Ռուբեն Վարդանյանը ելույթ է ունենում 2021թ. «Լսարան»-ում
Նոյեմբերի 5-ից 6-ը Հայաստանում առաջին անգամ կանցկացվի «Լսարան» մշակութային եւ կրթական հայկական կոնֆերանսը։
«Լսարան»-ի կարգախոսն է՝ «Հայերի եւ ընկերների համար». նախագծին կարող են մասնակցել ոչ միայն հայերը, այլեւ ուրիշ ազգերի ներկայացուցիչներ, ովքեր հետաքրքրված են հայկական մշակույթով, արվեստով, պատմությամբ։
Ի սկզբանե «Լսարանը» սփյուռքյան նախագիծ էր եւ անցկացվում էր Ռուսաստանում։ Այն մասին, թե ինչպես եւ ինչու նախագիծը «ժամանեց» հայրենիք Մեդիամաքսին պատմել է նախագծի նախաձեռնող եւ ղեկավար Եվգենյա Տերյանը:
«Լսարան»՝ «անիրական արձակուրդ»
Առաջին «Լսարան» կոնֆերանսը անցկացվել է Ռուսաստանում 2015 թվականին։ Ի սկզբանե նախագիծը ստեղծվել էր որպես կրթական հարթակ՝ համախմբելու հայերին ու նրանց ընկերներին։
Եվգենյա Տերյանը Եվգենյա Տերյանը
«Լսարան»-ում թվում է, որ ինչ-որ անիրական արձակուրդում ես հայտնվել՝ ընտանիքի, բարեկամների եւ այստեղ գտնված նոր ընկերների հետ միասին: Մարդիկ իսկապես գալիս են ընտանիքներով՝ փոքրիկների համար մանկապարտեզ ունենք եւ առանձին ծրագիր երեխաների եւ դեռահասների համար:
«Լսարան»-ի ձեւաչափը ենթադրում է մի քանի զուգահեռ դասախոսություններ ժամը մեկ, եւ մասնակիցներն իրենք են ընտրում, թե որին մասնակցել։ Այս տարի նախատեսում ենք ժամում մեկ երեք տարբեր դասախոսություն անցկացնել, սակայն ունեցել էինք կոնֆերանսներ, երբ զուգահեռաբար հինգ դասախոսություն էինք անցկացնում։ «Լսարան»-ի կարեւոր բաղադրիչներից է ընտրության ազատությունը։
Լուսանկարը` «Լսարան»
Մեր թեմաները շատ տարբեր են՝ անիմացիա, քաղաքականություն, մարքեթինգ, հոգեբանություն եւ այլն: «Լսարան»-ի համար կարեւորը թեման չէ, այլ կրթական բովանդակության որակը։
Երեկոյան միշտ ունենում ենք մասնակիցների ծանոթությունն ու շփումը դյուրացնելու ձեւաչափեր՝ ինտելեկտուալ խաղեր, համերգներ։ Դրանց դեպքում դարձյալ գործում է «Լսարան»-ի ընտրության ազատության սկզբունքը։ Ընտրում ենք երաժշտական տարբեր ուղղություններ՝ ֆոլքից մինչեւ ծանր մետալ, որպեսզի յուրաքանչյուրը լսի այն, ինչ իր համար հետաքրքիր եւ հաճելի է։
Ինչպես հայտնվել «Լսարան»-ում
Մասնակցելու համար անհրաժեշտ է տոմսեր գնել lsaran.info կայքից։ Մասնակցության համար մեզ մոտ վճարում են բոլորը, այդ թվում՝ ես։ Մենք սուբսիդավորում ենք կամավորների եւ դասախոսների մասնակցությունը, ովքեր նույնպես ելույթ են ունենում կամավորական հիմունքներով։
Ռուբեն Վարդանյանը ելույթ է ունենում 2021թ. «Լսարան»-ում Ռուբեն Վարդանյանը ելույթ է ունենում 2021թ. «Լսարան»-ում
