Պոլիտեխնիկում օդային ռոբոտատեխնիկայի կենտրոն է բացվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում մեկնարկել է օդային ռոբոտատեխնիկայի ուսումնահետազոտական կենտրոնի գործունեությունը, որի կապակցությամբ այսօր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելել է Պոլիտեխնիկական համալսարան:
ՌԴ ԳԱ թղթակից անդամ, գիտնական Արիկ Մելիքյանի անունը կրող կենտրոնի գործունեությամբ բուհում անօդաչու սարքերի նախագծակոնստրուկտորական եւ հետազոտական աշխատանքների իրականացման ու այդ գծով բարձր որակավորում ունեցող կադրային ներուժի պատրաստման հիմք է դրվում:
Նախագահի մամուլի ծառայությունում նշել են, որ կենտրոնը կոչված է բարելավելու ինժեներական կրթության կազմակերպման որակը, նպաստելու համալսարանում հեռանկարային եւ երկրի պաշտպանունակության ամրապնդմանը միտված մասնագիտական ուղղությունների ներդրմանն ու զարգացմանը, ինչպես նաեւ աջակցելու տարբեր ԲՈՒՀ-երի ուսանողների եւ երիտասարդ գիտնականների կողմից արդիական ուսումնահետազոտական ծրագրերի իրականացմանը:
Օդային ռոբոտատեխնիկայի ուսումնահետազոտական կենտրոնը համալրված է շարժումը գրանցող սարքավորումների եւ համապատասխան ծրագրային ապահովումը մշակող աշխարհահռչակ առաջատար անգլիական «Վիկոն» ընկերության համապատասխան համակարգերով:
Նմանօրինակ կենտրոն գործում է ԱՄՆ Իլինոյսի համալսարանի համապատասխան կառույցում, որը ղեկավարում է հայազգի պրոֆեսոր Նաիրա Հովակիմյանը: Վերջինը ստանձնել է նաեւ ՀԱՊՀ օդային ռոբոտատեխնիկայի ուսումնահետազոտական կենտրոնի խորհրդատվության ապահովման եւ աջակցության գործը:

Yerevan/Mediamax/. The National Polytechnic University of Armenia has opened an Education and Research Center for Aerial Robotics and received Armenian President Serzh Sargsyan on the occasion.
Named after corresponding member of Russian Academy of Sciences Arik Melikyan, the center will project, design and conduct research on unmanned aerial vehicles, as well as prepare highly qualified drone specialists.
The Armenian presidential press service has informed that the center is aimed at improving the quality of organization of engineering education, facilitating the introduction and development of prospective and national defense-oriented studies in the Polytechnic University, and supporting implementation of relevant research projects of students and young scientists in different universities.
The new center is equipped correspondingly by the world-renowned motion systems and software provider Vicon (UK).
A similar center operates in the Intelligent Robotics Lab at Illinois University and is headed by an Armenian expert, Professor Naira Hovakimyan. She has also taken the responsibility for consulting and support at the newly created aerial robotics center in the National Polytechnic University of Armenia.