ԵՄ-ԵԱՏՄ կապերը պետք է իրատեսական լինեն, ասել է Նալբանդյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ ստորագրվելիք համաձայնագիրը կսահմանի ընդլայնված գործընկերության նոր ուղենիշներ:
Այս մասին նա ասել է Վիշեգրադյան քառյակի եւ Արեւելյան գործընկերության մասնակից երկրների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպմանը։
«Բրյուսելում առաջիկա գագաթաժողովին շոշափելի ձեռքբերումներ արձանագրելը կարեւոր կլինի Արեւելյան գործընկերության հետագա կենսունակության համար: Այս առումով մենք արժեւորում ենք ոլորտային համագործակցությանը քաղաքական լիցք հաղորդելու նախաձեռնությունը եւ ենթակառուցվածքային կապերի շուրջ քննարկումների վրա կենտրոնացումը»,- ասել է նախարարը:
Էդվարդ Նալբանդյանը հայտնել է, որ ենթակառուցվածքների փոխկապակցվածությունը պատշաճ տեղ է զբաղեցնում ինչպես Շրջանակային համաձայնագրում, այնպես էլ Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ 2017-2022 թթ. գործընկերության ծրագրերում։
«Դրա շնորհիվ մենք կարող ենք արդյունավետորեն խթանել տարածաշրջանային կայունությունը եւ զարգացումը»,- ասել է ՀՀ ԱԳ ղեկավարը՝ ընդգծելով, որ փոխկապակցվածության գաղափարին պետք է անդրադառնալ նաեւ «ավելի լայն համատեքստում՝ տարբեր ինտեգրացիոն ձեւաչափերի միջեւ»։
«Եվրոպական միության եւ Եվրասիական տնտեսական միության միջեւ կապերը պետք է իրատեսական եւ կոնկրետ արդյունքների միտված երկխոսության մաս հանդիսանան։ Հայաստանը՝ որպես ԵԱՏՄ անդամ երկիր եւ Արեւելյան գործընկերության մասնակից, պատրաստ է այս առումով իր նպաստը բերել»,- հավելել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Армения готова внести вклад в отношения ЕС-ЕАЭС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сказал сегодня, что новое соглашение между Арменией и Европейским союзом определит новые условия расширенного сотрудничества.
Об этом он сказал на встрече министров иностранных дел стран Вышеградской четверки и Восточного партнерства.
«Достижение ощутимых результатов на предстоящем саммите в Брюсселе важно для дальнейшей жизнеспособности Восточного партнерства. В этом плане мы ценим инициативу по приданию политического импульса секторальному сотрудничеству и концентрации на обсуждениях инфраструктурных связей», - сказал министр.
Эдвард Налбандян сообщил, что взаимосвязанность инфраструктур занимает достойное место как в рамочном соглашении, так и в плане сотрудничества Армения - Европейский союз 2017-2022 гг.
«Благодаря этому мы можем эффективно поддерживать стабильность и развитие в регионе», - сказал глава МИД Армении, подчеркнув, что идею взаимосвязанности следует рассматривать и «в более широком контексте - между разными интеграционными форматами».
«Связи между Европейским союзом и Евразийским экономическим союзом должны быть частью диалога, нацеленного на достижимые и конкретные результаты. Армения как страна-член ЕАЭС и участник Восточного партнерства, готова внести свой вклад в этом плане», - добавил Эдвард Налбандян.