ԵՄ-ԵԱՏՄ կապերը պետք է իրատեսական լինեն, ասել է Նալբանդյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ ստորագրվելիք համաձայնագիրը կսահմանի ընդլայնված գործընկերության նոր ուղենիշներ:
Այս մասին նա ասել է Վիշեգրադյան քառյակի եւ Արեւելյան գործընկերության մասնակից երկրների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպմանը։
«Բրյուսելում առաջիկա գագաթաժողովին շոշափելի ձեռքբերումներ արձանագրելը կարեւոր կլինի Արեւելյան գործընկերության հետագա կենսունակության համար: Այս առումով մենք արժեւորում ենք ոլորտային համագործակցությանը քաղաքական լիցք հաղորդելու նախաձեռնությունը եւ ենթակառուցվածքային կապերի շուրջ քննարկումների վրա կենտրոնացումը»,- ասել է նախարարը:
Էդվարդ Նալբանդյանը հայտնել է, որ ենթակառուցվածքների փոխկապակցվածությունը պատշաճ տեղ է զբաղեցնում ինչպես Շրջանակային համաձայնագրում, այնպես էլ Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ 2017-2022 թթ. գործընկերության ծրագրերում։
«Դրա շնորհիվ մենք կարող ենք արդյունավետորեն խթանել տարածաշրջանային կայունությունը եւ զարգացումը»,- ասել է ՀՀ ԱԳ ղեկավարը՝ ընդգծելով, որ փոխկապակցվածության գաղափարին պետք է անդրադառնալ նաեւ «ավելի լայն համատեքստում՝ տարբեր ինտեգրացիոն ձեւաչափերի միջեւ»։
«Եվրոպական միության եւ Եվրասիական տնտեսական միության միջեւ կապերը պետք է իրատեսական եւ կոնկրետ արդյունքների միտված երկխոսության մաս հանդիսանան։ Հայաստանը՝ որպես ԵԱՏՄ անդամ երկիր եւ Արեւելյան գործընկերության մասնակից, պատրաստ է այս առումով իր նպաստը բերել»,- հավելել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian said today that the agreement Armenia and the European Union are going to sign will set new milestones of enhanced partnership.
He made that statement at the meeting of Foreign Ministers of the Visegrad Four and Eastern Partnership member states.
“Tangible achievements at the upcoming summit in Brussels will be important for further viability of the Eastern Partnership. In this regard, we attach importance to the initiative of adding a political charge to sector cooperation and to the focus on discussions about infrastructure ties,” Minister Nalbandian said.
Edward Nalbandian stated that interconnection between infrastructures holds a proper place both in the Framework Agreement and in the partnership programs Armenia and the European Union schedule for 2017-2022.
“That will allow us to efficiently facilitate regional stability and development,” said the head of Armenian MFA, stressing that the concept of interconnection should be tounched upon “in a larger context, across various integration formats” as well.
“The ties between the European Union and Eurasian Economic Union should be part of a realistic dialogue, aimed at concrete results. As a member of EAEU and Eastern Partnership, Armenia is ready to contribute to that,” Edward Nalbandian added.