Հայաստանը կվերապատրաստի հայերենի ուսուցիչներին Վրաստանում - Mediamax.am
Երեւան, Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն այսօր ասել է, որ անթույլատրելի է համարում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից երեխաների շրջանում հայատյացության տարածումը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Արմեն Աշոտյանն այս մասին ասել է  «Հարավկովկասյան աշակերտական խորհրդարանի» ծրագրի շրջանակներում հայկական պատվիրակության մասնակցությունը ներկայացնելիս:
Ծրագիրն իրականացվում է ԵՄ աջակցությամբ եւ նպատակ ունի հարավկովկասյան երեք հանրապետություններում խրախուսել քաղաքացիական կրթությունն ու դաստիարակությունը, ժողովրդավարական ընկալումները:
Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ ադրբեջանական կողմը հրաժարվել է մասնակցել միջոցառմանը` արժանանալով եվրոպական համապատասխան կառույցների ներկայացուցիչների կոշտ տեսակետներին:
ԿԳ նախարարը նաեւ տեղեկացրել է, որ Վրաստան կատարած այցի շրջանակներում վրացական կողմի հետ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել այնտեղ գործող հայկական դպրոցներում հայոց լեզվի դասավանդման ժամաքանակի նախկին ծավալի վերականգնման եւ հայերենի ուսուցիչների վերապատրաստման հարցերի շուրջ:

Ереван/Медиамакс/. Министр образования и науки Армении Армен Ашотян заявил сегодня, что считает неприемлемым распространение ксенофобии по отношению к Армении среди азербайджанских детей.
Как сообщает Медиамакс, Армен Ашотян заявил об этом, представляя сегодня участие армянской делегации в проекте «Южно-Кавказский школьный парламент».
Программа реализуется благодаря поддержке ЕС и имеет цель содействовать гражданскому образованию и воспитанию в трех республиках Южного Кавказа.
Армен Ашотян заявил, что азербайджанская сторона отказалась принимать участие в мероприятии, что вызвало резкую реакцию соответствующих европейских структур.
Министр образования и науки сообщил, что в рамках визита в Грузию с грузинской стороной были достигнуты соглашения по поводу восстановления прежнего количества уроков армянского языка в армянских школах Грузии и переподготовки учителей армянского языка.