Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, Պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Թեւան Պողոսյանը այսօր հայտարարել է, որ «ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը եւ պատասխանատու մյուս կառույցները պետք է քայլեր ձեռնարկեն եւ մինչեւ տարեվերջ հասնեն Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագրի քաղաքական բաղադրիչի ստորագրմանը»:
Նրա խոսքով, եթե ԵՏՄ-ն իրոք միայն տնտեսական միություն է, ինչպես շեշտվում է, ապա պետք է այդ հանգամանքը ճիշտ օգտագործել եւ բանակցել Ասոցացման համաձայնագրի քաղաքական բաղադրիչը ստորագրելու ուղղությամբ՝ հաշվի առնելով Ուկրաինայի փորձը:
«Պետք է գիտակցել, որ երբ 2015թ. հունվարի 2-ին ԵՏՄ-ին անդակացությունը մտնի ուժի մեջ, ապա ակնհայտ է, որ ճնշումները Հայաստանի վրա ավելանալու են: Այսօր գոնե ֆորմատը ապահովագրելու համար լավագույն ժամանակն է: Բացի այդ, նոյեմբերի 1-ից նաեւ նոր նշանակումներ են լինելու ԵՄ կառավարող մարմիններում, ուստի մինչ այդ պետք է օգտագործել նրանց հետ բանակցություններ վարելու բոլոր լծակները»,- նշել է Թեւան Պողոսյանը:

Ереван /Медиамакс/. Депутат НС, член постоянной комиссии по обороне, национальной безопасности и внутренним делам парламента Армении Теван Погосян заявил сегодня, что «министерство иностранных дел Армении и другие ответственные структуры должны предпринять шаги и до конца года добиться подписания политического компонента Соглашения об ассоциации с ЕС».
По его словам, если ЕАЭС действительно является только экономическим союзом, как подчеркивается, то нужно правильно использовать это обстоятельство и вести переговоры по подписанию политического компонента Соглашения об ассоциации, учитывая опыт Украины.
«Нужно осознавать, что 2 января 2015 года, когда членство в ЕАЭС вступит в силу, очевидно, давление на Армению увеличится. Сегодня самое лучшее время хотя бы для подтверждения формата. Кроме того, с 1 ноября в руководящих органах ЕС будут новые назначения, поэтому нужно использовать все рычаги, чтобы начать переговоры до того»,- отметил Теван Погосян.