Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանին չի հաջողվել ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության (UNWTO) Գործադիր խորհրդի նստաշրջանում հակահայկական բանաձեւ անցկացնել:
2014թ. աշնանը Սամարղանդում տեղի ունեցած՝ ՄԱԿ-ի ԶՀԿ ԳԽ 99-րդ նստաշրջանում Ադրբեջանը հանդես էր եկել կազմակերպության նպատակներին հակասող քաղաքականացված բանաձեւի նախագծով, որը հայկական պատվիրակության ջանքերով հանվել էր օրակարգից առանց քննարկվելու եւ փոխանցվել Զբոսաշրջության էթիկայի համաշխարհային կոմիտե:
Գործադիր խորհրդի անդամներն այդ ժամանակ արձանագրել էին, որ հարցը հակասում է կազմակերպության առաքելությանը եւ նպատակներին:
Օրերս ադրբեջանական մամուլն ապատեղեկատվություն է տարածել՝ հաղորդելով, թե իբր ս.թ. մայիսի 27-29-ը Խորվաթիայի Ռովին քաղաքում տեղի ունեցած՝ ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության Գործադիր խորհրդի 100-րդ նստաշրջանում ընդունվել է նշված բանաձեւը:
Մեդիամաքսի աղբյուրների հաղորդմամբ, իրականում Գործադիր խորհուրդը միայն քննարկել է Զբոսաշրջության էթիկայի համաշխարհային կոմիտեի խորհրդատվական բնույթի առաջարկությունը՝ առանց անդրադառնալու Ադրբեջանի կողմից երկրորդ անգամ ներկայացված բանաձեւի նախագծին՝ չնայած ադրբեջանական կողմի ապարդյուն դիմադրությանը:
Արդյունքում Գործադիր խորհուրդը ի գիտություն է ընդունել Էթիկայի կոմիտեի խորհրդատվական առաջարկությունը՝ նշելով, որ տվյալ թեմայով ցանկացած այլ հարցի դեպքում միակ հղումը կարող է լինել ի գիտություն ընդունված այդ առաջարկությունը:
Առաջարկությունում նշված է, որ զբոսաշրջությունը նպաստում է «միջազգային հակամարտությունների եւ պետությունների միջեւ հակասությունների մեղմացմանը, աշխարհում խաղաղության հաստատմանը»:
Խորհրդի նիստում հանդես եկած պատվիրակություններն իրենց գրավոր եւ բանավոր ելույթներում խստորեն դատապարտել են կազմակերպության գործունեությունը քաղաքականացնելու ադրբեջանական հերթական փորձը:

UNWTO осудил попытки Баку провести антиармянскую резолюцию - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Азербайджану не удалось провести антиармянскую резолюцию на сессии Исполнительного совета Всемирной туристской организации (UNWTO).
Осенью 2014 года на 99-й сессии ИС UNWTO Азербайджан выступил с проектом политизированной резолюции, противоречащей миссии организации, которая усилиями армянкой делегации бала снята с повестки без обсуждения и передана во Всемирный комитет по этике туризма.
Представители Исполнительного совета констатировали, что поднятый вопрос противоречит миссии и целям организации.
На днях азербайджанская пресса распространила дезинформацию, согласно которой 27-29 мая текущего года на 100-й сессии Исполнительного совета Всемирной туристской организации в Хорватии данная резолюция была утверждена.
Как сообщают источники Медиамакс, на самом деле  Исполнительный совет только обсудил предложения Всемирного комитета по этике туризма, которые носят консультативный характер. При этом Совет не стал рассматривать предложенный Азербайджаном уже во второй раз проект резолюции, несмотря на все старания представителей этой страны.
В итоге, Исполнительный совет принял к сведению предложения Комитета по этике, отметив, что в дальнейшем при возникновении любых вопросов по данной теме единственным ответом может быть ссылка на принятые к сведению предложения Комитета по этике.
В предложении Комитета указывается, что туризм способствует «смягчению международных конфликтов и противоречий между государствами, а также установлению мира».
Делегации, участвующие в заседании Совета, в своих письменных и устных выступлениях строго осудили очередную попытку Азербайджана политизировать работу организации.