ՀՀ-ն միջազգային անվտանգության ակտիվ ներդրող է, ասել է նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ «չնայած մեր սահմաններին առկա լարվածությանը, Հայաստանի ներգրավվածությունը միջազգային խաղաղապահության ոլորտում աստիճանաբար ընդլայնվում է թե՛ աշխարհագրության, թե՛ քանակական եւ թե՛ որակական իմաստով»:
Սերժ Սարգսյանն այդ մասին ասել է սեպտեմբերի 28-ին Նյու Յորքում՝ ելույթով հանդես գալով ՄԱԿ-ի խաղաղապահությանը նվիրված գագաթնաժողովին:
«Չնայած միջազգային հանրության կողմից զինված հակամարտությունների կանխարգելմանը եւ դրանց խաղաղ կարգավորմանն ուղղված վիթխարի ջանքերին՝ խաղաղապահությունն ու անվտանգությունը շարունակում են մնալ փխրուն եւ խոցելի:
Հայաստանն այսօր արդեն միջազգային խաղաղապահության եւ անվտանգության ակտիվ ներդրող է հանդիսանում` կուտակելով զգալի փորձ անցած տասնամյակի ընթացքում:
2004 թվականից հայ խաղաղապահները սկսել են ծառայություն իրականացրել Կոսովոյում, իսկ հետագայում՝ նաեւ Իրաքում: 2010 թվականից մեր մասնակցությունը բերեցինք Աֆղանստանում անվտանգության աջակցման միջազգային ուժերին: 2015-ից սկսած այդ երկրում մասնակցում ենք «Վճռական աջակցություն» առաքելությանը եւ, ինչպես բազմիցս հայտարարել ենք, մեր միջազգային գործընկերների հետ մնալու ենք այնքան, որքան անհրաժեշտ է:
Անցյալ տարի մենք ընդլայնեցինք խաղաղապահ առաքելությունում մեր ներգրավվածությունը: Այժմ արդեն ներկա ենք Լիբանանում տեղակայված ՄԱԿ-ի UNIFIL առաքելությունում: Այս տարվա հուլիսին մեկնարկեց Հայաստանի մասնակցությունը Մալիում գործող խաղաղապահ առաքելությանը: Բոլորովին վերջերս ՄԱԿ֊-ի խաղաղապահ գործողություններին մեր ապագա մասնակցության եւ համապատասխան կարողությունների զարգացման ու տրամադրման առումով մենք ստանձնել ենք նոր հանձնառություններ, որոնք են երկրորդ աստիճանի դաշտային հոսպիտալի եւ ինքնաշեն պայթուցիկ սարքերի վնասազերծման հատուկ վաշտի պատրաստականության ապահովումը:
Հայաստանի խաղաղապահ կարողությունների ստեղծման եւ զարգացման պարագայում առանցքային է եղել ԱՄՆ-ի, Հունաստանի, Գերմանիայի, ինչպես նաեւ ՆԱՏՕ-ի կառույցների եւ մյուս անդամ պետությունների դերակատարությունը, ինչի համար հատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում», - ասել է ՀՀ նախագահը:

Армения вносит активный вклад в международную безопасность - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян сказал, что «несмотря на напряженность на наших границах, участие Армении в международных миротворческих миссиях постепенно расширяется, как в географическом, так и в количественном и качественном плане».
Об этом Серж Саргсян сказал 28 сентября в Нью-Йорке, выступая на саммите, посвященном миротворческим миссиям ООН.
«Несмотря на профилактику вооруженных конфликтов, осуществляемую мировым сообществом, и огромные усилия в этом направлении, миротворчество и безопасность продолжают оставаться хрупкими и уязвимыми.
Армения сегодня является активным участником обеспечения миротворчества и безопасности, набравшись опыта в течение прошлого десятилетия.
Начиная с 2004 года армянские миротворцы осуществляют миссии в Косово, а в дальнейшем и в Ираке. С 2010 года мы присоединились к международным силам, поддерживающим безопасность в Афганистане. С 2015 года в этой стране мы участвуем в миссии «Решительное содействие», и как неоднократно заявляли, останемся там с нашими международными партнерами столько, сколько потребуется.
В прошлом году мы расширили наше участие в миротворческих миссиях. Мы уже участвуем в миссии UNIFIL в Ливане. В июле этого года началось участие Армении в миротворческой миссии в Мали. Совсем недавно мы взяли на себя новые обязательства по расширению нашего будущего участия в миротворческих миссиях и развитию и предоставлению соответствующих служб, таких как подготовка полевого госпиталя второго уровня, а также особого отряда по обезвреживанию самодельных взрывных устройств.
В создании и развитии миротворческих возможностей Армении ключевым было участие США, Греции, Германии, а также структур НАТО и других стран-членов альянса, за что я выражаю особую благодарность», - сказал президент Армении.