Ռեբեկա Ղազարյանը՝ ձախից
Ծանոթանալ եւ ցույց տալ՝ ինչպես է աշխատում խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունը: Այս նպատակով մի խումբ հայ աշակերտ օրերս այցելել է «Յանդեքս»-ի հայաստանյան գրասենյակ: Մինչ այդ նրանք փոխանակման ծրագրերով եղել են Ռուսաստանի Դաշնությունում, մասնակցել տարբեր ճամբարների:
«Մեզ դիմեցին այս ծրագրերի կազմակերպիչներն ու խնդրեցին պատմել «Յանդեքս»-ի գործունեության մասին: Սիրով համաձայնեցինք», - Մեդիամաքսի հետ զրույցում ասել է «Յանդեքս»-ի հայաստանյան գրասենյակի մարդկային ռեսուրսների մենեջեր Մարուսյա Լեժնեւան:
Մարուսյա Լեժնեւան Մարուսյա Լեժնեւան
Գրասենյակում շրջայցի ժամանակ նա աշակերտներին պատմել է ընկերության ծառայությունների, աշխատանքի կազմակերպման մասին, պատասխանել հետաքրքրող հարցերին.
««Յանդեքս»-ում փորձում ենք մշակել տեխնոլոգիական լուծումներ, որոնք մարդկանց կյանքն ավելի լավը կդարձնեն: Մեր ընկերությունը կապող օղակ է ծառայությունը մատուցողի ու հաճախորդի միջեւ, ինչպես օրինակ՝ «Yandex Go»-ի դեպքում: Պետք է հասկանալ, որ ինքներս տաքսի չենք վարում, այլ ստեղծում ենք այն հարթակը, որը կապում է պատվիրատուին վարորդի հետ»:
Աշակերտները ծանոթացել են՝ ինչ պայմաններում են մշակվում տեխնոլոգիական լուծումները.
«Գրասենյակում ունենք բազմաթիվ հանգստի գոտիներ, բազմոցներ կան անգամ պատշգամբներում, գործում են սրճարաններ: Այս կերպ ցանկանում ենք ստեղծել միջավայր, որում երեւակայության ու մտքի ազատության համար տեղ կա: Ունենք հատուկ խաղային անկյուններ՝ համակարգչային ու սեղանի բազմաթիվ խաղերով: Գրասենյակը բաց է 24 ժամ եւ «Յանդեքս»-ում մարդը կարող է գալ, աշխատել այն ժամին, երբ դա իր մոտ առավել արդյունավետ է ստացվում: Ոչ ոք չի վերահսկում գալու եւ գնալու ժամերը, միակ պայմանը՝ աշխատանքը պետք է որակյալ կատարվի: Իհարկե, ունենք նաեւ հեռավար աշխատելու հնարավորություն: Նկատում եք, որ գրասենյակում շատ են բույսերը: Կարծում եմ՝ դրանք օգնում են հանգստանալ, կենտրոնանալ ու աշխատել», - աշակերտներին պատմել է Մարուսյա Լեժնեւան:
Նրանց հատկապես հետաքրքրել են գրասենյակի խորհրդակցական սենյակների անունները: Մի հարկում դրանք Հայաստանի տարբեր քաղաքների անուններ ունեն, մյուսում՝ Երեւանի վարչական շրջանների, երրորդում՝ հայկական խոհանոցի ուտեստների. անցնելով «Խաշ»-ը, «Տժվժիկ»-ն ու «Սպաս»-ը՝ հայտնում ենք «յանդեքսցիների» ամենասիրելի «Լավաշ» խոհրդակցական սենյակում:
«Այս սենյակն առավել շատ ենք սիրում նախ տեսարանի համար: Այստեղից երեւում է Արարատ լեռը: Բացի այդ, կան հետաքրքիր ծածկոցներ լավաշի տեսքով: Այնպես որ, կարող եք փաթաթվել «լավաշով» ու կատարել աշխատանքային զանգերը»:
Մարուսյա Լեժնեւան ընդգծել է, որ «Յանդեքս»-ում շատ զարգացած են հորիզոնական կապերը, բոլորն իրար «դու»-ով են դիմում ու ամենակրտսեր աշխատակիցը հանգիստ կարող է այս կամ այն հարցով անձամբ դիմել ընկերության ղեկավար կազմին:
