Անգամ չենք մտածում հակամարտության սրման մասին, ասել է Լավրովը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում Ռուսաստանի բոլոր քայլերն ուղղված են «հնարավորինս արագ փոխընդունելի լուծում գտնելուն»:
Ինչպես հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, իր հայ գործընկեր Էդվարդ Նալբանդյանի հետ ունեցած բանակցություններից հետո Սերգեյ Լավրովն այսօր Մոսկվայում տված ասուլիսի ընթացքում ասել է. «Մենք չենք ցանկանում անգամ մտածել Ղարաբաղյան հակամարտության՝ «թեժ փուլ» անցնելու հնարավորության մասին»:
«Ես համոզված եմ, որ, չնայած հռետորաբանությանը, կողմերից եւ ոչ մեկը չի ցանկանում դա»,- ընդգծել է Սերգեյ Լավրովը:
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն անցած տարի հատուկ ջանքեր էր ձեռնարկում, «որոնց արդյունքում շարունակվում են անցկացվել գործնական հնարավոր քայլերի վերաբերյալ խորհրդատվություններ, որոնք թույլ կտան սկսել այդ հակամարտության կարգավորմանն ուղղված գործընթացը, որպեսզի Հարավային Կովկասը վերածվի համագործակցության մի վայրի՝ առանց շրջափակումների, պատժամիջոցների ու սահմանափակումների, ինչից բոլորը կշահեն»:
Էդվարդ Նալբանդյանը, իր հերթին, կրկնել է, որ համանախագահների մոտեցումները արտահայտված են 5 հայտարարություններում, որոնք ընդունվել են նախորդ տարիների ընթացքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների նախագահների մակարդակով, եւ Հայաստանի դիրքորոշումը համահունչ է այդ մոտեցումներին:
«Երբ Ադրբեջանի դիրքորոշումն էլ համապատասխան լինի միջազգային հանրության մոտեցումներին, ապա մենք իսկապես քաղաքական կարգավորման հնարավորություն կունենանք»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Мы не допускаем мысли об эскалации конфликта, заявил Лавров
Ереван /Медиамакс/. Глава МИД РФ Сергей Лавров заявил, что все действия России по карабахскому урегулированию нацелены на то, «чтобы найти как можно скорее взаимоприемлемое решение».
Как сообщает РИА Новости, на сегодняшней пресс-конференции в Москве по итогам  переговоров с армянским коллегой Эдвардом Налбандяном, Сергей Лавров сказал, что «мы не допускаем даже мысли о возможности перехода нагорно-карабахского конфликта в «горячую фазу».
«Я убежден, что, несмотря на риторику, этого не хочет никто из сторон»,- подчеркнул Сергей Лавров.
По его словам, президент России Владимир Путин предпринимал специальные усилия в прошлом году, «по итогам которых мы продолжаем консультации о возможных шагах практического плана, которые позволили бы начать реализацию процесса по разрешению этого конфликта, с тем, чтобы регион Южного Кавказа стал местом сотрудничества - без каких-либо блокад, санкций и ограничений, от чего выиграют все».
Эдвард Налбадян, в свою очередь, вновь напомнил, что позиция сопредседателей выражена в пяти заявлениях, принятых в прошлые годы на уровне президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, и позиция Армении созвучна этим подходам.
«Когда позиция Азербайджана также будет созвучна подходам международного сообщества, тогда мы действительно выйдем на возможность политического урегулирования»,- сказал Эдвард Налбандян.