IELTS թեստը կարելի է հանձնել օնլայն - Mediamax.am
COVID 19-ն ամբողջ աշխարհը ենթարկեց իր կանոններին, շատերին ստիպեց փոխել ծրագրերը, հրաժարվել մտադրություններից: Միջազգային բարձրագույն կրթության ցանցը QS հարցում է անցկացրել՝ պարզելու, թե ինչպես է համավարակն ազդել ուսանողների՝ արտերկրում սովորելու մտադրության վրա: Եթե փետրվարին հարցված 20 հազար ուսանողների միայն 27 %-ն էր նշում, որ COVID-ը փոխել է այլ երկրում սովորելու իմ ծրագրերը, ապա մարտին 35, իսկ ապրիլին արդեն 53 %-ն է խոսում այդ մասին: Հարցվածների այդ 53 %-ից 46 %-ը պատրաստվում է մեկ տարով հետաձգել արտերկրում սովորելու իր մտադրությունը:
Ստեղծված իրավիճակից անմասն չի մնացել նաեւ Հայաստանը: Արտակարգ դրությամբ պայմանավորված՝ միջազգային թեստային կենտրոնները դադարեցրեցին աշխատանքը, եւ արտերկրում սովորել ցանկացողները զրկվեցին թեստեր հանձնելու հնարավորությունից:
Սովորելու, աշխատելու կամ ապրելու նպատակով արտերկիր մեկնողները անգլերենի մակարդակը փաստող հավաստագիր ստանալու համար ամենահաճախը հանձնում են IELTS թեստ: Հայաստանում այն կազմակերպում է Բրիտանական խորհուրդը: Այս ընթացքում կենտրոնը ստիպված է եղել չեղարկել 4 քննություն:
Բրիտանական խորհրդի քննությունների եւ բիզնեսի զարգացման գծով ղեկավար Ինեսսա Մուրադյանը Մեդիամաքսին ասել է, որ տարեկան կտրվածքով IELTS թեստ հանձնողների մոտ 5 տոկոսն այս պահին հրաժարվել է թեստ հանձնելուց:
Նրանց, ովքեր սպասում են գործընթացի վերսկսմանը, այլընտրանքային պրոդուկտ է առաջարկվում՝ IELTS ինդիկատորը:  Ուսանողից պահանջվում է սեփական համակարգչով մուտք գործել համակարգ, ներբեռնել հատուկ ծրագիր, որը սառեցնում է համակարգչի որեւէ այլ գործողություն ու կողմնակի միջամտություն, եւ կենդանի հարցերի միջոցով լրացնել հարցաշարը։
Լուսանկարը` Բրիտանական խորհուրդ
«IELTS ինդիկատորը նույն IELTS թեստն է՝ ադապտացված համակարգչի համար: Բովանդակությունը բացարձակ չի փոխվել: Առկա են բոլոր 4 բաղադրիչները՝ լսողական, ընթերցանության, գրավոր, բանավոր: Նույնն է նաեւ թեստի տեւողությունը, պայմանները: Միակ տարբերություն այն է, որ անցկացվում է օնլայն եւ պարտադիր է տեսախցիկի առկայությունը: IELTS-ը միակ քննությունն է, որը բանավոր բաղադրիչի ժամանակ ապահովում է մարդկային շփում, այսինքն՝ անցկացվում է հարցազրույցի ձեւաչափով, որը ձայնագրվում է՝ հետագայում վերագնահատելու նպատակով: Դրա համար եւս պարտադիր է տեսախցիկը»,- մանրամասներ է ներկայացնում Ինեսսա Մուրադյանը:
IELTS ինդիկատոր առցանց թեստը Հայաստանում արդեն փորձարկվել է: Այն անցկացվում է շաբաթը մեկ անգամ: Ինեսսա Մուրադյանն ասում է, որ այլընտրանքային այս պրոդուկտը կիրառվում է ոչ բոլոր երկրներում: Որտեղ համավարակի վտանգը մեծ չէ, թեստի անցկացման կարգը չի փոխվել, որոշ երկրներ աստիճանաբար են անցնում նոր մեթոդին:
«IELTS-ի արդյունքներն ընդունում են շատ կազմակերպություններ: Բայց այս պահին հնարավոր չէ բոլորից ստանալ անհատական պատասխաններ, թե արդյոք պատրաստ են ընդունել նաեւ IELTS ինդիկատորինը: Քննության այլընտրանքային տարբերակ ստեղծելու ազդակները հենց իրենց կողմից է եղել, եւ կարծում եմ, որ եթե նույնիսկ լինեն այդպիսի բուհեր, որոնք չեն ընդունի IELTS ինդիկատորի արդյունքները, դրանք շատ փոքր տոկոս կկազմեն: Այդ պատճառով դիմորդներին խնդրում ենք, որ իրենք նախապես ճշտեն, թե արդյո՞ք համալսարանը, որտեղ դիմելու են, ճանաչում է թեստի արդյունքները»,- նշում է Բրիտանական խորհրդի քննությունների եւ բիզնեսի զարգացման գծով ղեկավարը:
