him, Horst Seehofer intends to make sure Georgia and Armenia are included among Morocco, Tunisia and Algeria as “safe countries”. This is aimed at facilitating the application process for providing asylum.
The number of petitions from citizens of Armenia and Georgia is significant, while only a few of them receive positive response, Stephan Meyer said.
In 2017, 3 462 people from Georgia and 3 857 from Armenia have applied for asylum in Germany.
Before formation of current coalition at the beginning of 2018, its participants CDU/CSU Conservative Bloc and Social Democrats agreed to add Algeria, Morocco and Tunisia to the list of “safe countries”. Deportation to these countries is carried out in accordance with facilitated and fast procedure.
In September of 2014 the initiative of German government was approved on listing Serbia, FYROM and Bosnia and Herzegovina among “safe countries”. Later Albania, Kosovo and Montenegro were included.