Երեւան: Մեդիամաքս: ՆԱՏՕ գլխավոր քարտուղարի փոխօգնական Ջեյմի Շին (Jamie Shea) այսօր Երեւանում հայտարարել է, որ «Հայաստանն ու ՆԱՏՕ-ն հիանալի զույգ են տանգոյի համար»:
Ջեյմի Շին Հայաստան է ժամանել «ՆԱՏՕ-ի շաբաթ» միջոցառումներին մասնակցելու համար եւ այսօր Երեւանի ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոնում հանդիպել է լրագրողներին:
Դաշինքի ներկայացուցիչը ասել է, որ ՀՀ-ՆԱՏՕ համագործակցությունը կառուցվում է ընդհանուր շահերի վրա, «երկկողմանի ճանապարհի» սկզբունքով:
«Ինչպես ասում են մեզ մոտ, տանգո պարելու համար զույգ է պետք: Եվ ահա, վստահորեն կարող եմ ասել, որ Հայաստանն ու ՆԱՏՕ-ն հիանալի զույգ են՝ տանգո պարելու համար», - ասել է Ջեյմի Շին:
Խոսելով ՀՀ-ՆԱՏՕ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարների մասին, նա կարծիք է հայտնել, որ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (IPAP) նոր երկամյա փուլի շրջանակում կարելի է հատուկ ուշադրություն դարձնել այնպիսի ուղղություններին, ինչպիսիք են կիբերանվտանգությունը եւ զորքերի փոխհամատեղելիությունը:
«Մի քանի հայկական ստորաբաժանումներ արդեն իսկ հավաստագրված են եւ համապատասխանում են ՆԱՏՕ-ի բարձրագույն ստանդարտներին, եւ դա մեծ ձեռքբերում է», - ասել է դաշինքի ներկայացուցիչը: Ջեյմի Շին նկատել է, որ համագործակցության նոր ուղղություն կարող են դառնալ տարածաշրջանային նախագծերը, «հատկապես, հաշվի առնելով Հայաստանի եւ Վրաստանի բարիդրացիական հարաբերությունները»:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի փոխօգնականը նաեւ նշել է Հայաստանի հետ համագործակցությունը ռազմական կրթության ոլորտում, ընդգծելով, որ աստիճանաբար ավելանում է հայ սպաների թիվը, ովքեր ուսում եւ վերապատրաստում են ստանում դաշինքի անդամ պետություններում: Ջեյմի Շին գոհունակություն է հայտնել ՀՀ ՊՆ-ում կոռուպցիայի հետ պայքարի եւ ռազմական ծախսերի թափանցիկության ապահովման կենտրոնի ստեղծման կապակցությամբ, դա համարելով ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության եւս մեկ լավ արդյունք:
Ջեյմի Շին ողջունել է ՀՀ իշխանությունների ջանքերը՝ ուղղված Զինված ուժերում կանանց թիվը ավելացմանը, ասելով, որ ՆԱՏՕ-ն առաջարկել է հայ գործընկերներին մշակել տվյալ ոլորտում Գործողությունների ազգային ծրագիր:

Ереван/Медиамакс/. Зампомощника генсека НАТО Джейми Ши (Jamie Shea) заявил сегодня в Ереване, что «Армения и НАТО являются прекрасной парой для танго».
Джейми Ши прибыл в Армению для участия в мероприятиях в рамках 10-й юбилейной «Недели НАТО» и встретился сегодня с журналистами в Информационном центре НАТО в Ереване.
Представитель альянса сказал, что сотрудничество Армении и НАТО строится на взаимных интересах по «принципу улицы с двусторонним движением».
«Как у нас говорится, чтобы танцевать танго, нужна пара. Так вот, могут с уверенностью сказать, что Армения и НАТО являются прекрасной парой для танго», - сказал Джейми Ши.
Говоря о перспективах развития отношений Армении с НАТО, Джейми Ши выразил мнение, что в рамках нового двухгодичного этапа Плана действий индивидуального партнерства (IPAP) можно обратить особое внимание на такие направления, как кибер-безопасность и взаимосовместимость войск.
«Уже несколько армянских подразделений сертифицированы и соответствуют высочайшим стандартам НАТО, и этом является большим достижением», - сказал представитель альянса. Джейми Ши заметил, что новым направлением сотрудничества могут стать региональные проекты, «особенно с учетом добрососедских отношений Армении и Грузии».
Зампомощника генсека НАТО также отметил сотрудничество с Арменией в сфере военного образования, подчеркнув, что все больше армянских офицеров проходят обучение и переподготовку в странах-членах альянса. Джейми Ши выразил удовлетворение созданием в структуре министерства обороны Армении центра по координации вопросов борьбы с коррупцией и обеспечения прозрачности военных расходов, назвав это другим хорошим результатом сотрудничества с НАТО.
Джейми Ши приветствовал усилия армянских властей по увеличению числа женщин в Вооруженных силах и сказал, что НАТО предложило армянским партнерам разработать Национальную программу действий в данной сфере.