Երեւանում հաստատել են, որ Ամալ Ալամուդինը կներկայացնի ՀՀ շահերը ՄԻԵԴ-ում
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Քրիստինե Մելքոնյանն այսօր Մեդիամաքս-ին հաստատել է տեղեկությունն այն մասին, որ փաստաբան Ամալ Ալամուդին Քլունին կպաշտպանի Հայաստանի շահերը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում քննվող «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործի շրջանակներում:
Ամալ Ալամուդինը ամերիկացի հայտնի դերասան Ջորջ Քլունիի կինն է:
Քրիստինե Մելքոնյանը Մեդիամաքս-ին հայտնել է, որ Ամալ Ալամուդինն ի թիվս այլ փաստաբանների ընդգրկվել է մասնագետների այն խմբի կազմում, որը ներկայացնելու է ՀՀ շահերը ՄԻԵԴ-ում: Խմբում ընդգրկված է նաեւ հայտնի փաստաբան Ջեֆրի Ռոբերթսոնը, որը գիրք է հեղինակել Հայոց Ցեղասպանության մասին:
Ամալ Ալամուդինը մասնագիտացած է մարդու իրավունքների, միջազգային քրեական իրավունքի, արտահանձման հարցերում: Նրա փաստաբանական ծառայություններից օգտվել են WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժը, Ուկրաինայի նախկին վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոն:
Այս տարվա սեպտեմբերին ՄԻԵԴ-ը հաստատեց Հայաստանի Հանրապետության՝ երրորդ կողմ «Դուղու Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով մասնակցությունը:
2007թ. մարտին թուրք ազգայնական Դողու Փերինչեքը դարձավ առաջին մարդը, ով Շվեյցարիայում դատապարտվեց Ցեղասպանության մերժման համար: Նա հայերի ցեղասպանությունն անվանում էր «միջազգային սուտ», ինչի համար «Շվեյցարիա-Հայաստան» ասոցիացիան նրան դատի տվեց ռասայական խտրականության հոդվածով:
«Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիա» գործը քննվում է շուրջ 9 տարի:
Փերինչեքի գործով որպես երրորդ կողմ ներգրավվելու խնդրանքով, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ, ՀՀ գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանը ՄԻԵԴ էր դիմել այս տարվա օգոստոսին:
Նիստը նախատեսված է 2015թ հունվարի 28-ին:
Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի գործով որպես երրորդ կողմ ներգրավված է նաեւ Թուրքիան:
Ս.թ. մարտին Մեդիամաքս-ը հանգամանորեն անդրադարձել էր «Փերինչեք v. Շվեյցարիա» գործին դրա եւ հնարավոր հետեւանքներին Հայաստանի համար: Այդ հոդվածը կարող եք կարդալ այս հղումով:

Ереван подтвердил: Амаль Аламуддин представит интересы Армении в ЕСПЧ
Ереван/Медиамакс/. Советник генпрокурора Армении Кристине Мелконян сегодня в беседе с Медиамакс подтвердила сведения о том, что адвокат Амаль Аламуддин будет представлять интересы Армении в Европейском суде по правам человека (ЕСПЧ) по делу «Догу Перинчек против Швейцарии».
Амаль Аламуддин является супругой знаменитого американского актера Джорджа Клуни.
Кристине Мелконян сказала Медиамакс, что Амаль Аламуддин войдет в группу юристов, представляющих интересы Армении в ЕСПЧ. В группу включен также известный адвокат Джеффри Робертсон, написавший книгу о Геноциде армян.
Амаль Аламуддин специализируется на правах человека, международном уголовном праве и вопросах экстрадиции. Ее услугами в свое время воспользовались основатель WikiLeaks Джулиан Ассанж, экс-премьер Украины Юлия Тимошенко.
В сентябре этого года ЕСПЧ подтвердил участие Армении в деле «Догу Перинчек против Швейцарии» в качестве третьей стороны. В марте 2007 года турецкий националист Догу Перинчек стал первым человеком, осужденным за отрицание Геноцида армян в Швейцарии. Он называл Геноцид армян «международной ложью», после чего ассоциация «Швейцария-Армения» подала на него в суд по обвинению в расовой дискриминации.
Дело «Догу Перинчек против Швейцарии» длится уже 9 лет.
С ходатайством о привлечении Армении в качестве третьей стороны в августе этого года в суд обратился полномочный представитель правительства Армении в ЕСПЧ, генпрокурор Армении Геворг Костанян.
Заседание суда назначено на 28 января 2015 года.
В качестве третьей стороны по делу «Догу Перинчек против Швейцарии» привлечена также Турция.
В марте текущего года Медиамакс подробно описал дело «Догу Перинчек против Швейцарии», а также его возможные последствия для Армении. Статью можно прочесть по данной ссылке.