Երեւանում հաստատել են, որ Ամալ Ալամուդինը կներկայացնի ՀՀ շահերը ՄԻԵԴ-ում
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Քրիստինե Մելքոնյանն այսօր Մեդիամաքս-ին հաստատել է տեղեկությունն այն մասին, որ փաստաբան Ամալ Ալամուդին Քլունին կպաշտպանի Հայաստանի շահերը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում քննվող «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործի շրջանակներում:
Ամալ Ալամուդինը ամերիկացի հայտնի դերասան Ջորջ Քլունիի կինն է:
Քրիստինե Մելքոնյանը Մեդիամաքս-ին հայտնել է, որ Ամալ Ալամուդինն ի թիվս այլ փաստաբանների ընդգրկվել է մասնագետների այն խմբի կազմում, որը ներկայացնելու է ՀՀ շահերը ՄԻԵԴ-ում: Խմբում ընդգրկված է նաեւ հայտնի փաստաբան Ջեֆրի Ռոբերթսոնը, որը գիրք է հեղինակել Հայոց Ցեղասպանության մասին:
Ամալ Ալամուդինը մասնագիտացած է մարդու իրավունքների, միջազգային քրեական իրավունքի, արտահանձման հարցերում: Նրա փաստաբանական ծառայություններից օգտվել են WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժը, Ուկրաինայի նախկին վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոն:
Այս տարվա սեպտեմբերին ՄԻԵԴ-ը հաստատեց Հայաստանի Հանրապետության՝ երրորդ կողմ «Դուղու Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով մասնակցությունը:
2007թ. մարտին թուրք ազգայնական Դողու Փերինչեքը դարձավ առաջին մարդը, ով Շվեյցարիայում դատապարտվեց Ցեղասպանության մերժման համար: Նա հայերի ցեղասպանությունն անվանում էր «միջազգային սուտ», ինչի համար «Շվեյցարիա-Հայաստան» ասոցիացիան նրան դատի տվեց ռասայական խտրականության հոդվածով:
«Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիա» գործը քննվում է շուրջ 9 տարի:
Փերինչեքի գործով որպես երրորդ կողմ ներգրավվելու խնդրանքով, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ, ՀՀ գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանը ՄԻԵԴ էր դիմել այս տարվա օգոստոսին:
Նիստը նախատեսված է 2015թ հունվարի 28-ին:
Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի գործով որպես երրորդ կողմ ներգրավված է նաեւ Թուրքիան:
Ս.թ. մարտին Մեդիամաքս-ը հանգամանորեն անդրադարձել էր «Փերինչեք v. Շվեյցարիա» գործին դրա եւ հնարավոր հետեւանքներին Հայաստանի համար: Այդ հոդվածը կարող եք կարդալ այս հղումով:

Amal Alamuddin to represent Armenia in ECHR, Yerevan confirms
Yerevan /Mediamax/. Advisor to the Prosecutor General of Armenia Christine Melkonyan told Mediamax today that barrister Amal Alamuddin Clooney will represent Armenia in the European Court of Human Rights (ECHR) during "Perincek v. Switzerland” case.
Amal Alamuddin is married to popular American actor George Clooney.
Christine Melkonyan told Mediamax that along with other attorneys, Amal Alamuddin will be among the group of attorneys to represent Armenia at ECHR. Popular counsel Geoffrey Robertson who authored a book on Armenian Genocide is included in the group of lawyers.
Amal Alamuddin specializes in human rights, international criminal law and extradition. Amal Alamuddin has represented WikiLeaks Founder Julian Assange and former Ukrainian PM Yulia Tymoshenko.
This year, the ECHR approved Armenia as a third party in the “Perincek v. Switzerland” case. In March 2007, Turkish nationalist Dogu Perincek was the first in Switzerland to be found guilty of denying Armenian Genocide. He used to call the Armenian Genocide “international lie” for which the Swiss-Armenian Association brought a case before the court for “racial discrimination”.
“Perincek v. Switzerland” case has been in court for around nine years.
This August, Armenia's Prosecutor General and Armenian Government's Accredited Representative at the ECHR Gevorg Kostanyan appealed to the ECHR asking to include Armenia as a third party in Perincek v. Switzerland case.
The sitting of the court is scheduled on January 24, 2015.
As a third party, Turkey is also included in “Perincek v. Switzerland” case.
This March, Mediamax presented “Perincek v. Switzerland” case in details and touched upon its possible implications for Armenia. The article is available here.