Իսրայելի նախագահը հայ համայնքին «մեծ քայլ է» խոստացել
Երեւան: Մեդիամաքս: Իսրայելի հայ համայնքը վրդովված է նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինի` ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողովի ամբիոնից ելույթի ժամանակ հայերի ցեղասպանությունը եւ Խոջալուի դեպքերը համեմատական մեկ նժարի վրա դնելու փորձից:
Մի քանի օր առաջ Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում ունեցած ելույթի ընթացքում հիշատակել էր 1915թ. Հայոց ցեղասպանությունը:
«1915-ին, երբ տեղի էր ունենում Հայոց ցեղասպանությունը, Ավշալոմ Ֆայնբերգը [Օսմանյան Պաղեստինում գործող հրեական լրտեսական ցանցի ներկայացուցիչը] գրել էր հետեւյալը. «Ո՞վ է լինելու հաջորդը: Ես քայլում եմ Երուսաղեմի սուրբ հողերով, եւ ինքս ինձ հարց ուղղում, թե ինչպիսի ժամանակներում ենք մենք ապրում, արդյոք այժմ 1915 թվակա՞նն է, թե՞ Տիտոսի կամ արքա Նաբուգոդոնոսորի դարաշրջանը»,- ասել էր Իսրայելի նախագահը:
Ռեուվեն Ռիվլինը նաեւ ասել էր.
«Արդյո՞ք այս Վեհաժողովի պայքարը ցեղասպանությունների դեմ արդյունավետ է: Արդյո՞ք այն արդյունավետ էր Բոսնիայում: Արդյո՞ք այն արդյունավետ էր Խոջալուի սպանությունները կանխելու համար»:
Երուսաղեմի Հայ դատի գրասենյակի ղեկավար Ժորժետա Ավագյանը Մեդիամաքսի հետ զրույցում զարմանք է հայտնել, որ Իսրայելում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման առաջամարտիկներից մեկը համարվող Ռեուվեն Ռիվլինը 1915 թ.-ի իրադարձությունները ուղղակիորեն «Հայոց ցեղասպանություն» չի անվանել:
Ժորժետա Ավագյանը նաեւ նշել է, որ անցյալում, լինելով Քնեսեթի նախագահ, Ռիվլինը բազմիցս արգելափակել է Քնեսեթում Խոջալուի մասին օրինագիծ ներկայացնելու Ադրբեջանի ջանքերը:
«Հենց Ռիվլինը` որպես Քնեսեթի խոսնակ, թույլ չտվեց, որ նման օրինագիծ մտնի խորհրդարան: Եվ հիմա ես ապշած եմ, թե ինչպես է նա խոսում այդ դեպքերի մասին: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի հետ քաղաքական շահերն ու նկատառումները դեր են խաղացել նրա դիրքորոշման վրա»,- ասել է Ժորժետա Ավագյանը:
Նա ասել է, որ Հայ դատի գրասենյակը նախագահին փոխանցել է ելույթի հետ կապված իր վրդովմունքը: Նախագահի գրասենյակից էլ Ժորժետա Ավագյանին փոխանցել են, որ ապրիլի 24-ին «նախագահը մեծ քայլ է կատարելու հայերին ընդառաջ»:

Президент Израиля пообещал армянской общине сделать «большой шаг»
Ереван/Медиамакс/. Армянская община Израиля возмущена тем, что президент Израиля Реувен Ривлин в своем выступлении на Генеральной ассамблее ООН фактически поставил на чашу весов Геноцид армян и события в Ходжалу.
Несколько дней назад президент Израиля Реувен Ривлин в своей речи на Генеральной ассамблее ООН упомянул Геноцид армян 1915 года.
«В 1915 году, когда имел место Геноцид армян, Авшалом Файнберг [представитель действующей в Османской Палестине шпионской сети] писал: «Кто будет следующим? Я шагаю по святым землям Иерусалима, и сам себе задаю вопрос, в какое время мы живем? Действительно ли сейчас 1915 год или же мы очутились в эпохе Тита или Навуходоносора», - сказал президент Израиля.
Реувен Ривлин также сказал:
«Можно ли назвать эффективной борьбу этой Ассамблеи против геноцидов? Была ли она эффективной в Боснии? Была ли она эффективной в предотвращении убийств в Ходжалу?».
Глава иерусалимского комитета «Ай Дата» Жоржетта Авагян в беседе с Медиамакс выразила удивление, что Реувен Ривлин, считавшмйся одним из активных  борцов за признание Геноцида армян Израилем, однозначно не назвал события 1915 года «Геноцидом». Жоржетта Авагян отметила, что будучи спикером Кнессета, Ривлин неоднократно блокировал попытки Азербайджана провести в Кнессет законопроект о ходжалинских событиях.
«Именно Ривлин как спикер Кнессета не позволил, чтобы такой законопроект попал в парламент. Яы поражена, как он может теперь говорить об этом событии. Очевидно, что политические интересы и соображения, связанные с Азербайджаном, повлияли на его позицию», - сказала Жоржетта Авагян.
Она сказала также, что офис «Ай Дата» передал президенту свое возмущение в связи с его выступлением. В ответ их администрации президента Израиля Жоржетте Авагян сообщили, что «24 апреля президент сделает большой шаг навстречу армянам».