Փոփոխություն կա նաեւ վճարման կարգում: Եթե IELTS-ի համար դիմորդը վճարում էր 97 հազար դրամ, ապա IELTS ինդիկատորի դեպքում՝ 149 դոլար:
IELTS-ի ինդիկատոր առցանց թեստը հանձնողների համար կազմակերպվում են վեբինարներ եւ ֆեյսբուքյան ուղիղ միացումներ, որոնց ժամանակացույցին կարող եք ծանոթանանալ Բրիտանական խորհրդի կայքում:

IELTS test now available online
COVID-19 has imposed its own rules on the planet, forcing people to change plans and abandon ideas. The global higher education network QS has conducted a survey to see how the pandemic has impacted students’ desire to study abroad. In February, only 27% of 20,000 surveyed students said that coronavirus changed their plans for studying abroad. In March, the index reached 35%, and in April – 53%. Out of the 53%, 46% were going to postpone their education plans for a year.
Armenia is in the same boat. Due to the pandemic, international testing centers stopped working, so the students who planned to study abroad could not pass the required tests.
The most popular English test for those who want to study, work or live abroad is IELTS. In Armenia, it is conducted by the British Council, which has had to cancel 4 tests so far.
British Council Business Development and Exams Manager Inessa Muradyan has told Mediamax that around 5% of IELTS applicants (the yearly index) have canceled their tests.
Those waiting for resumption of the testing are offered an alternative – IELTS indicator. The students need to enter the system via their own PC, download the program that freezes all other activity on the computer and prevents interference, and answer questions live.
“IELTS indicator is the same IELTS test, adapted for the computer. The content is absolutely the same. It has all 4 components: listening, reading, writing, and oral speech. The duration and terms of the test and the indicator are identical too. The only difference is that the indicator is implemented online and a camera is required. IELTS is the only exam that secures communication in the oral speech component – it is held as an interview, which is recorded for reassessment. That is why the camera is required,” explained Inessa Muradyan.
The online IELTS indicator is held once a week in Armenia. According to Inessa Muradyan, this alternative product is not used in every country. In the places where the virus danger is lower, IELTS is conducted as usual, and some other countries are gradually switching to the indicator option.
“IELTS results are accepted by many companies, but it is impossible to get confirmations from every one of them that they will accept the indicator results. However, they signaled that an alternative was needed, so even if some higher education institutions refuse to accept the indicator results, their share will be small. This is why we ask the applicants to specify if the university they chose recognizes the results of IELTS indicator,” said Muradyan.
The payment procedure has been changed as well: for IELTS test, applicants pay AMD 97,000 (around USD 198), and for IELTS indicator – USD 149.
IELTS indicator applicants can access webinars and Facebook live sessions. The information about them is available on the website of the British Council.