Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԽԽՎ պատվիրակության ղեկավար բարոնուհի Էմմա Նիքոլսոնն այսօր Երեւանում ասել է, որ մայիսի 6-ին կայացած ՀՀ ԱԺ ընտրություններին ընտրողների մասնակցությունը «տպավորիչ» էր:
Էմմա Նիքոլսոնն ասել է, որ մայիսի 6-ին քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչները տեղամասերում երբեմն իրենց վերապահում էին հանձնաժողովների անդամների գործառույթները` որոշ դեպքերում խանգարելով ընտրողներին:
«Մենք կարծում ենք, որ իշխանությունները պետք է ուշադրություն դարձնեն այս խնդրին` հաշվի առնելով 2013թ. սպասվող նախագահական ընտրությունները», - ասել է բարոնուհին:

Head of PACE delegation suggests resolving the problem of party members’ presence at polling stations - Mediamax.am
6906 views
Head of PACE delegation suggests resolving the problem of party members’ presence at polling stations
Baroness Emma Nicholson, the head of PACE delegation
Yerevan/Mediamax/. Baroness Emma Nicholson, the head of PACE delegation, said in Yerevan today that the voter turnout at May 6 parliamentary elections in Armenia was "impressive”.
Emma Nicholson said that during May 6 parliamentary elections the representatives of political parties sometimes assumed the responsibilities of commission members, interfering with the voters.
“We think the authorities should focus on this problem ahead of 2013 presidential elections,” the Baroness said.