Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի ներքին գործերի նախարար Հորսթ Զեեհոֆերը (Horst Seehofer) մտադիր է հասնել նրան, որպեսզի Վրաստանն ու Հայաստանը դասվեն, այսպես կոչված, «անվտանգ երկրների» շարքին:
Ինչպես հայտնում է Deutsche Welle-ի ռուսական ծառայությունը, այդ մասին Westdeutsche Allgemeine Zeitung թերթին տված հարցազրույցում ասել է Գերմանիայի ներքին գործերի նախարարության պետքարտուղար Շտեֆան Մայերը (Stephan Meyer):
Նրա խոսքով` ապաստան տալու մասին դիմումների մշակման գործընթացն արագացնելու նպատակով նախարարը մտադիր է հասնել նրան, որպեսզի Վրաստանը եւ Հայաստանը՝ Մարոկկոյի, Թունիսի եւ Ալժիրի պես ճանաչվեն «անվտանգ երկրներ»:
Վրաստանի եւ Հայաստանի քաղաքացիների խնդրագրերի թիվը մեծ է, սակայն ընդունվում են շատ քիչ թվով դրական որոշումներ, ասել է Շտեֆան Մայերը:
2017թ. Գերմանիայում ապաստան ստանալու խնդրագիր է ներկայացրել Վրաստանի 3 462 եւ Հայաստանի 3 857 քաղաքացի:
2018թ. սկզբին գործող խորհրդարանական կոալիցիայի ստեղծումից առաջ նրա մասնակիցները՝ CDU/CSU կոնսերվատիվ դաշինքը եւ սոցիալ-դեմոկրատները Ալժիրը, Մարոկկոն եւ Թունիսը «անվտանգ երկրների» ցուցակում ընդգրկելու վերաբերյալ պայմանավորվածություն էին ձեռք բերել: Դեպի այդ երկրներ արտաքսումը կատարվում է պարզեցված եւ արագ ընթացակարգով:
2014թ. սեպտեմբերին հավանության էր արժանացել Սերբիան, Մակեդոնիան, Բոսնիան եւ Հերցեգովինան «անվտանգ երկրների» ցուցակում ընդգրկելու վերաբերյալ Գերմանիայի կառավարության նախաձեռնությունը: Ավելի ուշ այդ ցուցակում ընդգրկվեցին Ալբանիան, Կոսովոն եւ Չեռնոգորիան:

Глава МВД Германии добивается признания Грузии и Армении «безопасными странами»
Ереван/Медиамакс/. Министр внутренних дел Германии Хорст Зеехофер (Horst Seehofer) намерен добиться признания Грузии и Армении наряду так называемыми «безопасными странами».
Как сообщает русская служба Deutsche Welle, об этом в интервью газете Westdeutsche Allgemeine Zeitung сказал госсекретарь МВД Штефан Майер (Stephan Meyer).
По его словам, министр намерен добиться признания Грузии и Армении наряду с Марокко, Тунисом и Алжиром «безопасными странами» с целью ускорения процесса обработки заявок на предоставление убежища.
Число ходатайств от граждан Грузии и Армении высоко, однако положительные решения выносятся лишь по очень немногим из них, сообщил Штефан Майер.
В 2017 году ходатайства на получение убежища в Германии подали 3 462 гражданина Грузии и 3 857 граждан Армении.
В начале 2018 года перед созданием нынешней правительственной коалиции ее участники - консервативный блок ХДС/ХСС и социал-демократы - договорились внести в список «безопасных стран» Алжир, Марокко и Тунис. Депортация в эти страны допускается по упрощенной быстрой процедуре.
В сентябре 2014 года была одобрена инициатива немецкого правительства о внесении в список «безопасных стран» Сербии, Македонии, Боснии и Герцеговины. Позднее в него были внесены Албания, Косово и Черногория.