Նալբանդյանը ԵԱՀԿ-ում կոչ է արել սանձահարել Բաքվի պահվածքը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ ‪‎Նալբանդյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի շարունակական մեղադրանքները՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հասցեին, փորձ են կոծկելու բանակցությունների միջոցով կարգավորման գնալու քաղաքական կամքի բացակայությունը Բաքվում։
Այս մասին Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է դեկտեմբերևի 3-ին Բելգրադում ‬՝ ելույթ ունենալով ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի 22-րդ նիստին:
«Ի տարբերություն Ադրբեջանի՝ Հայաստանը երբեք չի քննադատել համանախագահներին: Ադրբեջանի մեղադրանքները համանախագահների հասցեին՝ բանակցային գործընթացում առաջընթացի բացակայության համար, սոսկ փորձ են՝ կոծկելու խաղաղության հաստատման հիմնական խոչնդոտը՝ կարգավորմանը բանակցությունների միջոցով գնալու քաղաքական կամքի բացակայությունը Բաքվում»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը։
ՀՀ ԱԳ նախարարի խոսքով՝ Ադրբեջանը պարծենում է, թե կարող է հակամարտությունը լուծել նավթային եկամուտների հաշվին սպառազինմամբ:
«Հակամարտության կարգավորումը պահանջում է անհրաժեշտ քաղաքական կամք, որը պետք է դրսեւորվի խաղաղ գործընթացին անվերապահ հավատարմությամբ: Մենք կրկին եւ կրկին ականատես ենք լինում ողջ բանակցային գործընթացի ժամանակ Ադրբեջանի կողմից նախապես ձեռք բերված համաձայնությունները չհարգելու շարունակական քայլերին: Բաքվի կողմից առաջարկներն ընդունելու մերժումը, որոնք հանդիսանում են մոտ 20 գագաթաժողովների անխոնջ ջանքերի, նախարարների մակարդակով մի քանի տասնյակ հանդիպումների եւ համանախագահների կողմից բազմաթիվ տարածաշրջանային այցելությունների արդյունք, լուրջ հարված են հասցրել բանակցային գործընթացին եւ մեծապես վնասել են վստահության ամրապնդմանը: Հետեւաբար բանակցությունների սեղանի շուրջ Ադրբեջանի ապակառուցողական վարքագծի սանձահարումը անհրաժեշտ է խաղաղության գործընթացի համար»,- նշել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը։
Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքով՝ Ադրբեջանը փորձում է ԼՂ հակամարտության պատրվակով արդարացնել ԵԱՀԿ իր պարտավորությունների խախտումը:
«Նույն կերպ Բաքուն փորձում է շեղել ուշադրությունը՝ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խայտառակ վիճակից եւ այս հարցով աճող միջազգային քննադատությունից՝ սրելով ռազմական իրավիճակը հակամարտության գոտում: Մենք վստահ ենք, որ Բաքվի կողմից լարվածության սրման քայլերին միջազգային արձագանքը չպետք է լինի պակաս թիրախավորված եւ խիստ, քան Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների հետ կապված քննադատությունները»,-  ասել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը:

В ОБСЕ Налбандян выступил с призывом урезонить Баку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил, что постоянные обвинения Баку в адрес сопредседателей Минской группы ОБСЕ являются попыткой скрыть отсутствие воли Баку решить конфликт переговорным путем.
Эдвард Налбандян сказал об этом 3 декабря в Белграде, выступая на 22-м заседании министерского совета ОБСЕ.
«В отличие от Азербайджана, Армения никогда не критиковала сопредседателей. Обвинения Азербайджана в адрес сопредседателей, связанные с отсутствием прогресса в переговорном процессе, являются всего лишь попыткой скрыть основное препятствие для установления мира – отсутствие политической воли Баку по установлению мира через переговоры», - сказал Эдвард Налбандян.
По словам главы МИД Армении, Азербайджан хвалится тем, что может разрешить конфликт благодаря оружию, приобретенному на прибыль от нефти.
«Урегулирование конфликта требует необходимой политической воли, которая должна проявляться в виде абсолютной приверженности мирному процессу. Мы снова и снова становимся свидетелями того, что в течение всего переговорного процесса Азербайджан постоянно проявляет неуважение к достигнутым договоренностям. Отказ Баку принимать предложения, которые являются результатом неустанной работы, проведенной в ходе 20 саммитов, нескольких десятков встреч на уровне министров и множества региональных визитов сопредседателей, стали серьезным ударом по переговорному процессу и нанесли значительный ущерб укреплению доверия. Следовательно, ради мирного процесса необходимо урезонить деструктивное поведение Азербайджана за столом переговоров», - отметил глава МИД Армении.
По словам Эдварда Налбандяна, Азербайджан старается оправдать карабахским конфликтом нарушение своих обязательств в рамках ОБСЕ.
«Точно так же Баку, обостряя ситуацию в зоне конфликта, старается отвлечь внимание от позорного положения с правами человека в Азербайджане и растущей международной критикой. Мы уверены, что международная реакция на обострение ситуации со стороны Баку должна быть настолько же жесткой, как и критика в отношении нарушений прав человека в Азербайджане», - сказал глава МИД Армении.