Հայաստանը կվերապատրաստի հայերենի ուսուցիչներին Վրաստանում - Mediamax.am
Երեւան, Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն այսօր ասել է, որ անթույլատրելի է համարում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից երեխաների շրջանում հայատյացության տարածումը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Արմեն Աշոտյանն այս մասին ասել է  «Հարավկովկասյան աշակերտական խորհրդարանի» ծրագրի շրջանակներում հայկական պատվիրակության մասնակցությունը ներկայացնելիս:
Ծրագիրն իրականացվում է ԵՄ աջակցությամբ եւ նպատակ ունի հարավկովկասյան երեք հանրապետություններում խրախուսել քաղաքացիական կրթությունն ու դաստիարակությունը, ժողովրդավարական ընկալումները:
Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ ադրբեջանական կողմը հրաժարվել է մասնակցել միջոցառմանը` արժանանալով եվրոպական համապատասխան կառույցների ներկայացուցիչների կոշտ տեսակետներին:
ԿԳ նախարարը նաեւ տեղեկացրել է, որ Վրաստան կատարած այցի շրջանակներում վրացական կողմի հետ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել այնտեղ գործող հայկական դպրոցներում հայոց լեզվի դասավանդման ժամաքանակի նախկին ծավալի վերականգնման եւ հայերենի ուսուցիչների վերապատրաստման հարցերի շուրջ:

Mediamax reports that Armen Ashotyan said this, presenting today the participation of the Armenian Delegation in “South Caucasus School Parliament” project.
The program is being realized due to EU support and aims at assisting civil education and upbringing in three republics of the South Caucasus.
Armen Ashotyan stated that the Azerbaijani side refused to participate in the event, which caused a harsh reaction among the corresponding European structures.
Minister of Science and Education informed that within the framework of the visit to Georgia, agreements have been reached with the Georgian side concerning restoration of the former quality of Armenian class lessons in Armenian schools in Georgia and concerning retraining of Armenian language teachers.