ՀՀ-ն միջազգային անվտանգության ակտիվ ներդրող է, ասել է նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ «չնայած մեր սահմաններին առկա լարվածությանը, Հայաստանի ներգրավվածությունը միջազգային խաղաղապահության ոլորտում աստիճանաբար ընդլայնվում է թե՛ աշխարհագրության, թե՛ քանակական եւ թե՛ որակական իմաստով»:
Սերժ Սարգսյանն այդ մասին ասել է սեպտեմբերի 28-ին Նյու Յորքում՝ ելույթով հանդես գալով ՄԱԿ-ի խաղաղապահությանը նվիրված գագաթնաժողովին:
«Չնայած միջազգային հանրության կողմից զինված հակամարտությունների կանխարգելմանը եւ դրանց խաղաղ կարգավորմանն ուղղված վիթխարի ջանքերին՝ խաղաղապահությունն ու անվտանգությունը շարունակում են մնալ փխրուն եւ խոցելի:
Հայաստանն այսօր արդեն միջազգային խաղաղապահության եւ անվտանգության ակտիվ ներդրող է հանդիսանում` կուտակելով զգալի փորձ անցած տասնամյակի ընթացքում:
2004 թվականից հայ խաղաղապահները սկսել են ծառայություն իրականացրել Կոսովոյում, իսկ հետագայում՝ նաեւ Իրաքում: 2010 թվականից մեր մասնակցությունը բերեցինք Աֆղանստանում անվտանգության աջակցման միջազգային ուժերին: 2015-ից սկսած այդ երկրում մասնակցում ենք «Վճռական աջակցություն» առաքելությանը եւ, ինչպես բազմիցս հայտարարել ենք, մեր միջազգային գործընկերների հետ մնալու ենք այնքան, որքան անհրաժեշտ է:
Անցյալ տարի մենք ընդլայնեցինք խաղաղապահ առաքելությունում մեր ներգրավվածությունը: Այժմ արդեն ներկա ենք Լիբանանում տեղակայված ՄԱԿ-ի UNIFIL առաքելությունում: Այս տարվա հուլիսին մեկնարկեց Հայաստանի մասնակցությունը Մալիում գործող խաղաղապահ առաքելությանը: Բոլորովին վերջերս ՄԱԿ֊-ի խաղաղապահ գործողություններին մեր ապագա մասնակցության եւ համապատասխան կարողությունների զարգացման ու տրամադրման առումով մենք ստանձնել ենք նոր հանձնառություններ, որոնք են երկրորդ աստիճանի դաշտային հոսպիտալի եւ ինքնաշեն պայթուցիկ սարքերի վնասազերծման հատուկ վաշտի պատրաստականության ապահովումը:
Հայաստանի խաղաղապահ կարողությունների ստեղծման եւ զարգացման պարագայում առանցքային է եղել ԱՄՆ-ի, Հունաստանի, Գերմանիայի, ինչպես նաեւ ՆԱՏՕ-ի կառույցների եւ մյուս անդամ պետությունների դերակատարությունը, ինչի համար հատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում», - ասել է ՀՀ նախագահը:

Armenia is an active contributor to international security, President says - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan said that "despite the escalation on our borders, Armenia’s involvement in international peacekeeping is gradually expanding in terms of geography, quantity and quality”.
Serzh Sargsyan said this in New York addressing a speech at the UN Peacekeeping Summit on September 28.
“Despite the immense efforts directed by the international community toward prevention of conflicts and their peaceful resolution, peace and security remain fragile and vulnerable..
Currently, Armenia is already an active contributor to the international peace and security, and in the course of the preceding decade it accumulated considerable experience.
Since 2004 Armenian peacekeepers joined the operation in Kosovo, and later the same year – the one in Iraq. Since 2010 we have taken part in the International Security Assistance Force in Afghanistan. Since 2015 we have partaken in the Resolute Support Mission in that very country, and, as we have declared on numerous other occasions, we will stand there with our international partners until that mission is accomplished.
Last year, we expanded our engagement with peacekeeping missions. Now we are also present in the UNIFIL mission that is stationed in Lebanon. Moreover, this July Armenia launched its participation in the MINUSMA peacekeeping mission in Mali. And, most recently, we have undertaken new commitments to develop appropriate skills to be provided in the course of our future participation in the UN peacekeeping operations such as a Role II medical hospital and training of associated personnel, as well as training of a company of EOD/C-IED (Explosive Ordnance Disposal & Counter-Improvised Explosive Device) soldiers.
The U.S., Greece, Germany, as well as NATO structures and other member States have played pivotal role in the establishment and development of the Armenian peacekeeping capabilities, and I extend our special gratitude to them upon it”, said the Armenian President.