Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, Պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Թեւան Պողոսյանը այսօր հայտարարել է, որ «ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը եւ պատասխանատու մյուս կառույցները պետք է քայլեր ձեռնարկեն եւ մինչեւ տարեվերջ հասնեն Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագրի քաղաքական բաղադրիչի ստորագրմանը»:
Նրա խոսքով, եթե ԵՏՄ-ն իրոք միայն տնտեսական միություն է, ինչպես շեշտվում է, ապա պետք է այդ հանգամանքը ճիշտ օգտագործել եւ բանակցել Ասոցացման համաձայնագրի քաղաքական բաղադրիչը ստորագրելու ուղղությամբ՝ հաշվի առնելով Ուկրաինայի փորձը:
«Պետք է գիտակցել, որ երբ 2015թ. հունվարի 2-ին ԵՏՄ-ին անդակացությունը մտնի ուժի մեջ, ապա ակնհայտ է, որ ճնշումները Հայաստանի վրա ավելանալու են: Այսօր գոնե ֆորմատը ապահովագրելու համար լավագույն ժամանակն է: Բացի այդ, նոյեմբերի 1-ից նաեւ նոր նշանակումներ են լինելու ԵՄ կառավարող մարմիններում, ուստի մինչ այդ պետք է օգտագործել նրանց հետ բանակցություններ վարելու բոլոր լծակները»,- նշել է Թեւան Պողոսյանը:

Yerevan /Mediamax/. MP of Armenian National Assembly, member of Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs Tevan Poghosyan stated today that "the Armenian Foreign Ministry and other responsible bodies should take steps and reach the signing of political component of the EU Association Agreement till late 2014”.
According to him, if the Eurasian Economic Union is only an economic union as it is emphasized we should use it correctly and negotiate on signing of the political component of the EU Association Agreement taking into account Ukraine practice.
“We should realize that when the membership to the EEU comes into force on January 2, 2015 Armenia will obviously undergo more pressures. Today is the best time to ensure the format at least. Besides, there will be new appointments in the EU ruling structures from November 1, so we should use all the levers of holding talks with them till that time”, noted Tevan Poghosyan.