Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ անդամակցելով Եվրասիական տնտեսական միությանը՝ Հայաստանը շարունակում է հետեւողականորեն ընդլայնել երկարաժամկետ գործընկերության օրակարգը Եվրոպական Միության հետ:
«Այդ գործընկերությունը Հայաստանում բարեփոխումների խորացման, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման, տնտեսական փոխգործակցության խթանման կարեւորագույն երաշխիքն է: 2015թ. դեկտեմբերի 7-ին Բրյուսելում տրվեց Հայաստան-Եվրոպական Միություն նոր շրջանակային համաձայնագրի բանակցությունների մեկնարկը, որն ակնկալում ենք ավարտել հնարավորինս կարճ ժամկետներում»,- ասել է նախագահը՝ մարտի 16-ին ելույթ ունենալով Կիպրոսի համալսարանում:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ լինելով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության հիմնադիր անդամ, «մենք շարունակում ենք արդյունավետ ծրագրեր իրականացնել ՆԱՏՕ-ի հետ»:
Միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների միջոցով Հայաստանն իր նպաստն է բերում միջազգային խաղաղության եւ անվտանգության ամրապնդմանը, ասել է երկրի ղեկավարը:

Armenia wants to complete negotiations with EU as soon as possible
“This partnership is the most important guarantee of intensification of reforms, reinforcement of democratic institutions in Armenia. Negotiations on a new Armenia-European Union framework agreement were launched on December 7 in 2015 in Brussels, which we anticipate to complete as soon as possible,” said the President during his speech in University of Cyprus on March 16.
Serzh Sargsyan noted that being a founding member of Collective Security Treaty Organization, “we continue to efficiently implement projects with NATO”.
Armenia brings its contribution to strengthening international peace and safety by participating in international peacekeeping missions, the President stated.