Ինքնորոշումը ժողովրդավարության դրսեւորում է, ասել է ԱԳՆ ղեկավարը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը համամիտ է ՄԱԿ-ում արտահայտված այն տեսակետին, որ ինքնորոշումը ժողովրդավարության դրսեւորում է, իսկ դրա իրականացումն էական դեր է խաղում խաղաղության վրա հիմնված միջազգային կարգ հաստատելու գործում:
Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այդ մասին ասել է՝ ելույթ ունենալով Ժնեւում ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի 31-րդ նստաշրջանում:
«Այդ իրավունքը ներառված է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ միջազգային միջնորդների կողմից ներկայացված հիմնարար սկզբունքների մեջ: Հայաստանը լիովին կիսում է այդ մոտեցումը, քանի որ, ըստ էության, առանց այս իրավունքի ազատ եւ լիարժեք իրականացման, մարդու իրավունքների մի ամբողջ շարք դառնում է անհասանելի, իսկ տեւական խաղաղությունը՝ վտանգված», - ասել է նախարարը:
Էդվարդ Նալբանդյանը հիշեցրել է, որ Ժնեւյան կոնվենցիաների համաձայն՝ որեւէ պարագայում քաղաքացիական բնակչությունը չի կարող լինել հարձակման թիրախ եւ պետք է լինի պաշտպանված:
«Հայաստանը խստորեն դատապարտում է հայ-ադրբեջանական սահմանի եւ Արցախի հետ շփման գծի երկայնքով Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացվող քաղաքացիական բնակչության եւ քաղաքացիական օբյեկտների շարունակական թիրախավորումը: Սա Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի հերթական կոպիտ խախտում է: Այս դեպքերը պահանջում են միջազգային կառույցների անհապաղ արձագանքը», - նկատել է ԱԳՆ ղեկավարը:

Edward Nalbandian: self-determination is a display of democracy - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenia agrees with the opinion stated by UN that self-determination is a display of democracy, and the implementation of it plays a significant role in the matter of establishing an international order based on peace.
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian made this statement during his speech at the 31st session of UN Human Rights Council in Geneva.
“This right is included in the basic principles of NKR conflict settlement, presented by international mediators. Armenia fully shares that approach, as without free and complete realization of this right an entire set of human rights becomes unaccessible, and long-term peace is threatened,” said Minister.
Edward Nalbandian reminded that according to Geneva Conventions, civilians cannot be a targeted and should be protected regardless of circumstances.
“Armenia condemns the permanent targeting of civilians and civilian objects that Azerbaijan carries out at Armenia-Azerbaijan border and along Artsakh conflict line. This is another violation of humanitarian rights by Azerbaijan. These incidents demand immediate actions from international structures,” noted Foreign Minister.