Հայաստանը ձեռք է բերում նոր նշանակություն, ասել է Լուկյանովը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանցի քաղաքագետ, «Վալդայ» բանավեճային ակումբի զարգացման եւ աջակցության հիմնադրամի գիտական տնօրեն Ֆյոդոր Լուկյանովն այսօր ասել է, որ Ռուսաստանում շատերը չեն գիտակցում, թե որքան մոտ է Հայաստանն աշխարհում տեղի ունեցող շատ կարեւոր իրադարձություններին։
«Հայաստանը, գտնվելով աշխարհի դինամիկան որոշող գործընթացների կիզակետում, ձեռք է բերում բոլորովին այլ նշանակություն»,- ասել է քաղաքագետը Երեւանում լրագրողների հետ զրույցում։
Ֆյոդոր Լուկյանովի կարծիքով՝ կարեւոր է հասկանալ, թե որքան քիչ է տարածությունը Հայաստանի, Սիրիայի, Իրանի ու Իրաքի միջեւ։
Անդրադառնալով Եվրասիական տնտեսական միության գործունեությանը՝ քաղաքագետն ընդգծել է, որ այն չի կարելի ասոցացնել ԽՍՀՄ հետ։ Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի եւ ԵԱՏՄ անդամ երկրների համար կարեւոր է ձեւակերպել, թե նրանք ինչ են ցանկանում։
Անդրադառնալով Արցախի եւ Ադրբեջանի շփման գծում լարվածության հնարավոր աճին՝ ռուսաստանցի քաղաքագետն աշխարհաքաղաքական զարգացումների համատեքստում քիչ հավանական է համարել նոր բախումները:

Армения приобретает новое значение, сказал Лукьянов - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Российский политолог, директор по научной работе Фонда развития и поддержки Международного дискуссионного клуба «Валдай» Федор Лукьянов сказал сегодня, что в России многие не осознают, насколько Армения близка ко многим происходящим сегодня в мире событиям.
«Как государство, находящееся на переднем крае процессов, которые во многом определяют динамику всего мира, Армения приобретает совершенно другое значение»,- сказал политолог на встрече с журналистами в Ереване.
По мнению Федора Лукьянова, важно понимать, насколько мало расстояние от Армении до Сирии, Ирака и Ирана.
Говоря о деятельности Евразийского экономического союза, политолог подчеркнул, что его не стоит ассоциировать с СССР. По его словам, важно, чтобы страны-участницы ЕАЭС и Россия сформулировали, чего они хотят.
Комментируя возможную эскалацию обстановки на линии соприкосновения Арцаха и Азербайджана, российский политолог назвал маловероятными новые столкновения в контексте нынешней геополитической ситуации.
«Ни одной внешнеполитической силе сегодня не нужно напряжение в Карабахе», - подчеркнул Федор Лукьянов.