Ռոզ Գոթեմոլեր. ՆԱՏՕ-ն ու Հայաստանը լավ համագործակցում են
Երեւան: Մեդիամաքս: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոզ Գոթեմոլերն այսօր Երեւանում ասել է, որ Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությունը ամուր հիմքերի վրա են։
«Վերջին 25 տարիների ընթացքում ՆԱՏՕ-ն եւ Հայաստանը կարողացել են շատ լավ համագործակցել։ Հայաստանը մեր այն եզակի գործընկերներից է, որի զորքերը  հետեւողականորեն մասնակցել են Կոսովոյում եւ Աֆղանստանում իրականացվող խաղաղապահ գործողություններին։ Կատարված աշխատանքը մեր համագործակցությունը շատ ամուր է դարձրել», - ասել է Ռոզ Գոթեմոլերը Երեւանի պետական համալսարանի ուսանողների հետ հանդիպմանը: Այն կայացել է Հայաստանում «ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա» շրջանակում:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալն ափսոսանք է հայտնել, որ խնդիրը դեռ իր լուծումը չի գտել։
«Շատ կարեւոր է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը միասին աշխատեն դրա լուծման համար։ Ուրախ ենք տեսնել վերջին շրջանում երկու կողմերի բաձր մակարդակով կատարվող ջանքերը»,-ասել է Ռոզ Գոթեմոլերը։

Роуз Геттемюллер: НАТО и Армения прекрасно сотрудничают
Ереван /Медиамакс/. Заместитель генерального секретаря НАТО Роуз Геттемюллер заявила сегодня в Ереване, что сотрудничество Армении и НАТО находится на прочных основах.
«За последние 25 лет НАТО и Армении удалось выстроить прекрасное сотрудничество. Армения - один из наших исключительных партнеров, армянские военные последовательно участвуют в миротворческих операциях в Косово и Афганистане. Проделанная работа укрепила наше сотрудничество»,- отметила Роуз Геттемюллер на встрече со студентами Ереванского государственного университета, которая состоялась в рамках «Недели НАТО».
Говоря о нагорно-карабахском конфликте, заместитель генерального секретаря НАТО  выразила сожаление по поводу его нерешенности.
«Очень важно, чтобы Армения и Азербайджан вместе работали над урегулированием конфликта. Мы рады, что обе стороны на высшем уровне предпринимают шаги в данном направлении»,- отметила Роуз Геттемюллер.