Մեծ Բրիտանիան ՀՀ-ում նոր դեսպան է նշանակել
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության նոր դեսպան է նշանակվել Ջուդիթ Մարգարեթ Ֆարնուորթը (Judith Margaret Farnworth):
Ինչպես հաղորդում է Մեծ Բրիտանիայի կառավարության կայքը, նա կփոխարինի Քեթրին Լիչին, որը կանցնի դիվանագիտական մեկ այլ աշխատանքի:
Ջուդիթ Ֆարնուորթը ՀՀ-ում դեսպանի պաշտոնը կստանձնի ս.թ. սեպտեմբերին:
«Ես ուրախ եմ նշանակվելու Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան: Մեծ պատիվ է՝աշխատել այսպիսի հարուստ պատմություն ու մշակույթ ունեցող երկրում: Հիմնվելով ներկա դեսպանի եւ դեսպանության թիմի գրանցած հաջողությունների վրա՝ ես ակնկալում եմ աշխատել Հայաստանի կառավարության հետ՝ երկկողմ հարաբերություններն ամրապնդելու ուղղությամբ՝ ի շահ Հայաստանի եւ Միացյալ Թագավորության»,- ասել է Ջուդիթ Ֆարնուորթն իր նշանակման առթիվ:
Ջուդիթ Ֆարնուորթն այժմ զբաղեցնում է Ղրղըզստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանի պաշտոնը: Մինչ այդ աշխատել է Ուկրաինայում, Չեխիայում եւ Լատվիայում:
Հիշեցնենք, որ 2011թ. Միացյալ Թագավորությունը Հայաստանում դեսպան էր նշանակել ամուսնական զույգին՝ Ջոնաթան Էյվսին ու Քեթրին Լիչին, եւ մինչեւ ամուսնու թոշակի անցնելը դեսպանի պաշտոնի պարտականությունները կատարում էին 4-ամսյա հերթագայությամբ:

Назначен новый посол Великобритании в Армении
Ереван /Медиамакс/. Новым послом Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении назначена Джудит Маргарет Фарнворт (Judith Margaret Farnworth).
Как сообщается на сайте правительства Великобритании, она заменит Кэтрин Лич, которая займет другой дипломатический пост.
Джудит Фарнворт вступит в новую должность в сентябре текущего года.
«Я рада стать послом Великобритании в Армении. Большая честь работать в стране с такой богатой историей и культурой. Опираясь на отличные успехи нынешнего посла и команды посольства, я намерена работать с правительством Армении для укрепления двусторонних отношений в пользу Армении и Соединенного королевства», - сказала Джудит Фарнворт по случаю своего назначения.
В настоящее время Джудит Фарнворт является послом Великобритании в Кыргызстане. Ранее она работала на Украине, в Чехии и Латвии.
Напомним, что в 2011 году на пост посла Соединенного Королевства в Армении была назначена супружеская пара Джонатан Джеймс Эйвс и Кэтрин Джейн Лич. До выхода Джонатана Эйвса на пенсию супруги выполняли обязанности посла поочередно, сменяя друг друга каждые 4 месяца.