Յոհանես Հանը Բրյուսելի գագաթաժողովին ընդառաջ կայցելի Երեւան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության եւ ընդլայնման հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յոհանես Հանը հոկտեմբերի 2-ին կայցելի Հայաստան՝ ԵՄ Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովին ընդառաջ։
Գագաթաժողովն անցկացվելու է Բրյուսելում նոյեմբերի 24-ին։
Հանձնակատարը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, վարչապետ Կարեն Կարապետյանի եւ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հանդիպումների ընթացքում կքննարկի գագաթաժողովի առաջնահերթությունները եւ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների խորացմանն ուղղված հարցեր։
«Սա շատ կարեւոր տարի է ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների համար, քանի որ մենք ընդլայնում եւ խորացնում ենք մեր համագործակցությունը, որը հիմնված է փոխադարձ շահերի վրա։ ԵՄ-ն պատրաստ է ստորագրել Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը Հայաստանի հետ։ Դա՝ Արեւելյան գործընկերության առաջնահերթությունների հետ միասին, կձեւավորի մեր համագործակցությունը, որտեղ մենք ծրագրում ենք ի թիվս այլ ոլորտների՝ ներդրումներ կատարել կրթության եւ նորարարության ոլորտներում, քանի որ հմտությունների զարգացումը Հայաստանի զարգացման հիմքն են»,- ասել է ԵՄ հանձնակատարը՝ հայաստանյան այցից առաջ։
2016թ. նոյեմբերին Յոհանես Հանը Մեդիամաքսի հետ բացառիկ զրույցում ասել էր, որ «Հայաստանն ու ԵՄ-ն մտնում են նոր փուլ»։

Ереван /Медиамакс/. Комиссар ЕС по политике соседства и расширению Йоханнес Хан посетит Армению 2 октября для подготовки к саммиту Восточного партнерства.
Саммит пройдет 24 ноября в Брюсселе.
Йоханнес Хан встретится с президентом Армении Сержом Саргсяном, премьер-министром Кареном Карапетяном, министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном. На встречах будут обсуждаться приоритеты саммита Восточного партнерства и углубление отношений ЕС и Армении, отраженное в парафированном Соглашении Армения-ЕС о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, которое установит приоритеты совместной политики в ближайшие годы.
Накануне визита комиссар Хан заявил:
«Это очень важный год для отношений ЕС и Армении, поскольку мы расширяем и углубляем наше сотрудничество, основанное на общих интересах. ЕС готов подписать с Арменией новое Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве. Наряду с Приоритетами Партнерства, этот документ будет определять наше сотрудничество, в рамках которого мы планируем инвестировать, кроме прочих сфер, в образование и инновации, поскольку развитие навыков будет ключевым для будущего Армении».
В ноябре 2016 года Йоханнес Хан сказал в эксклюзивном интервью Медиамакс, что «Армения и ЕС вступают в новый этап».