Կարասին. «Հայաստանը խնդրել է, սակայն համաձայնագիրը երկկողմ է»
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանը նախատեսում է առաջիկա ամիսներին փաստաթղթեր ստորագրել շվեյցարական SGS ընկերության հետ, որը մոնիթորինգ կիրականացնի մաքսային վարչարարության եւ առեւտրի մոնիթորինգի մասին ռուս-վրացական համաձայնագրի շրջանակում:
Այդ մասին «Կոմերսանտ»-ին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Գրիգորի Կարասինը:
«Մենք կփորձենք հնարավորինս արագ ավարտին հասցնել ներպետական գործընթացները, որպեսզի առաջիկա ամիսներին ստորագրենք անհրաժեշտ փաստաթղթերը, որից հետո համաձայնագիրն ուժի մեջ կմտնի»,- ասել է Կարասինը:
Հարցազրույցից մի հատված ներկայացնում ենք ստորեւ.
- Արդյոք ճի՞շտ եմ հասկանում, որ այս համաձայնագրի իրականացման գլխավոր շահառուն լինելու է Հայաստանը: Այսինքն, Մոսկվան այս ամենն անում է ոչ այդքան իր համար, որքան Երեւանի խնդրանքով:
- Հայաստանի խնդրանքն իսկապես առկա է: Սակայն այս դեպքում խոսքը միայն  Շվեյցարիայի միջնորդությամբ ստորագրված ռուս-վրացական համաձայնագրի մասին է: Այն երրորդ երկրների, այդ թվում՝ Աբխազիայի Հանրապետության եւ Հարավային Օսիայի Հանրապետության համար որեւէ պարտավորություն չի ներկայացնում:
Մեդիամաքսը նշում է, որ հունվարի 15-ին Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների հարցով Վրաստանի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն ասել էր.
«2011թ. ստորագրվել էր մաքսային մոնիթորինգի եւ վարչարարության մասին վրաց-ռուսական համաձայնագիրը եւ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել՝ փաստաթղթի կիրառման ընթացքում շվեյցարական չեզոք ընկերության հրավիրել: Բավական երկարատեւ նախապատրաստական փուլից հետո վրացական կողմը նախորդ տարվա դեկտեմբերին պայմանագիր ստորագրեց շվեցարացիների հետ: Այժմ ռուսական կողմի հերթն է ստորագրել նմանատիպ պայմանագիր, որից հետո պետք է սկսվի այս աննախադեպ նախագծի իրականացման փուլը»:

Карасин: «просьба Армении есть, но соглашение двустороннее» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Россия планирует в ближайшие месяцы подписать документы со швейцарской компанией SGS, которая будет вести мониторинг в рамках реализации российско-грузинского соглашения о таможенном администрировании и мониторинге торговли.
Об этом в интервью газете Коммерсантъ сказал замминистра иностранных дел России Григорий Карасин.
«Мы постараемся поскорее закончить внутригосударственные процедуры, чтобы в ближайшие месяцы подписать необходимые документы. После этого соглашение заработает», - сказал Карасин.
Приводим отрывок из интервью:
- Я правильно понимаю, что главным бенефициаром реализации этого соглашения станет Армения? То есть что Москва это делает даже не столько для себя, сколько по просьбе Еревана?
- Просьба Армении у нас действительно есть. Но в данном случае речь идет о сугубо двустороннем соглашении между Россией и Грузией, заключенном при содействии Швейцарии. Оно не влечет обязательств для третьих стран, включая, разумеется, Республику Абхазия и Республику Южная Осетия.
Медиамакс отмечает, что 15 января спецпредставитель премьер-министра Грузии по связям с Россией Зураб Абашидзе сказал:
«В 2011 году было подписано грузино-российское соглашение по таможенному мониторингу и администрированию, при реализации которого было условлено пригласить нейтральную швейцарскую компанию. После довольно длительного подготовительного периода грузинская сторона в декабре прошлого года подписала контракт с швейцарцами. Сейчас черед российской стороны оформить аналогичный контракт. После чего должен начаться этап имплементации этого неординарного проекта».