Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ անդամակցելով Եվրասիական տնտեսական միությանը՝ Հայաստանը շարունակում է հետեւողականորեն ընդլայնել երկարաժամկետ գործընկերության օրակարգը Եվրոպական Միության հետ:
«Այդ գործընկերությունը Հայաստանում բարեփոխումների խորացման, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման, տնտեսական փոխգործակցության խթանման կարեւորագույն երաշխիքն է: 2015թ. դեկտեմբերի 7-ին Բրյուսելում տրվեց Հայաստան-Եվրոպական Միություն նոր շրջանակային համաձայնագրի բանակցությունների մեկնարկը, որն ակնկալում ենք ավարտել հնարավորինս կարճ ժամկետներում»,- ասել է նախագահը՝ մարտի 16-ին ելույթ ունենալով Կիպրոսի համալսարանում:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ լինելով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության հիմնադիր անդամ, «մենք շարունակում ենք արդյունավետ ծրագրեր իրականացնել ՆԱՏՕ-ի հետ»:
Միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների միջոցով Հայաստանն իր նպաստն է բերում միջազգային խաղաղության եւ անվտանգության ամրապնդմանը, ասել է երկրի ղեկավարը:

Армения надеется как можно раньше завершить переговоры с ЕС
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян сказал, что, вступив в Евразийский экономический союз, Армения продолжает последовательно расширять повестку долгосрочного сотрудничества с Европейским союзом.
«Это сотрудничество – важнейшая гарантия углубления в Армении реформ, укрепления демократических институтов и стимулирования экономического взаимодействия. 7 декабря 2015 года в Брюсселе был дан старт переговорам о заключении нового рамочного соглашения между Арменией и Европейским союзом, которые мы надеемся завершить как можно скорее», - сказал президент, выступая 16 марта в Университете Кипра.
Серж Саргсян отметил, что, будучи членом-учредителем ОДКБ, Армения «продолжает осуществлять эффективное сотрудничество с НАТО».
Благодаря международным миротворческим миссиям Армения вносит свой вклад в укрепление международного мира и безопасности, сказал глава государства.