Այս տարի «Լսարան»-ը կանցկացվի նոյեմբերի 5-ից 6-ը Աղվերանի Arturs Aghveran Resort-ում։ Կարելի է նաեւ մեկ օրվա տոմս ձեռք բերել եւ գալ Աղվերան առանց գիշերակացի։
Այնքան տարբեր եւ այնքան նման
«Լսարան»-ը սփյուռքյան նախագիծ է. ինքս Մոսկվայի սփյուռքի ներկայացուցիչ եմ եւ 30 տարուց ավելի Հայաստանում չեմ ապրել։ Ի սկզբանե գաղափարս այն էր, որ ժամանակի ընթացքում «Լսարան»-ը կլինի բոլոր այն երկրներում, որտեղ կա հայկական սփյուռք։
2022 թվականի մարտին տեղափոխվեցի Հայաստան։ Որոշ ժամանակ ապրելով այստեղ՝ հասկացա, թե որքան փակ ենք ապրում մոսկովյան սփյուռքի ներսում։ Նույնը վերաբերում է մնացած սփյուռքներին՝ իրանահայերին, սիրիահայերին, լիբանանահայերին: Նրանք բոլորն ունեն իրենց շփման շրջանակը, իրենց սովորությունները, սիրելի ռեստորանները։ Մերձավոր Արեւելքից եկած հայերը, օրինակ, հիմնականում ռուսերեն չեն խոսում, եւ սկզբում, երբ ես դեռ վարժ հայերենին չէի տիրապետում, շփվում էինք անգլերենով։
Մի անգամ Երեւանում վարսավիրանոց գնացի, որտեղ աշխատում են Սիրիայից, Լիբանանից, այժմ՝ նաեւ Մոսկվայից ժամանած հայեր։ Բոլորն այստեղ ապաստան էին գտել համաշխարհային տարբեր աղետներից։ Տեսնելով հայկական սփյուռքի այս «խառնուրդը»՝ գիտակցեցի, թե որքան տարբեր ենք բոլորս եւ միաժամանակ՝ նման։ Ուստի որոշեցի, որ «Լսարան»-ը առաքելություն ունի նաեւ Հայաստանում։
Դասախոսներ տարբեր սփյուռքներից
Այս տարի մենք կունենանք ավելի քան 20 բանախոս, ինչպես նաեւ պանելային քննարկումներ: Ակնկալում ենք 150-200 մասնակից։ Սովորաբար նրանք ավելի շատ են, սակայն այս անգամ որոշեցինք սահմանափակել թիվը՝ հասկանալով, որ Հայաստանում ոչ բոլորն են ծանոթ ձեւաչափին։
Խնդիր էինք դրել հրավիրել ինչպես տեղացի դասախոսների, այնպես էլ տարբեր սփյուռքերից: Դժվար էր, բայց հիմնականում ստացվեց։ Նույնիսկ կամավորներ ենք ունենալու սփյուռքի տարբեր համայնքներից։
Դասախոսությունները կանցկացվեն երեք լեզուներով՝ հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն։
Ինչպես եւ Մոսկվայում, «Լսարան»-ը բաց է ոչ միայն հայերի, այլեւ բոլոր նրանց համար, ով Հայաստանն իր տունն է համարում։ Ռուսաստանում մեզ համար կարեւոր էր հայերին ինտեգրել տեղի միջավայրին եւ տեղացիներին պատմել, թե ով ենք մենք: Իսկ այստեղ ցանկանում ենք տեղական միջավայրին ինտեգրել հայկական տարբեր համայնքների ներկայացուցիչներին եւ Հայաստան տեղափոխված օտարազգիներին:

5-6 ноября впервые в Армении пройдет культурно-образовательная армянская конференция «Лсаран».
Лозунг «Лсарана» - «Для армян и друзей»:- участвовать в проекте могут не только армяне, но и люди других национальностей, которым интересны армянская культура, искусство, история.
