Բաքուն քաղաքականացնում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն, ասել է ՀՀ ներկայացուցիչը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Նոյեմբերի 30-ից դեկտեմբերի 4-ը Նամիբիայի մայրաքաղաք Վինդհուկում ընթացող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանման միջկառավարական կոմիտեի 10-րդ նստաշրջանի ընթացքում հայկական պատվիրակությունն արձագանքել է ադրբեջանական մամուլում այս օրերին տարածվող կեղծ տեղեկատվությանը:
«Այդ կեղծիքների թվում են Քոչարի պարի հայկական ինքնության իբրեւ թե ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից մերժումը, կոմիտեի նիստի ընթացքում ադրբեջանական պատվիրակության տեղի չունեցած ելույթները, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործառույթներին որեւէ կերպ չառնչվող քաղաքական բնույթի զեկույցների ընդունումը եւ այլն»,- ասված է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրությունում:
Հայկական պատվիրակության ներկայացուցիչը եւս մեկ անգամ բոլորի ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանն ամեն կերպ փորձում է քաղաքականացնել այս հարթակը, ինչն անթույլատրելի է:
Կոչ է արվել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի քարտուղարությանը հետամուտ լինել եւ արձագանքել Ադրբեջանի կողմից այս կազմակերպության անվան շահարկումներին եւ կեղծիքների տարածմանը:
Ի դեպ, այս նստաշրջանի ընթացքում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կոմիտեն, ծավալված քննարկումների արդյունքում, հաստատել է, որ Քոչարի ավանդական խմբապարը, լինելով ազգային ինքնության դրսեւորում, տարածված է Հայաստանում եւ Սփյուռքում: Հայաստանը լրամշակված հայտը կներկայացնի կոմիտեի հետագա քննարկմանը:

Баку политизирует ЮНЕСКО – представитель Армении - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. В ходе 10-й сессии межправительственного комитета по защите нематериального наследия ЮНЕСКО, проходящей с 30 ноября по 4 декабря в столице Намибии Виндхуке, армянская делегация ответила на ложные сообщения, которые распространяют азербайджанские СМИ в последние дни.
«Среди этих сообщений – якобы отрицание со стороны ЮНЕСКО армянского происхождения танца кочари, несуществующее выступление азербайджанской делегации на заседании комитета, утверждение докладов политического характера, не имеющих никакого отношения к функциям ЮНЕСКО и т.д.», - говорится в сообщении, распространенном пресс-службой МИД Армении.
Представитель армянской делегации еще раз пригласил всеобщее внимание к тому, что Азербайджан всячески пытается политизировать ЮНЕСКО, что непозволительно.
Армяенская сторона призвала руководство организации внимательно следить за связанными с ней спекуляциями и фальсификациями Азербайджана.
Кстати, в ходе этой сессии комитет ЮНЕСКО в результате обсуждений установил, что традиционный групповой танец кочари является проявлением национальной самобытности и распространен в Армении и армянской Диаспоре. Армения  представит дополненную заявку на следующем заседании комитета.