Մեծ Բրիտանիայի համատեղ դեսպանների նշանակումը Հայաստանի դիվանագիտական պրակտիկայում աննախադեպ իրադարձություն է - Mediamax.am
6284 դիտում
Մեծ Բրիտանիայի համատեղ դեսպանների նշանակումը Հայաստանի դիվանագիտական պրակտիկայում աննախադեպ իրադարձություն է
Ջոնաթան Ջեյմս Էյվսը եւ Քեթրին Ջեյն Լիչը
Լուսանկարը` Երեւանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատուն
Երեւան: Մեդիամաքս: Համատեղ դեսպանների նշանակումը Հայաստանի դիվանագիտական պրակտիկայում աննախադեպ իրադարձություն է:
«Դիվանագետների ամուսնական զույգն առաջին անգամ է նշանակվելու Հայաստանում դեսպանի պաշտոնին»,- Մեդիամաքսին հայտնել են ՀՀ ԱԳՆ-ում:
Նախօրեին Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատունը հաղորդագրություն էր տարածել առ այն, որ Ջոնաթան Ջեյմս Էյվսը եւ Քեթրին Ջեյն Լիչը (ամուսնական զույգ) նշանակվել են Հայաստանում Նորին Մեծության համատեղ դեսպաններ, նրանք կստանձնեն այդ պաշտոնը 2012 թվականի հունվարին:
Երեւանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատնից Մեդիամաքսին հայտնել են, որ նման պրակտիկա Ֆորին օֆիսում օգտագործվում է, եւ սա առաջին դեպքը չէ, երբ դիվանագիտական առաքելությունն ամուսնական զույգ է ստանձնում:
Առաջին անգամ Մեծ Բրիտանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը համատեղ դեսպանների պաշտոն է նշանակել 2008 թվականին Զամբիայում: Մինչ այդ նույն այդ զույգը Բրատիսլավայում փոխդեսպանի պաշտոն էր զբաղեցնում, ընդ որում աշխատանքն իրականացվում էր նույն համակարգով, որը պետք է լինի Հայաստանում` 4 ամսվա հերթագայությամբ: Նման փորձառությունը նաեւ Ֆորին օֆիսում բարձր պաշտոնների դեպքում է գործածվում:
«Համատեղ դեսպանների նշանակումը կաջակցի հայ-բրիտանական հարաբերությունների զարգացմանը: Ջոնաթան Ջեյմս Էյվսը եւ Քեթրին Ջեյն Լիչը այդ գործընթացում իրենց լուման ներդնելու մեծ ցանկություն ունեն»,- Մեդիամաքսին հայտնել են Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատանը:

Appointment of UK Joint Ambassadors is an unprecedented case in Armenian diplomatic practice - Mediamax.am
6271 views
Appointment of UK Joint Ambassadors is an unprecedented case in Armenian diplomatic practice
Mr. Jonathan James Aves and Ms. Katherine Jane Leach
Photo: British Foreign Office in Yerevan
Yerevan/Mediamax/. Appointment of Joint Ambassadors is an unprecedented case in Armenian diplomatic practice.
“The husband and wife team is appointed in the post of Ambassador to Armenia for the first time”, Mediamax was told in the Armenian Foreign Ministry.
According to the press release disseminated by the British Embassy the day before, Mr. Jonathan James Aves and Ms. Katherine Jane Leach, a husband and wife team, were appointed Her Majesty’s Joint Ambassadors to the Republic of Armenia and they will take up their appointment in January 2012.
Foreign Office employs such practice, and this is not the first case when a diplomatic mission is carried out by a husband and wife team, Mediamax was told in the British Embassy.
For the first time, the British Foreign Office appointed the husband and wife team in the post of Joint Ambassadors to Zambia in 2008. The couple had worked in the position of Vice -Ambassador in Bratislava before. At that, their work was carried out in 4- month rotation system, the same system due to be realized in Armenia. The practice is used by the Foreign Office in appointing high-ranking positions as well.
“Appointment of Joint Ambassadors will contribute to the development of Armenian-British relations.
Mr. Jonathan James Aves and Ms. Katherine Jane Leach have a great desire to make their own contribution to this process”, Mediamax was informed in the British Embassy.