Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Իրանի ատոմային ծրագրի հետ կապված բանակցությունները հաջողությամբ կպսակվեն:
Այդ մասին նա ասել է հուլիսի 9-ին Ուֆայում՝ ելույթ ունենալով BRICS, ԵԱՏՄ եւ Շանհայան համագործակցության կազմակերպության համատեղ գագաթնաժողովին:
Սպասվում է, որ այսօր Վիենայում Իրանը եւ միջազգային «վեցյակը» վերջնական համաձայնության կգան Իրանի ատոմային ծրագրի եւ պատժամիջոցների վերացման վերաբերյալ:
«Կցանկանայի հույս հայտնել, որ Իրանի ատոմային ծրագրի հետ կապված բանակցությունները հաջողությամբ կպսակվեն, ինչը կնպաստի ինչպես միջազգային, այնպես էլ տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության ամրապնդմանը, նոր հնարավորություններ կբացի տնտեսական համագործակցության համար: Որպես բարեկամ Իրանի հարեւան երկիր՝ Հայաստանն անկեղծորեն ցանկանում է դա», - ասել է Հայաստանի նախագահը:
Իր ելույթում Սերժ Սարգսյանը խոսել է եվրասիական ինտեգրացիայի եւ «Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտու» նախաձեռնության զուգակցման հեռանկարի մասին, «որոնք փոխգործակցելով, հեռանկարում կարող են ապահովել խոշոր ենթակառուցվածքային եւ տրանսպորտային ծրագրերի իրականացումը նոր մակարդակի բարձրացնելու գործը»:
«Հայաստանի դեպքում այդպիսի ծրագիր կարող է դառնալ Հայաստան-Իրան երկաթուղային ճանապարհի կառուցումը, որը Պարսից ծոցի միջոցով կապահովի ԵԱՏՄ երկրների ելքը դեպի Հնդկական օվկիանոս: Արդեն պատրաստ է տեխնիկական-տնտեսական հիմնավորումը, եւ ծրագիրը բաց է պետական-մասնավոր գործընկերության համար: Հուսով ենք, որ այստեղ ներկա երկրներից ընկերությունները հետաքրքրություն կդրսեւորեն», - ասել է Հայաստանի նախագահը:

Президент Армении надеется на успех переговоров Ирана с «шестеркой» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян выразил надежду, что переговоры вокруг ядерной программы Ирана увенчаются успехом.
Об этом он сказал 9 июля в Уфе, выступая на совместном саммите БРИКС, Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) и Евразийского экономического союза  (ЕАЭС).
Ожидается, что сегодня в Вене между Ираном и международной «шестеркой» будет достигнуто соглашение вокруг ядерной программы Ирана и отмены санкций против Тегерана.
«Хотелось бы надеяться, что переговоры вокруг ядерной программы Ирана увенчаются успехом, что будет способствовать укреплению как международной, так и региональной безопасности и стабильности и создаст новые возможности для экономического сотрудничества. Как соседская и дружественная Ирану страна, Армения искренне желает этого», - сказал президент Армении.
В своем выступлении Серж Саргсян высказался о перспективах спряжения евразийской интеграции и инициативы «Экономической зоны шелкового пути», «что в будущем может способствовать выведению на новый уровень крупных инфраструктурных и транспортных программ».
«В случае с Арменией подобной программой может стать строительство железной дороги Армения-Иран, которая обеспечит странам ЕАЭС выход в Индийский океан через Персидский залив. Уже готово технико-экономическое обоснование проекта, и программа открыта для сотрудничества частного и государственного секторов. Надеюсь, компании из представленных здесь стран проявят интерес», - сказал президент Армении.