Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիին է փոխանցել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերը` ներկա գտնվելու 2015թ. ապրիլի 24-ին Երեւանում կայանալիք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչման արարողությանը:
Ինչպես հաղորդում է ՀՀ վարչապետի մամուլի ծառայությունը, Հովիկ Աբրահամյանը հրավերը փոխանցել է ԻԻՀ նախագահի նստավայրում կայացած հանդիպման ժամանակ:
ՀՀ կառավարության ղեկավարը նշել է, որ Իրան կատարած պաշտոնական այցը կնպաստի հայ-իրանական տնտեսական կապերի աշխուժացմանը, նոր ներդրումների ներգրավմանը:
«Հայաստանում բարձր են գնահատում Իրանի հետ ձեւավորված սերտ, բարիդրացիական հարաբերությունները, որոնք խարսխված են մեր ժողովուրդների միջեւ դարավոր բարեկամության հիմքերի վրա: Հայ-իրանական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա եւ շարունակում են զարգանալ փոխվստահության մթնոլորտում: Ձեռք բերված պայմանավորվածությունները հիմնականում իրականացվում են, ինչը վկայում է երկու երկրների միջեւ առկա բարեկամական եւ գործնական կապերն ավելի խորացնելու երկուստեք վճռականության մասին»,- ասել է Հովիկ Աբրահամյանը:
Հասան Ռոհանին նշել է, որ Իրանը պատրաստակամ է օժանդակել հայկական կողմի նախաձեռնություններին, ինչպես նաեւ համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:
Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը հնարավորություն է ընձեռում ստանձնել այդ կառույցի անդամների եւ օտարերկրյա գործարար համայնքների համար կապող օղակի դերակատարություն: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանում նպաստավոր պայմաններ են ստեղծվել ներդրումների համար:

Овик Абрамян передал президенту Ирана приглашение президента Армении посетить Ереван 24 апреля 2015 года - Mediamax.am
Овик Абрамян передал президенту Ирана приглашение президента Армении посетить Ереван 24 апреля 2015 года
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Овик Абрамян передал президенту Ирана Хасану Рухани приглашение президента Армении Сержа Саргсяна присутствовать 24 апреля 2015 года в Ереване на церемонии по случаю 100-летней годовщины памяти жертв Геноцида армян.
Как сообщает пресс-служба премьер-министра Армении, Овик Абрамян передал приглашение в ходе встречи в резиденции президента ИРИ.
Глава правительства Армении отметил, что официальный визит в Иран будет способствовать активизации армяно-иранских экономических связей и привлечению новых инвестиций.
«В Армении высоко ценят тесные, дружественные отношения с Ираном, основанные на вековой дружбе двух народов. Армяно-иранские отношения находятся на высоком уровне и продолжают развиваться в атмосфере взаимного доверия. Достигнутые договоренности в основном осуществляются, что свидетельствует об обоюдной решимости еще больше углублять имеющиеся дружественные и деловые связи между двумя странами»,- сказал Овик Абрамян.
Хасан Рохани отметил, что Иран готов содействовать инициативам армянской стороны, а также осуществлять совместные программы.
Овик Абрамян отметил, что вступление Армении в Евразийский экономический союз дает возможность взять на себя роль связующего звена между странами-членами этой структуры и иностранными деловыми сообществами. Глава правительства подчеркнул, что в Армении сложились благоприятные условия для иностранных инвестиций.