Հայաստանը հյուրընկալել է UWC ցանցի անդամներին
Ամեն տարի UWC (Միացյալ աշխարհի քոլեջներ) միջազգային ցանցի կառավարման մարմինների ներկայացուցիչներն ու դպրոցների տնօրենները հանդիպում են, կիսվում փորձով, քննարկում խնդիրներ ու լուծումներ փնտրում:
Առաջին անգամ կրթական կարեւոր այս հավաքն անցկացվում է Հայաստանում: UWC Դիլիջան քոլեջի կառավարման խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդն ասում է, որ հյուրերից շատերը Հայաստանի, այն էլ՝ միայն կրթական հատվածի մասին, իմացել են UWC Դիլիջան քոլեջի բացումից հետո:
«Հիմա, երբ սեփական աչքերով տեսան Հայաստանը, շատերն ուզում են վերադառնալ ընտանիքների հետ որպես զբոսաշրջիկ: Ցանկանում են, որ իրենց երեխաները սովորեն այստեղ: Սա այն է, ինչին մենք ձգտում էինք՝ հիմնելով միջազգային դպրոց: Երբ աշխարհի տարբեր ծայրերից երեխաները գալիս են Հայաստան, ծնողները դա դիտարկում են որպես մեծ առավելություն, որովհետեւ նրանք դուրս են գալիս իրենց միջավայրից եւ սովորում նոր բաներ: Այն, ինչ մենք առաջարկում ենք, ավանդական չէ, նոր է: Մենք փորձում ենք ապահովել անձի ոչ միայն ակադեմիական գիտելիքները, այլեւ՝ բազմակողմանի զարգացումը, ձեռնարկատիրական կարողությունները, «Ավրորա»-ի միջոցով՝ նաեւ մարդասիրական արժեքները: Այստեղ մեծանում են մարդասիրական արժեքներ կրող լիդերներ»,- Մեդիամաքսին ասել է Վերոնիկա Զոնաբենդը:
Ի տարբերություն շատ հյուրերի՝ UWC միջազգային գրասենյակի գործադիր տնօրեն Յենս Վալտերմանը Հայաստանում արդեն երրորդ անգամ է: Երկրից  ոչ պակաս նրան հիացրել են հայ ուսանողները, որոնց հետ շփվելու առիթ ունեցել է նաեւ արտերկրում:
«Ես հանդիպել եմ Դիլիջանում ու UWC այլ դպրոցներում սովորող հայ ուսանողների հետ, եւ շատ տպավորված եմ նրանց ակադեմիական գիտելիքներով ու մեծ ներուժով: Հայ երիտասարդները միշտ առանձնանում են իրենց տաղանդով ու աշխատասիրությամբ»,- ասել է Յենս Վալտերմանը:
UWC ցանցի դպրոցներ կան 17 երկրում: Չնայած ազգային եւ մշակութային առանձնահատկություններին՝ նրանց միավորում է նույն գաղափարը: Ամենամյա հավաքներին միջազգային ցանցի կառավարման մարմինների ներկայացուցիչները քննարկում են խնդիրներ, մարտահրավերներ, օգնում միմյանց խորհուրդներով, փորձով:
«Այս հանդիպումները, քննարկումները շատ կարեւոր են հատկապես դպրոցների տնօրենների համար, նրանք հասկանում են, որ մենակ չեն, նույն խնդիրները նաեւ իրենց գործընկերներն ունեն: Դպրոցը ղեկավարելը հեշտ չէ, դու պատասխանատու ես 70 երկրից ժամանած 200 երիտասարդի համար, եւ ինչ ասես՝ կարող է պատահել. տարբեր են մշակույթները, ավանդույթները, տարբեր է պատկերացումները՝ ինչ կարելի է անել, ինչ՝ ոչ: Շատ տարբեր իրավիճակներ են ստեղծվում, եւ, իհարկե, շատ կարեւոր է խորհրդակցել մեկի հետ եւ հասկանալ, գտնել լուծումներ: Ամենամյա հանդիպումները թույլ են տալիս թվացյալ անջատ գործող դպրոցներին մնալ ընդհանուր շարժման մեջ եւ պահպանել ընդհանուր ոգին»,- ասել է Վերոնիկա Զոնաբենդը:
UWC Դիլիջան քոլեջը բացահայտում էր ոչ միայն արտերկրից ժամանակ հյուրերի, այլեւ՝ Հայաստանի վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի տիկնոջ համար: Ամփոփիչ հանդիպմանը նաեւ նա էր ներկա՝ դուստրերի հետ: Ուսանողների ուղեկցությամբ՝ Աննա Հակոբյանը երկար շրջեց դպրոցում, իսկ երբ ելույթի համար բեմ բարձրացավ, ասաց, որ նախապես գրված տեքստը մի կողմ է դրել, որովհետեւ այն պատրաստելու համար օգտվել էր հավելյալ աղբյուրներից: Իսկ դպրոցում շրջելուց հետո ուզում է իր տպավորությունների ու զգացողությունների մասին խոսել:
Աննա Հակոբյանը Աննա Հակոբյանը
«Սա մի կրթական հաստատություն է, որտեղ երեխաներին ոչ միայն սովորեցնում են մաթեմատիկա, գրականություն եւ այլ առարկաներ, այլ սովորեցնում են ապրել, շփվել եւ ճանաչել տարբեր ազգություններ, մշակույթներ եւ ավանդույթներ։
Շփվելով այստեղ սովորող աշակերտների հետ, տեսնելով, թե ինչպես են նրանք ներկայացնում դպրոցն ու իրենց ստացած գիտելիքները՝ կարելի է ապշել, թե որքան մեծ հեռանկարներ է բացում դպրոցը, հեռանկարներ, որոնց մասին կարելի է երազել։ Շնորհակալություն UWC Դիլիջան հիմնադիրներին այսպիսի հնարավորություններ ստեղծելու համար»,- ասել է Աննա Հակոբյանը։
