Նոր փաստաթուղթը «հավակնոտ է», ասել է Մոգերինիի խոսնակը
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵՄ արտաքին հարաբերությունների ծառայության խոսնակ Մայա Կոչիյանչիչը Մեդիամաքսին ասել է, որ Եվրոպական միության եւ Հայաստանի միջեւ առաջիկայում ստորագրվելիք նոր համաձայնագիրը «հավակնոտ է, եւ ամրապնդելու է համագործակցությունը»։
Մարտի 21-ին Երեւանում նախաստորագրվել է Հայաստանի եւ Եվրոպական Միության միջեւ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը։
«Նորացված համաձայնագիրը ընդլայնելու է ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների շրջանակը՝ հաշվի առնելով երկու կողմերի նոր գլոբալ, քաղաքական եւ տնտեսական շահերը, եւ այն մարտահրավերները, որոնք մենք ցանկանում ենք միասին հաղթահարել»,- ասել է նա Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում:
Նա հիշեցրել է, որ «2013 թվականին Հայաստանը վերջին պահին որոշեց չստորագրել Ասոցացման եւ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու պայմանագիրը Եվրոպական միության հետ»:
Մայա Կոչիյանչիչի խոսքով՝ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը ներառելու է քաղաքական, տնտեսական եւ ոլորտային դրույթներ։
Համաձայնագիրը բաղկացած է 400 էջից եւ 8 գլուխներից։
«Ընդհանուր արժեքները եւ ժողովրդավարության հաստատման հանձնառությունը, մարդու իրավունքները եւ օրենքի գերակայությունը կամրապնդեն համաձայնագիրը, եւ ցանկալի նախադրյալներ կստեղծեն ավելի ամուր համագործակցության համար էներգետիկայի, տրանսպորտի, շրջակա միջավայրի, առեւտրի եւ ներդրումների ոլորտներում, ինչպես նաեւ կբարձրացնեն շարժունակությունը ի նպաստ մեր քաղաքացիների»,- Մեդիամաքսին ասել է ԵՄ ներկայացուցիչը։
Համաձայնագրում ներառված տնտեսական բաղադրիչով կբարելավվեն ՀՀ-ԵՄ երկկողմ առեւտրային պայմանները՝ հաշվի առնելով Հայաստանի պարտավորությունները ԵԱՏՄ շրջանակում։
«Եվրամիությունը շարունակաբար հայտարարել է, որ երկիրը կարող է ԵԱՏՄ անդամ լինել եւ առանձին համաձայնագրեր ունենալ ԵՄ հետ: Քանի որ անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին ենթադրում է առեւտրային քաղաքականության ինքնիշխանության զիջումը ԵԱՏՄ-ին, միակ անհնարինությունը վերաբերում է ԵՄ-ի հետ այնպիսի փաստաթուղթ ունենալուն, որը կներառեր հատուկ պայմաններ առեւտրի համար», - հստակեցրել է Մայա Կոչիյանչիչը:
«Տնտեսական համագործակցությունը նախատեսում է ապահովել ավելի լավ կարգավորող միջավայր առեւտրի ծառայություններում, ընկերությունների ստեղծման եւ շահագործման, կապիտալի շարժի, կառավարության գնումների եւ մտավոր սեփականության իրավունքների ոլորտներում», - ասել է Մայա Կոչիյանչիչը
Նա նշել է, որ համաձայնագիրը որոշակի ներքին գործընթացներից եւ թարգմանությունից հետո պատրաստ կլինի ստորագրման։
«Էականն այն է, որ բանակցությունները հաջող ավարտվել են։ Մենք հիմա աշխատում ենք, որ այն հնարավորինս շուտ ստորագրվի»,-ասել է Մայա Կոչիյանչիչը։

Пресс-секретарь Могерини назвала «амбициозным» новый документ Армения-ЕС
Ереван/Медиамакс/. Пресс-секретарь верховного представителя ЕC по вопросам внешней политики и безопасности Майя Косьянчич сказала Медиамакс, что новое соглашение, которое будет подписано между Европейским Союзом и Арменией, «является амбициозным и укрепит сотрудничество».
21 марта в Ереване было парафировано Соглашение о всестороннем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕC.
«Обновленное соглашение расширит круг отношений между Арменией и ЕС с учетом новых глобальных, политических и экономических интересов сторон, а также вызовов, которые мы хотим вместе преодолеть», - сказала она в интервью Медиамакс.
Косьянчич напомнила, что в «2013 году Армения в последний момент решила не подписывать Соглашение об ассоциации и расширенной и всесторонней зоне свободной торговли с ЕC».
По ее словам, Соглашение о всестороннем и расширенном партнерстве включает в себя политические, экономические и секторные положения. Документ состоит из 400 страниц и 8 глав.
«Общие ценности и готовность к установлению демократии, права человека  и верховенство закона укрепят соглашение и создадут желаемые предпосылки для более крепкого сотрудничества в сфере энергетики, транспорта, окружающей среды, торговли и инвестиций, а также повысят мобильность во благо наших граждан», - сказала представитель ЕС Медиамакс.
Благодаря вошедшему в соглашение экономическому разделу будут улучшены условия двусторонней торговли Армения-ЕС с учетом обязательств Армении в рамках ЕАЭС.
«Евросоюз неоднократно заявлял, что страна может быть членом ЕАЭС и иметь отдельные соглашения с ЕС. Поскольку членство в ЕАЭС предполагает ограничение суверенитета торговой политики Армении, невозможным становятся только положение,
предполагающие преференции в торговых отношениях с ЕС», - уточнила Майя Косьянчич.
«Экономическое сотрудничество предполагает обеспечение более совершенного управления торговых услугами, а также в областях создания и эксплуатации компаний, передвижения капитала, правительственных закупок и права на интеллектуальную собственность», - сказала она.
Пресс-секретарь отметила, что соглашение будет готово к подписанию после ряда внутренних процедур ЕС и перевода.
«Важно, что переговоры успешно завершены. Сейчас мы работаем над тем, чтобы документ как можно скорее было подписан», - сказала Майа Косьянчич.