ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի 36 կամավորներ երդվել են Երեւանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Երեւանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնն անցկացրել է ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի 36 կամավորների երդման հանդիսավոր արարողությունը:
Կամավորների այս խումբը համալրելու է Հայաստանում արդեն իսկ աշխատող կամավորների շարքերը: Այսպիսով, հանրապետության դպրոցներում, համալսարաններում եւ հասարակական կազմակերպություններում աշխատող կամավորների թիվը կհասնի 70-ի:
«11 շաբաթ տեւողությամբ դասընթացի ընթացքում կամավորները սովորել են հայերեն եւ ծանոթացել են հայկական մշակույթին: Այսօր նախապատրաստական աշխատանքներն ավարտված են, եւ մենք բարի ճանապարհ ենք մաղթում նրանց՝ Հայաստանի համայնքների վրա դրական ազդեցություն թողնելու հարցում»,- ասել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը:
«Հայաստանը հիանալի վայր է Խաղաղության կորպուսի կամավորի ծառայություն իրականացնելու համար: Համագործակցում ենք ՀՀ կառավարության հետ: Կամավորները դասընթացի ավարտից հետո մեկնելու են Հայաստանի տարբեր շրջաններ, որտեղ երկու տարի շարունակ ապրելու են եւ աշխատելու Խաղաղության կորպուսի երկու ծրագրերի շրջանակներում՝ անգլերեն լեզվի ուսուցում եւ համայնքի ու երիտասարդության զարգացում»,- նշել է Խաղաղության կորպուսի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Չարլզ Էնսիսոն:
ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսը հիմնադրվել է 1961 թ.-ին ԱՄՆ նախագահ Ջոն Քենեդիի կողմից: Մինչ օրս աշխարհի 139 երկրներում  ծառայել են Խաղաղության կորպուսի ավելի քան 200 հազար կամավորներ:

В Армении приняли присягу 36 добровольцев Корпуса мира - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Сегодня в Ереване посол США в Армении Джон Хефферн провел торжественную церемонию присяги 36 волонтеров Корпуса мира США.
Эта группа пополнит ряды уже работающих в Армении волонтеров. Таким образом, число добровольцев, работающих в школах, университетах и общественных организациях республики, достигнет 70.
«В ходе курсов, продолжавшихся 11 недель, волонтеры изучали армянский язык и знакомились с армянской культурой. Сегодня подготовительный этап уже завершен, и мы желаем им удачи», - сказал Джон Хефферн.
«Армения – прекрасное место для работы волонтеров Корпуса мира. Мы сотрудничаем с правительством Армении. По завершении курсов волонтеры отправятся в различные регионы страны, в которых будут жить и работать два года в рамках двух программ Корпуса мира - преподавание английского языка и развитие общин и молодежи», - отметил глава армянского офиса Корпуса мира Чарльз Энсисо.
Корпус мира был основан в 1961 году президентом США Джоном Кеннеди. С тех пор более 200 тысяч добровольцев Корпуса работали в 139 странах мира. В Армении с 1992 года работали 850 волонтеров Корпуса мира.