Ինքնորոշումը ժողովրդավարության դրսեւորում է, ասել է ԱԳՆ ղեկավարը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը համամիտ է ՄԱԿ-ում արտահայտված այն տեսակետին, որ ինքնորոշումը ժողովրդավարության դրսեւորում է, իսկ դրա իրականացումն էական դեր է խաղում խաղաղության վրա հիմնված միջազգային կարգ հաստատելու գործում:
Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այդ մասին ասել է՝ ելույթ ունենալով Ժնեւում ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի 31-րդ նստաշրջանում:
«Այդ իրավունքը ներառված է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ միջազգային միջնորդների կողմից ներկայացված հիմնարար սկզբունքների մեջ: Հայաստանը լիովին կիսում է այդ մոտեցումը, քանի որ, ըստ էության, առանց այս իրավունքի ազատ եւ լիարժեք իրականացման, մարդու իրավունքների մի ամբողջ շարք դառնում է անհասանելի, իսկ տեւական խաղաղությունը՝ վտանգված», - ասել է նախարարը:
Էդվարդ Նալբանդյանը հիշեցրել է, որ Ժնեւյան կոնվենցիաների համաձայն՝ որեւէ պարագայում քաղաքացիական բնակչությունը չի կարող լինել հարձակման թիրախ եւ պետք է լինի պաշտպանված:
«Հայաստանը խստորեն դատապարտում է հայ-ադրբեջանական սահմանի եւ Արցախի հետ շփման գծի երկայնքով Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացվող քաղաքացիական բնակչության եւ քաղաքացիական օբյեկտների շարունակական թիրախավորումը: Սա Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի հերթական կոպիտ խախտում է: Այս դեպքերը պահանջում են միջազգային կառույցների անհապաղ արձագանքը», - նկատել է ԱԳՆ ղեկավարը:

Самоопределение – проявление демократии, сказал глава МИД Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Армения поддерживает высказанное в ООН мнение о том, что самоопределение является проявлением демократии, а ее реализация играет значительную роль в установлении международного порядка, основанного на мире.
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сказал об этом, выступая в Женеве на 31-й сессии Совета по правам человека ООН.
«Это право включено в базовые принципы, представленные международными посредниками для урегулирования карабахского конфликта. Армения полностью разделяет этот подход, поскольку без свободной и полноценной реализации этого права целый ряд прав человека становится недоступным, а продолжительный мир оказывается под угрозой», - сказал министр.
Эдвард Налбандян напомнил, что согласно Женевской конвенции, гражданское население ни при каких условиях не может становиться мишенью и должно быть защищено.
«Армения строго осуждает удары азербайджанских вооруженных сил по гражданскому населению и гражданским объектам на всей протяженности армяно-азербайджанской границы и линии соприкосновения с Арцахом. Это очередное грубое нарушение международного гуманитарного права со стороны Азербайджана. Такие случаи требуют незамедлительной реакции мирового сообщества», - отметил глава МИД.