Տրայան Հրիսթեայի 4 կետերը ԵՀՔ վերանայման մասին
Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Տրայան Հրիսթեան հոդված է գրել Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության վերանայման մասին, որը Մեդիամաքսը բացառիկ իրավունքով ներկայացնում է ձեր ուշադրությանը:
Եվրոպական միությունը մեծապես կարեւորում է Հայաստանի հետ գործընկերությունը եւ ցանկանում է շարունակել հարաբերությունների խորացումը: Անցած տաս տարիների ընթացքում Հայաստանի հետ մեր գործընկերությունն իրականացվել է Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության շրջանակներում, որը Եվրոպական միության սահմանների երկրների հետ մեր համագործակցության հիմքն է եղել:
Բայցեւայնպես, Եվրոպական հարեւանության քաղաքականությունը միշտ չէ, որ կարողացել է համապատասխան արձագանքներ տալ մեր գործընկերների փոփոխվող ձգտումներին: Հետեւաբար, Եվրոպական միության սեփական շահերը նույնպես  լիարժեք չեն բավարարվել:
Ելնելով վերոնշյալից` Եվրոպական միությունը մեկնարկել է ԵՀՔ վերանայման հեռահար գործընթացը: Մարտի 6–7-ը Ռիգայում կայացած արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական ճեպազրույցի ընթացքում բարձրագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին եւ հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հաանը սահմանեցին մեր բոլոր գործընկերների հետ քառամսյա խորհրդատվության մեկնարկը:
Քաղաքականության վերանայման գործընթացում պետք է դիտարկվեն չորս կարեւորագույն ուղղություններ.
1) Ի՞նչ կարող ենք անել մեր գործընկերների հետ համագործակցության շրջանակների տարբերակման ընդլայնման ուղղությամբ: Արեւելքի մեր որոշ գործընկերները բռնել են ասոցացման եւ խորը առեւտրի համաձայնագրերի իրականացման ուղին, եւ քանի չկան շրջանակային սահմանափակումներ, նրանք ձգտում են ավելիին: Մենք ունենք գործընկերներ հարավում, որ հավասարապես պատրաստակամ են շատ կարեւոր համաձայնագրերի շուրջ աշխատել մեզ հետ: Մենք ունենք նաեւ մի շարք գործընկերներ թե′ արեւելքում, թե′ հարավում, որ ունեն մեզ հետ համագործակցելու բազմապիսի ցանկություններ: Ի վերջո, անհրաժեշտ է որոշել նաեւ, թե ինչպես պետք է աշխատենք մեր հարեւան պետությունների հարեւանների հետ:
Այս ամենը պահանջում է սահմանել որոշակի նոր աշխատաձեւեր: Մենք պետք է անենք ավելին`ընդունելու, որ մեր գործընկերները բազմազան են: Նրանք տարբեր են ոչ թե ուղղակի արեւելքում եւ հարավում, այլ հենց արեւելքի եւ հարավի սահմաններում:
2) Քաղաքականության հանդեպ պատկանելիության ավելացում:  Քաղաքականությունը երբեք չի լինի առավելապես արդյունավետ, եթե չլինի երկու կողմերի ակտիվ ընտրությամբ ձեւավորվող գործընկերություն` հավասար կողմերի գործընկերություն: Եվրոպական հարեւանության նոր քաղաքականությունը պետք է արտացոլի մեր գործընկերների տեսակետներն ու փորձը: Մենք պետք է երաշխավորենք, որ մեր ուշադրության կենտրոնում գտնվող ուղղությունները բխում են երկու կողմերի համատեղ շահերից:
Կարծում եմ, որ մեր գործընկերների շրջանում ավելի մեծ վստահություն ձեռք բերելու համար մենք պետք է արդյունքները դարձնենք ավելի տեսանելի` ցուցադրելով գործընկեր երկրների բնակիչների համար շոշափելի օգուտները: Մարդիկ ցանկանում են արդյունքները տեսնել կարճ ժամանակահատվածում, որպեսզի հասկանան, թե արդյո՞ք տվյալ քաղաքականությունը նպատակահարմար է իրենց համար:
3)  Երրորդ կարեւորագույն խնդիրը կոնկրետ ուղղությունների վրա կենտրոնացումն է: Ուզում եմ, որ հեռանանք ներկա մոդելից, ըստ որի մենք փորձում ենք յուրաքանչյուր գործընկերոջ հետ իրականացնել բազմաոլորտային համագործակցություն: Այն երկրների հետ, որոնք ցանկանում են կամ կարող են, մենք պետք է շարունակենք վարել բազմաոլորտ համագործակցություն` օգնելով նրանց իրականացնելու Եվրոպական միության չափորոշիչների հետ համապատասխանեցման գործընթացը: Այն երկրների համար, որոնք չեն կարող կամ չեն ցանկանում մեզ հետ խորը հարաբերությունների մեջ մտնել, եկեք բացահայտենք համագործակցության այլ ձեւաչափեր:
Որպես կանոն, մեր ուշադրության կենտրոնում են եղել առեւտուրն ու շարժունակությունը: Ցանկանում եմ նշել մի քանի ոլորտներ, որ մինչ օրս որոշ առումներով անտեսվել են, օրինակ` թե′ մեր, թե′ մեր գործընկերների էներգետիկ անվտանգությունը, ինչպես նաեւ սառեցված հակամարտություններին ուղղված կազմակերպված հանցագործությունից բխող անվտանգության ռիսկերը:
4) Ի վերջո, մենք պետք է ավելի ճկուն լինենք. սա նշանակում է, որ պետք է ի վիճակի լինենք արձագանքել փոփոխվող հանգամանքներին եւ ծագող ճգնաժամերին:
Սրանք միայն մի քանիսն են այն գաղափարներից, որ արտացոլված են խորհրդատվության վերաբերյալ փաստաթղթում, որն արդեն դրված է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համացանցային կայքում: Մենք պատրաստակամ ենք վարել հնարավորինս լայնամասշտաբ խորհրդատվություն, որպեսզի արդյունքում մշակվի քաղաքականություն, որն իսկապես արտացոլում է մեր առաջ դրված նպատակը:
Ոմանք հարցնում են, թե արդյո՞ք շահերի հետապնդման մասին այս ամբողջ գաղափարախոսությունը չի նշանակում, որ հրաժարվում ենք մեր արժեքներից: Պատասխանը միանշանակ ոչ է: Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ օրենքի գերակայության խթանումը Եվրոպական միության գլխավոր առանձնահատկություններից է:
Ես այն կարծիքին եմ, որ Եվրոպական միության հիմքում ընկած արժեքները նաեւ բխում են Հայաստանի սեփական շահերից: Օրինակ` օրենքի գերակայությունը կարեւորագույն նախապայման է արտաքին ներդրումների ներգրավման համար: Անկախ եւ կոռուպցիայից զուրկ դատական համակարգը ոչ միայն ինքնին արժեք է, այլ նաեւ երկրի տնտեսական զարգացման կարեւոր գործոն, աճի համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծման պարտադիր նախապայման:
Եկեք զերծ մնանք սխալներից. մեր ներկա եւ ապագա բարեկեցությունը մեծապես կախված է տարածաշրջանում տիրող պայմաններից: Հայաստանի հետ հարաբերությունների ամբողջական ներուժի օգտագործումը, ինչպես նաեւ նրանց հետ ավելի ամուր հարաբերությունների կառուցումը կօգնեն մեզ մեր երկրները դարձնել ավելի լավ ու ապահով ապրելավայր:

Head of EU Delegation to Armenia, Ambassador Traian Hristea wrote an op-ed on European Union’s review of its European Neighbourhood Policy which Mediamax publishes on exclusive basis.
The European Union believes its partnership with Armenia is extremely important, and we are keen to continue deepening relations. Over the past ten years, our partnership with Armenia has been conducted in the framework of the European Neighbourhood Policy, which has been the basis for our cooperation with countries around the European Union borders.
But the European Neighbourhood Policy has not always been able to offer adequate responses to the changing aspirations of our partners. And therefore, the European Union’s own interests have not been fully served either.
That is why the European Union has launched a far-reaching review of this policy. During the informal Gymnich meeting of Foreign Ministers in Riga on 6th – 7th March the High Representative Federica Mogherini and Commissioner for Neighbourhood Policy Johannes Hahn launched a four month consultation with all our partners on the way forward.
In the review I believe we need to look at four key points:
First: what can we do increase the scope for differentiation in the way we work with our partners? Some partners in the east are embarking on association and deep trade agreements – and while the scope of these has not been exhausted, they aspire to more. We have partners in the south who are equally willing to work in the framework of very demanding agreements with us. And we have a range of partners in both the east and the south, who have varying wishes to interact with us. On top of all this, we need to work out how to work with the neighbours of our neighbours.
All this calls for some new ways of working. We need to do more to recognise that our partners are very diverse. Not just different east and south, but within the east and within the south.
2) This brings me to ownership. We will never get the best from this policy unless it is a partnership actively chosen by both sides – a partnership of equals. The new European Neighbourhood Policy must reflect the views and experience of our partners. And we need to ensure that we are concentrating on areas where both sides have shared interests to pursue.
I believe that to achieve greater ownership among our partners we will need to bring more visible results with tangible benefits for their populations. People want to see results within a shorter timeframe, in order to understand if a policy has paid off.
3) My third point is therefore focus: I want to get away from the current model where we try to cover a very wide range of sectors with every partner. For those that want, and who are able, we should continue to pursue wide-ranging cooperation, helping the country align with the European Union standards. But, for those who can't, or do not want to engage with us so deeply, let's explore other formats of cooperation.
Trade and mobility have been the traditional focus points: I want us to consider some that have been neglected in some ways up to now – for example energy – both our energy security and that of our partners; and threats to security from organised crime to the frozen conflicts.
4) Lastly, we need to be more flexible: this means being able to react to changing circumstances, and crises when they arise.
These are just some of the ideas that you will find in the consultation paper that is now on the Delegation's website. We are determined to consult as widely as possible, to design a policy that is really fit for purpose.
Some people ask whether all this talk of pursuing interests means that we are giving up on our values. The answer is very clearly no. The promotion of democracy, human rights and rule of law is a defining characteristic of the European Union.
It is my view that the values that are at the core of the European Union are also in the own interests of Armenia. I will give you an example: rule of law is key to attracting outside investment. An independent judiciary and a system where justice is free from corruption is not only a value in itself, but it is also a key factor in the economic development of a country, indispensable to creating an environment for growth.
Let's make no mistake: our current and future well-being is deeply interconnected with conditions in the wider region. Reaching the full potential of the relations with Armenia, building more robust relations with them, will make all our countries safer, better places to live.
Ambassador, Head of the European Union Delegation to Armenia
Useful links
• Press release "Towards a new European Neighbourhood Policy: the EU launches a consultation on the future of its relations with neighbouring countries"