Մեծ Բրիտանիան ՀՀ-ում նոր դեսպան է նշանակել
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության նոր դեսպան է նշանակվել Ջուդիթ Մարգարեթ Ֆարնուորթը (Judith Margaret Farnworth):
Ինչպես հաղորդում է Մեծ Բրիտանիայի կառավարության կայքը, նա կփոխարինի Քեթրին Լիչին, որը կանցնի դիվանագիտական մեկ այլ աշխատանքի:
Ջուդիթ Ֆարնուորթը ՀՀ-ում դեսպանի պաշտոնը կստանձնի ս.թ. սեպտեմբերին:
«Ես ուրախ եմ նշանակվելու Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան: Մեծ պատիվ է՝աշխատել այսպիսի հարուստ պատմություն ու մշակույթ ունեցող երկրում: Հիմնվելով ներկա դեսպանի եւ դեսպանության թիմի գրանցած հաջողությունների վրա՝ ես ակնկալում եմ աշխատել Հայաստանի կառավարության հետ՝ երկկողմ հարաբերություններն ամրապնդելու ուղղությամբ՝ ի շահ Հայաստանի եւ Միացյալ Թագավորության»,- ասել է Ջուդիթ Ֆարնուորթն իր նշանակման առթիվ:
Ջուդիթ Ֆարնուորթն այժմ զբաղեցնում է Ղրղըզստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանի պաշտոնը: Մինչ այդ աշխատել է Ուկրաինայում, Չեխիայում եւ Լատվիայում:
Հիշեցնենք, որ 2011թ. Միացյալ Թագավորությունը Հայաստանում դեսպան էր նշանակել ամուսնական զույգին՝ Ջոնաթան Էյվսին ու Քեթրին Լիչին, եւ մինչեւ ամուսնու թոշակի անցնելը դեսպանի պաշտոնի պարտականությունները կատարում էին 4-ամսյա հերթագայությամբ:

Judith Farnworth appointed new Ambassador of Great Britain to Armenia
Yerevan /Mediamax/. Judith Farnworth has been appointed Her Majesty’s Ambassador to the Republic of Armenia in succession to Katherine Leach, who will be transferring to another Diplomatic Service appointment.
According to the statement of British government’s official web-site, Judith Farnworth will take up her appointment during September 2015.
“I am delighted to be appointed as British Ambassador to the Republic of Armenia. It is a great privilege to serve in a country with such a rich history and culture. Building on the achievements of the current Ambassador and the Embassy team, I look forward to working with the Armenian Government to strengthen further the bilateral relationship for the benefit of Armenia and the United Kingdom”, - Judith Farnworth said on her appointment.
Judith Farnworth joined the FCO in 1991 and is currently serving as Her Majesty’s Ambassador to the Kyrgyz Republic. A specialist in post-Soviet and Central European Affairs, she began her career at the FCO as a Research Analyst before taking up postings in Ukraine, the Czech Republic, Latvia and the Kyrgyz Republic.
Mediamax recalls that in 2011 Jonathan Aves and Katherine Leach - a husband and wife team have been appointed UK Joint Ambassadors to Armenia. Before the retiring of Jonathan Aves, they alternate in exercising the functions of Ambassador on a four-monthly rotation.