Գերմանիայի նախագահ. հայերի հետ կատարվածը ցեղասպանություն էր
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի նախագահ Յոահիմ Գաուկը 100 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային կոտորածները անվանել է «ցեղասպանություն»:
«Հայերին վիճակված ճակատագիրը զանգվածային բնաջնջման, էթնիկ զտումների, տեղահանումների եւ, այո, ցեղասպանությունների պատմության օրինակ է: Այս ծրագրավորված, հաշվարկված հանցանքը բաժին ընկավ հայերին միայն մեկ պատճառով՝ նրանք հայեր էին»,- ասել է Գերմանիայի նախագահը` ելույթ ունենալով Բեռլինի Մայր տաճարում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառմանը:
Այսօր Գերմանիայի Բունդեսթագը կքննարկի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը: Ավելի վաղ Բունդեսթագում ներկայացված կուսակցությունների ներկայացուցիչները կողմ էին արտահայտվել Օսմանյան կայսրությունում հայերի դեմ կատարած ոճրագործությունները «ցեղասպանություն» անվանելուն:
Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ողջունել է Գերմանիայի նախագահի հայտարարությունը։
«Այս քայլով Գերմանիան իր հարգանքի տուրքն է մատուցում՝ Առաջին համաշխարհային պատերազմի քողի տակ Օսմանյան կայսրությունում ցեղասպանված անմեղ հայերի հիշատակին։ Նախագահ Գաուկի հայտարարությունը կարեւոր է ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման եւ դատապարտման տեսանկյունից, այլեւ արժեքավոր ներդրում է ցեղասպանության եւ մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման միջազգային հանրության միասնական ջանքերում»,-ասել է ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:

Президент Германии: это был геноцид
Ереван /Медиамакс/. Президент Германии Йоахим Гаук назвал «геноцидом» массовые погромы армян в Османской Турции.
«Судьба армян - пример массового уничтожения, этнических чисток, депортации и, да, геноцида. Это запланированное, просчитанное преступление выпало на долю армян лишь по одной причине: они были армянами», - сказал президент Германии, выступая в берлинском Кафедральном соборе на мероприятии, приуроченном к 100-летию Геноцида армян.
Сегодня немецкий Бундестаг рассмотрит вопрос признания Геноцида. Ранее представленные в Бундестаге партии высказались за то, чтобы обозначить преступление против армян в Османской империи словом «геноцид».
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян приветствовал заявление президента Германии.
«Этим шагом Германия отдала дань памяти невинных армян, погибших в ходе геноцида, осуществленного под прикрытием Первой мировой войны. Заявление президента Гаука важно не только с точки зрения международного признания и осуждения Геноцида армян – это еще и ценный вклад в общие усилия по предотвращению геноцидов и преступлений против человечества», - сказал глава внешнеполитического ведомства Армении.