Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր ասել է, որ անցած 25 տարիների ընթացքում հայ-ռուսական հարաբերությունները ձեռք են բերել դաշնակցային բնույթ:
Այս մասին Վլադիմիր Պուտինն ասել է Մոսկվայում՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպմանը:
«Մենք ակտիվ փոխգործակցում ենք միջազգային կազմակերպություններում գրեթե բոլոր ուղղություններով՝ ներառյալ հետխորհրդային տարածքում ստեղծվածները, ինչպես նաև ունիվերսալ միջազգային կազմակերպություններում:
Այս տարիների ընթացքում շատ իրադարձություններ են տեղի ունեցել, բայց Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ հարաբերությունները մշտապես կառուցվել են անցյալի, դարերի խորքից եկող խոր արմատների հիման վրա: Դրանք նույն կերպ շարունակվում են զարգացման ներկա փուլում»,- ասել է Վլադիմիր Պուտինը:
Անդրադառնալով Հայաստանում սպասվող խորհրդարանական ընտրություններին՝ ՌԴ նախագահն ասել է. «Ապրիլի 2-ին նախատեսվում են խորհրդարանական` Ազգային ժողովի ընտրություններ, եւ այս ամենը կապված է սահմանադրական բարեփոխումների հետ: Գործընթացը, կարծես, հեշտերից չէ, բայց համոզված եմ, որ Հայաստանը Ձեր ղեկավարությամբ կանցնի զարգացման այս փուլը»,- ասել է Վլադիմիր Պուտինը:
ՀՀ նախագահն էլ ընդգծել է, որ բարձրագույն մակարդակով մշտական հանդիպումները թույլ են տալիս ամփոփել կոնկրետ ժամանակահատվածի կտրվածքով կատարված աշխատանքը եւ նախանշել համագործակցության գլխավոր ուղղություններն ապագայի համար:
«Իսկապես, այս տարին հոբելյանական է՝ տոնում ենք դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը: Այդ տարիները եղել են սերտ համագործակցության ժամանակաշրջան, եւ մեզ հաջողվել է ձեւավորել իսկապես դաշնակցային հարաբերություններ»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:

В Москве состоялась встреча Саргсян-Путин - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент РФ Владимир Путин сказал сегодня, что за последние 25 лет армяно-российские отношения приобрели союзнический характер.
Об этом Владимир Путин сказал в Москве на встрече с президентом Армении Сержем Саргсяном.
“Мы активно взаимодействуем практически по всем направлениям в международных организациях, включая те, которые созданы на постсоветском пространстве, и в универсальных международных организациях. За эти годы произошло много событий, но отношения между Арменией и Россией всегда строились на основе очень глубоких корней, уходящих в века, в прошлое. Так оно и продолжается на настоящем этапе развития”,- сказал Владимир Путин.
Говоря о намеченных в Армении президентских выборах, президент России сказал: «2 апреля намечаются выборы в  Национальное собрание, и всё это ещё связано с конституционной реформой. Процесс, видимо, непростой, но уверен, что Армения под Вашим руководством пройдет этот этап своего развития», - сказал Владимир Путин.
Президент Армении подчеркнул, что регулярные встречи на высшем уровне позволяют подвести черту, итоги проделанной работы за конкретный период и, естественно, наметить главные направления нашего сотрудничества на ближайшее будущее и на перспективу.
«На самом деле этот год юбилейный для наших отношений: отмечаем 25-летие установления дипломатических отношений. Эти годы стали периодом тесного сотрудничества, и мы дошли до истины в союзнических отношениях», - сказал Серж Саргсян.