«Լինելով Հայաստանում՝ ցանկանում ենք նաեւ հայկականության մաս լինել, ծանոթանալ տեղի մշակույթին: Այդ նպատակով ամեն ամիս մեզ մոտ անցկացվում են դասախոսություններ հայոց պատմության, մշակույթի, խոհանոցի մասին: Գործում են հայերենի խոսակցական խմբակներ: Բարեբախտաբար, ունենք հայ աշխատակիցներ, որոնք այս հարցերում մեզ շատ են օգնում: Հայաստանում մեզ շատ լավ են ընդունում եւ մենք էլ ցանկանում ենք ի պատասխան օգտակար լինել:
Ընկերությունում պարբերաբար անցկացնում ենք ներքին հարցումներ՝ տարբեր երկրներում աշխատակիցների տրամադրության ու հարմարավետության վերաբերյալ: «Յանդեքս»-ի աշխատակիցների «երջանկության մակարդակով» Հայաստանը վստահաբար շարունակում է մնալ առաջատարի դիրքում: Սրանում դեր ունի ոչ միայն բուն գրասենյակը, այլեւ՝ հենց երկիրն ու դրա մարդիկ: Միակ դժվարությունը +42 աստիճան շոգն է», - ասել է Մարուսյա Լեժնեւան:
Գրասենյակին ծանոթանալուց հետո աշակերտներին ներկայացվել է «Տեղեկատվական անվտանգության մասնագետ» մասնագիտությունը:
Լիլիթ Զախարյանը՝ կենտրոնում Լիլիթ Զախարյանը՝ կենտրոնում
Շրջայցին ներկա աշակերտներից Լիլիթ Զախարյանը Երեւանի Անդրանիկ Մարգարյանի անվան թիվ 29 ավագ դպրոցի ավարտական դասարանում է սովորում: Հուլիսին 20 օրով մեկնել է ՌԴ, մասնակցել Հայաստանից, Ռուսաստանից, Ղրղզստանից ու Բելառուսից աշակերտների ճամբարի.
«Կազմակերպված շրջայցը շատ հետաքրքիր էր: Ճիշտ է, արդեն ունեմ ընտրած մասնագիտություն, ցանկանում եմ բժշկության ոլորտում շարունակել կրթությունս, բայց այսօր ինչ-որ չափով ցանկացա «Յանդեքս»-ի մաս դառնալ: Հասկացա, որ տեխնոլոգիական լուծումների միջոցով եւս հնարավոր է մարդկանց կյանքն ավելի լավը դարձնել»:
Լիլիթի քույրը՝ Լիանա Զախարյանը, նույն դպրոցի 8-րդ դասարանում է սովորում.
Լիանա Զախարյանը Լիանա Զախարյանը
««Յանդեքս»-ում ինձ շատ դուր եկավ ընկերական, հանդարտ միջավայրն ու այն՝ ինչպես են ավելի բարձր դիրք զբաղեցնող աշխատակիցները շփվում ենթակաների հետ: Հաճելի էր տեսնել, որ ընկերությունը հոգ է տանում աշխատակիցների առողջության մասին, կան բազմաթիվ հանգստի գոտիներ, խաղեր, իսկ սրճարաններում՝ առողջ սնունդ»:
Ռեբեկա Ղազարյանը՝ ձախից Ռեբեկա Ղազարյանը՝ ձախից
Երեւանի թիվ 62 ավագ դպրոցի աշակերտուհի Ռեբեկա Ղազարյանին եւս տպավորել է աշխատանքի կազմակերպումը «Յանդեքս»-ի գրասենյակում.
«Հիանալի է, որ Հայաստանում ՏՏ ոլորտն էլ ավելի է զարգանում եւ կան այսպիսի խոշոր ընկերություններ: Այստեղ ամեն ինչ տրամադրում է արդյունավետ աշխատանքին: Միանշանակ է, որ ճիշտ միջավայրը կարող է ոգեշնչել մարդուն»:

Познакомиться и понять, как работает крупная технологическая компания - с этой целью группа армянских учеников посетила армянский офис «Яндекс». До этого они бывали в России по программам обмена, участвовали в различных лагерях.
