Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր ասել է, որ անցած 25 տարիների ընթացքում հայ-ռուսական հարաբերությունները ձեռք են բերել դաշնակցային բնույթ:
Այս մասին Վլադիմիր Պուտինն ասել է Մոսկվայում՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպմանը:
«Մենք ակտիվ փոխգործակցում ենք միջազգային կազմակերպություններում գրեթե բոլոր ուղղություններով՝ ներառյալ հետխորհրդային տարածքում ստեղծվածները, ինչպես նաև ունիվերսալ միջազգային կազմակերպություններում:
Այս տարիների ընթացքում շատ իրադարձություններ են տեղի ունեցել, բայց Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ հարաբերությունները մշտապես կառուցվել են անցյալի, դարերի խորքից եկող խոր արմատների հիման վրա: Դրանք նույն կերպ շարունակվում են զարգացման ներկա փուլում»,- ասել է Վլադիմիր Պուտինը:
Անդրադառնալով Հայաստանում սպասվող խորհրդարանական ընտրություններին՝ ՌԴ նախագահն ասել է. «Ապրիլի 2-ին նախատեսվում են խորհրդարանական` Ազգային ժողովի ընտրություններ, եւ այս ամենը կապված է սահմանադրական բարեփոխումների հետ: Գործընթացը, կարծես, հեշտերից չէ, բայց համոզված եմ, որ Հայաստանը Ձեր ղեկավարությամբ կանցնի զարգացման այս փուլը»,- ասել է Վլադիմիր Պուտինը:
ՀՀ նախագահն էլ ընդգծել է, որ բարձրագույն մակարդակով մշտական հանդիպումները թույլ են տալիս ամփոփել կոնկրետ ժամանակահատվածի կտրվածքով կատարված աշխատանքը եւ նախանշել համագործակցության գլխավոր ուղղություններն ապագայի համար:
«Իսկապես, այս տարին հոբելյանական է՝ տոնում ենք դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը: Այդ տարիները եղել են սերտ համագործակցության ժամանակաշրջան, եւ մեզ հաջողվել է ձեւավորել իսկապես դաշնակցային հարաբերություններ»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Yerevan /Mediamax/. Russian President Vladimir Putin stated today that Armenian-Russian relations acquired allied nature in the last 25 years.
Vladimir Putin made that statement at the meeting with President of Armenia Serzh Sargsyan in Moscow.
“We actively cooperate in international organizations in almost all directions, including those created in the former Soviet area and universal organizations.
A lot occurred throughout these years, but the relations between Armenia and Russia remained based on the centuries of shared experience. That continues into the present stage of their development,” Vladimir Putin said.
Touching on the upcoming parliamentary elections in Armenia, Russian President said: “Parliamentary elections are scheduled for April 2, and it’s all connected with constitutional reforms. It seems that the process isn’t the easiest, but I’m sure that Armenia will enter a new phase of development under your governance,” Vladimir Putin said.
Armenian President stressed that regular meetings on the highest level allow summarizing efforts undertaken in concrete periods of time and outlining main directions of cooperation for the future.
“This is really a jubilee year – we celebrate the 25th anniversary of diplomatic relations. Those years were a period of close cooperation, and we managed to form truly allied relations,” Serzh Sargsyan said.