Երգով, պարերով, բեմականացումներով աշակերտները հյուրերին ներկայացրեցին քոլեջի մշակութային բազմազանությունը։ Հետո Վերոնիկա Զոնաբենդի ուղեկցությամբ Աննա Հակոբյանն այցելեց Դիլիջանի համայնքային կենտրոն, որտեղ Դիլիջանի եւ հարակից համայնքների բնակիչների համար անվճար կազմակերպվում են տարատեսակ դասընթացներ՝ ձեռագործից մինչեւ հյուրատների կառավարման, բրենդինգի ու օտար լեզուների ուսուցում:

Представители руководящих органов и директора школ UWC (United World Colleges-Объединенные колледжи мира) встречаются каждый год, чтобы поделиться опытом, обсудить существующие проблемы и найти решения.
Впервые это важное мероприятие было проведено в Армении. Председатель Совета управляющих колледжа UWC Дилижан Вероника Зонабенд отмечает, что многие из гостей узнали об Армении именно после открытия колледжа UWC Дилижан.
«После того, как они собственными глазами увидели Армению, многие из них хотят вернуться с семьями в качестве туристов. Они желают, чтобы их дети учились в Дилижане. Это именно то, к чему мы стремились, открывая международную школу. Родители считают большим преимуществом, когда их дети из различных уголков планеты приезжают в Армению, так как они выходят из зоны комфорта и учатся новому. Мы стараемся обеспечить студентам не только академические знания, но и заняться их всесторонним развитием, а благодаря инициативе «Аврора» - привить гуманитарные ценности», - сказала Медиамакс Вероника Зонабенд.
Исполнительный директор Международного офиса UWC Йенс Вальтерман в отличие от многих гостей в Армении уже в третий раз. Армянские студенты, с которыми он общался за границей, впечатлили его не меньше, чем сама страна.
«Я встречался с армянскими студентами, учащимися в Дилижане и в других школах UWC. Очень впечатлен их академическими знаниями и большим потенциалом. Армянская молодежь всегда выделяется своим талантом и трудолюбием», - отметил Йенс Вальтерман.
Школы сети UWC действуют в 17 странах. Несмотря на национальные и культурные особенности их объединяет общая идея. На ежегодных собраниях представители руководящих органов международной сети обсуждают проблемы, вызовы, помогают друг другу советами и приобретенным опытом.
«Для директоров школ эти встречи и обсуждения особенно важны. Управлять школой нелегко: ты ответственен за 200 молодых людей, прибывших из 70 стран. Разные культуры, традиции, разные представления о том, что можно делать, а что нельзя. Бывают разные ситуации, и очень важно советоваться и находить решения», сказала Вероника Зонабенд.
Колледж UWC Дилижан стал открытием не только для иностранных гостей, но и для супруги и. о. премьер-министра Армении Никола Пашиняна, которая вместе с дочерьми присутствовала на заключительном мероприятии. Студенты устроили для Анны Акопян тур по школе, выйдя на сцену после которого, она сказала, что отложила в сторону заранее написанный текст, чтобы поделиться своими впечатлениями и чувствами.
«Здесь учат не только математике, литературе и другим предметам. Студентов учат жить, общаться и знакомиться с различными нациями, культурами и традициями.
Общаясь со студентами, видя, как они рассказывают о школе и полученных знаниях, поражаешься тому, насколько большие перспективы она открывает. Перспективы, о которых можно мечтать. Спасибо UWC Дилижан за создание таких возможностей», - сказала Анна Акопян.
Культурное разнообразие колледжа ученики представили гостям с помощью песен, танцев и театрализованных представлений. Затем Анна Акопян в сопровождении Вероники Зонабенд посетила Общинный центр Дилижана, где для жителей города и прилегающих общин организуются различные бесплатные курсы: от рукоделия до управления гостевыми домами, от брендинга до уроков иностранных языков.