«К нам обратились организаторы этих программ и попросили рассказать о деятельности «Яндекса». Мы с радостью согласились», - сказала в беседе с Медиамакс менеджер по персоналу армянского офиса «Яндекс» Маруся Лежнева.
Маруся ЛежневаФото: Медиамакс
Во ходе экскурсии по офису она рассказала ученикам об услугах компании, организации работы:
«В «Яндекс» мы стараемся разрабатывать технологические решения, которые делают жизнь людей лучше. Наша компания является связующим звеном между поставщиком услуг и клиентом, как в случае с Yandex Go. Понятно, что сами мы такси не водим, а создаем платформу, которая связывает клиента с водителем».
Школьники познакомились с условиями, в которых разрабатываются технологические решения.
«В нашем офисе много зон отдыха: диваны даже на балконах, есть кафе. Мы хотим создать среду, в которой есть место для фантазии и свободы мысли. Здесь есть специальные игровые уголки со множеством компьютерных и настольных игр. Офис работает круглосуточно: в «Яндекс» человек может прийти и поработать в наиболее эффективное для себя время. Никто не контролирует время прихода и ухода, единственное условие – работа должна быть выполнена качественно. Конечно, у нас есть и возможность работать удаленно», - рассказала Маруся Лежнева.
Гостей особеннно заинтересовали названия комнат для совещаний. На одном из этажей они носят названия разных городов Армении, на другом - административных районов Еревана, на третьем - блюд армянской кухни. Проходя раядом с «Хаш»-ем, «Тжвжик»-ом и «Спас»-ом, оказываемся в самой любимой «яндексовцами» комнате совещаний - «Лаваш».
«Эта комната нам нравится в первую очередь из-за прекрасного вида - отсюда видна гора Арарат. Кроме того, тут есть интересные пледы в виде лаваша – можно делать рабочие звонки, завернувшись в лаваш», - улыбается Маруся.
Она подчеркнула, что в «Яндекс» очень развиты горизонтальные связи, все говорят друг к другу «ты», и самый молодой сотрудник легко может обратиться с тем или иным вопросом к руководителям.
«Находясь в Армении, мы тоже хотим стать частью армянства, познакомиться с местной культурой. С этой целью у нас ежемесячно проводятся лекции по армянской истории, культуре, кухне. Действуют армяноязычные группы. К счастью, у нас есть армянские сотрудники, которые нам очень помогают в этих вопросах. Нас очень хорошо принимают в Армении, и мы хотим быть полезными в ответ.
В компании мы регулярно проводим внутренние опросы о настроении и комфорте сотрудников в разных странах. Армения остается на лидирующей позиции по «уровню счастья» сотрудников «Яндекс». В этом заслуга не только офиса, но и самой страны и ее народа. Единственная сложность - жара», - сказала Маруся Лежнева.
После знакомства с офисом школьникам рассказали о профессии «Информационный безопасник».
В центре - Лилит Захарян Фото: Медиамакс
Лилит Захарян учится в выпускном классе ереванской средней школы № 29 имени Андраника Маргаряна. В июле она провела в России 20 дней, приняв участие в лагере для учеников из Армении, России, Киргизии и Белоруссии.
«Экскурсия была очень интересной. Да, я уже выбрала профессию - хочу учиться медицине, но сегодня мне захотелось стать частью «Яндекса». Я поняла, что делать жизнь людей лучше можно и с помощью технологических решений».
Сестра Лилит - Лиана Захарян, учится в 8-м классе той же школы.
Лиана ЗахарянФото: Медиамакс
«Мне очень понравилась дружелюбная, спокойная атмосфера и то, как вышестоящие сотрудники контактируют с подчиненными. Приятно было видеть, что компания заботится о здоровье своих сотрудников: есть много зон отдыха, игры, а в кафе - здоровое питание».
Ребека Казарян (слева)Фото: Медиамакс
Ученица ереванской средней школы № 62 Ребека Казарян также была впечатлена организацией работы в офисе «Яндекса».
«Очень здорово, что ИТ-сектор в Армении развивается еще больше, и есть такие крупные компании. Здесь все способствует эффективной работе. Несомненно, правильная среда может вдохновить человека».