Յոհանես Հանը Բրյուսելի գագաթաժողովին ընդառաջ կայցելի Երեւան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության եւ ընդլայնման հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յոհանես Հանը հոկտեմբերի 2-ին կայցելի Հայաստան՝ ԵՄ Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովին ընդառաջ։
Գագաթաժողովն անցկացվելու է Բրյուսելում նոյեմբերի 24-ին։
Հանձնակատարը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, վարչապետ Կարեն Կարապետյանի եւ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հանդիպումների ընթացքում կքննարկի գագաթաժողովի առաջնահերթությունները եւ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների խորացմանն ուղղված հարցեր։
«Սա շատ կարեւոր տարի է ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների համար, քանի որ մենք ընդլայնում եւ խորացնում ենք մեր համագործակցությունը, որը հիմնված է փոխադարձ շահերի վրա։ ԵՄ-ն պատրաստ է ստորագրել Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը Հայաստանի հետ։ Դա՝ Արեւելյան գործընկերության առաջնահերթությունների հետ միասին, կձեւավորի մեր համագործակցությունը, որտեղ մենք ծրագրում ենք ի թիվս այլ ոլորտների՝ ներդրումներ կատարել կրթության եւ նորարարության ոլորտներում, քանի որ հմտությունների զարգացումը Հայաստանի զարգացման հիմքն են»,- ասել է ԵՄ հանձնակատարը՝ հայաստանյան այցից առաջ։
2016թ. նոյեմբերին Յոհանես Հանը Մեդիամաքսի հետ բացառիկ զրույցում ասել էր, որ «Հայաստանն ու ԵՄ-ն մտնում են նոր փուլ»։

Johannes Hahn will visit Armenia to prepare for the EaP Summit - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Johannes Hahn, Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations will visit Armenia on 2 October in preparation of the Eastern Partnership Summit.
The summit will take place in Brussels, on November 24.
Commissioner Hahn will meet with Armenian President Serzh Sargsyan, Prime Minister Karen Karapetyan, Minister for Foreign Affairs Edward Nalbandian, to discuss the priorities of the Eastern Partnership Summit and the deepening of EU-Armenia relations.
This is reflected in the new EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement and Partnership Priorities which will set the joint policy priorities for the coming years.
Ahead of the mission, Commissioner Hahn said:
“This is a very important year for EU-Armenia relations as we broaden and deepen our cooperation based on mutual interests. The EU is ready to sign the new Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement with Armenia. This, together with the agreed Partnership Priorities will shape our cooperation where we plan to invest, among other areas, in education and innovation, as skills development will be key for Armenia's future”.
In November 2016 Johannes Hahn said in an exclusive interview with Mediamax that “EU and Armenia are entering a new phase”.