Մեծ Բրիտանիայի համատեղ դեսպանների նշանակումը Հայաստանի դիվանագիտական պրակտիկայում աննախադեպ իրադարձություն է - Mediamax.am
6284 դիտում
Մեծ Բրիտանիայի համատեղ դեսպանների նշանակումը Հայաստանի դիվանագիտական պրակտիկայում աննախադեպ իրադարձություն է
Ջոնաթան Ջեյմս Էյվսը եւ Քեթրին Ջեյն Լիչը
Լուսանկարը` Երեւանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատուն
Երեւան: Մեդիամաքս: Համատեղ դեսպանների նշանակումը Հայաստանի դիվանագիտական պրակտիկայում աննախադեպ իրադարձություն է:
«Դիվանագետների ամուսնական զույգն առաջին անգամ է նշանակվելու Հայաստանում դեսպանի պաշտոնին»,- Մեդիամաքսին հայտնել են ՀՀ ԱԳՆ-ում:
Նախօրեին Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատունը հաղորդագրություն էր տարածել առ այն, որ Ջոնաթան Ջեյմս Էյվսը եւ Քեթրին Ջեյն Լիչը (ամուսնական զույգ) նշանակվել են Հայաստանում Նորին Մեծության համատեղ դեսպաններ, նրանք կստանձնեն այդ պաշտոնը 2012 թվականի հունվարին:
Երեւանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատնից Մեդիամաքսին հայտնել են, որ նման պրակտիկա Ֆորին օֆիսում օգտագործվում է, եւ սա առաջին դեպքը չէ, երբ դիվանագիտական առաքելությունն ամուսնական զույգ է ստանձնում:
Առաջին անգամ Մեծ Բրիտանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը համատեղ դեսպանների պաշտոն է նշանակել 2008 թվականին Զամբիայում: Մինչ այդ նույն այդ զույգը Բրատիսլավայում փոխդեսպանի պաշտոն էր զբաղեցնում, ընդ որում աշխատանքն իրականացվում էր նույն համակարգով, որը պետք է լինի Հայաստանում` 4 ամսվա հերթագայությամբ: Նման փորձառությունը նաեւ Ֆորին օֆիսում բարձր պաշտոնների դեպքում է գործածվում:
«Համատեղ դեսպանների նշանակումը կաջակցի հայ-բրիտանական հարաբերությունների զարգացմանը: Ջոնաթան Ջեյմս Էյվսը եւ Քեթրին Ջեյն Լիչը այդ գործընթացում իրենց լուման ներդնելու մեծ ցանկություն ունեն»,- Մեդիամաքսին հայտնել են Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատանը:

Назначение совместных послов Великобритании – беспрецедентный случай в дипломатической практике Армении - Mediamax.am
6285 просмотров
Назначение совместных послов Великобритании – беспрецедентный случай в дипломатической практике Армении
Джонатан Джеймс Эйвс и Кэтрин Джейн Лич
Фото: Посольство Великобритании в Ереване
Ереван/Медиамакс/. Назначение совместных послов – беспрецедентный случай в дипломатической практике Армении.
«На должность посла в Армении семейная пара дипломатов назначается впервые», - сообщили Медиамакс в МИД Армении.
Накануне посольство Великобритании распространило сообщение о том, что Джонатан Джеймс Эйвс и Кэтрин Джейн Лич (супружеская пара) назначены послами Ее Величества в Армении, и они приступят к осуществлению своих обязанностей в январе 2012 года.
В посольстве Великобритании в Ереване Медиамакс сказали, что подобная практика применяется в Форин-офисе, и это не первый случай, когда дипломатическую миссию осуществляет семейная пара.
Впервые британское внешнеполитическое ведомство назначило на должность совместных послов семейную пару дипломатов в 2008 году в Замбии. До этого та же пара работала на должности вице-посла в Братиславе, причем работа осуществлялась по той же системе, что и будет реализовываться в Армении – на ротационной основе в 4 месяца. Подобная практика применяется также в Форин-офисе на высоких должностях.
«Назначение совместных послов будет содействовать развитию армяно-британских отношений. У Джонатана Джеймса Эйвса и Кэтрин Джейн Лич существует большое желание внести свою лепту в этот процесс»,- сказали Медиамакс в посольстве Великобритании.