Изначально «Лсаран» был диаспоральным проектом и проводился в России. О том, как и зачем проект «приехал» на родину в беседе с Медиамакс рассказала инициатор и лидер проекта Евгения Терян.
«Лсаран» как «нереальный отпуск»
Первая конференция «Лсаран» прошла в России в 2015 году. Изначально проект создавался как образовательная площадка для объединения армян и их друзей.
Евгения Терян Евгения Терян
На «Лсаране» возникает ощущение, что ты оказался в каком-то нереальном отпуске с семьей, друзьями и с новыми друзьями, которых обрел здесь. Люди действительно приезжают с семьями, так как у нас есть детский сад для малышей и отдельная программа для детей и подростков.
Формат «Лсарана» предполагает несколько параллельных лекций каждый час, и участники сами выбирают, на которую записаться. В этом году мы планируем каждый час проводить по три лекции, но бывали конференции, когда у нас параллельно шло пять лекций. Одна из важных составляющих «Лсарана» - свобода выбора.
Фото: «Лсаран»
Темы у нас очень разные – мультипликация, политика, маркетинг, психология, многое другое. Для «Лсарана» важна не тема, а качество образовательного контента.
По вечерам у нас всегда бывают форматы для облегчения знакомства и общения участников - интеллектуальные игры, концерты. В случае последних опять-таки действует принцип «Лсарана» о свободе выбора. Мы выбираем разные музыкальные направления, от фолка до хеви-метал, чтобы каждый слушал то, что ему интересно и приятно.
Как попасть на «Лсаран»
Для участия нужно купить билеты на сайте lsaran.info. За участие у нас платят все, включая меня. Мы субсидируем участие волонтеров и лекторов, которые также выступают на волонтерских основаниях.
В этом году «Лсаран» будет проходить 5-6 ноября, в Arthurs Aghveran Resort в Агверане. Билеты можно приобрести только на один день и приехать на «Лсаран» без ночевки.
Такие разные и такие похожие
«Лсаран» диаспоральный проект. Я сама представительница московской диаспоры и больше 30 лет не жила в Армении. Изначально моя идея была в том, что со временем «Лсаран» будет во всех странах, где есть армянские диаспоры.
В марте 2022 года я переехала жить в Армению. Пожив здесь какое-то время, я поняла, насколько мы замкнуты внутри московской диаспоры. То же самое и с остальными диаспорами – иранской, сирийской, ливанской. У каждой из них свой круг общения, свои привычки, любимые рестораны. Армяне из сирийской, ливанской диаспоры, например, в основном не владеют русским и в начале, когда у меня не было беглого армянского, мы общались на английском.
Однажды я пошла в парикмахерскую в Ереване, где работают ребята армяне из Сирии, Ливана, а сейчас уже - и из Москвы. Все они сбежали от различных глобальных катастроф, и заметив там этот «микс» армянских диаспор, пришло осознание, насколько мы все разные и похожие одновременно. Так я решила, что у «Лсарана» есть миссия в Армении.
Лекторы из разных диаспор
В этом году у нас будет более 20 спикеров, а также панельные дискуссии. Ожидаем 150-200 участников. Обычно их бывает намного больше, но в этот раз мы решили ограничить количество, понимая, что в Армении не все знакомы с форматом. Программа у нас всегда строится для определенного числа людей.
Мы ставили задачу пригласить как местных лекторов, так и из всех вышеперечисленных диаспор. Было сложно, но мы частично справились. Даже волонтеры у нас будут из разных диаспор.
Лекции будут проходить на трех языках - армянском, русском, английском.
Как и в Москве, «Лсаран» открыт не только для армян, но и для всех, кому Армения стала домом. В России нам было важно интегрировать армян в местную среду и рассказать местным, кто мы. А здесь мы хотим интегрировать в локальную среду представителей разных армянских диаспор и релокантов.